Vprašanje stranke:
Kaj povzroča glivice na nohtih? - vprašanje anonimne forum stranke
Odgovor farmacevta:
Glivice na nohtih so pogoste, vendar pa imajo nekateri ljudje večje tveganje za nastanek glivične okužbe nohtov. Vaša starost, zdravje in celo življenjski slog lahko povečajo tveganje.
Tveganje za nastanek glivične okužbe nohtov se s starostjo povečuje. Glivična okužba nohta in/ali nohtov je najpogostejša v starosti in najmanj pogosta pri otrocih. Življenje v vročem in vlažnem podnebju prav tako poveča tveganje za razvoj glivične okužbe nohtov.
Tveganje za nastanek glivične okužbe nohtov na nogi je večje tudi, če se soočate z enim ali več od naslednjih zdravstvenih stanj:
- atletsko stopalo (okužba kože, ki jo povzročajo glivice)
- rak in kemoterapija
- sladkorna bolezen
- okužba nohtov v preteklosti
- poškodba nohta
- operacija nohta
- genetika
- slaba cirkulacija krvi
- psoriaza
- presaditev organa
- oslabljen imunski sistem
Kako lahko preprečimo pojav glivic na nohtih? - vprašanje anonimne forum stranke
Glivično okužbo nohtov lahko preprečite z nekaj preprostimi spremembami življenjskega sloga. Spodaj so navedeni načini za preprečevanje glivičnih okužb nohtov:
- pravilna higiena in nega stopal ter nohtov
- osušitev nog po prhanju, zlasti med prsti
- manikura ali pedikura v zaupanja vrednih salonih
- zmanjšanje uporabe umetnih nohtov in laka za nohte
- nošenje natikačev v javnih kopališčih
Kako poteka zdravljenje glivic na nohtu? - vprašanje anonimne forum stranke
Zdravljenje glivic na nohtih je najuspešnejše, če se začne že v zgodnjih fazah. Glivične okužbe nohtov običajno ne izginejo same od sebe in najboljše zdravljenje so običajno peroralne tablete proti glivicam na recept, kar pa lahko traja nekaj mesecev do enega leta.
Včasih pa so izdelki za samopomoč in izdelki brez recepta že dovolj, da se tovrstne nevšečnosti odpravijo. Zdravljenje doma je odvisno od resnosti vašega stanja in vrste glivice, ki ga povzroča.
Okužbe nohtov so lahko tesno povezane med drugim tudi z glivičnimi okužbami kože. Če se glivična okužba ne zdravi, se lahko širi z enega mesta na drugega. Bolniki se morajo o vseh težavah na to temo pogovoriti s svojim zdravnikom, da zagotovijo ustrezno zdravljenje vseh glivičnih okužb.
Tovrstne okužbe se lahko po zdravljenju tudi ponovijo, kar je pogostejše pri ljudeh, ki trpijo za boleznimi, kot je denimo sladkorna bolezen. Če sumite, da se je okužba vrnila, se obrnite na svojega zdravnika.
Zanimivo branje: Kaj unici glivice