Trebušna slinavka je majhen, a izjemno pomemben organ, ki igra ključno vlogo v prebavnem sistemu in uravnavanju krvnega sladkorja. Nahaja se za želodcem in je odgovorna za proizvodnjo encimov, ki pomagajo pri prebavi maščob, beljakovin in ogljikovih hidratov. Poleg tega izloča hormone, kot je insulin, ki so bistveni za uravnavanje ravni glukoze v krvi.
Trebušna slinavka: Splošno | Vnetje trebušne slinavke | Vzroki vnetja | Simptomi | Diagnostika | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Rak trebušne slinavke | Trebušne bolečine | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Trebušna slinavka, znana tudi kot pankreas, je ključen organ v človeškem telesu, ki ima pomembno vlogo pri prebavi in uravnavanju ravni sladkorja v krvi. Ta podolgovat organ se nahaja za želodcem in je sestavljen iz treh delov: glave, telesa in repa. Njegova glavna funkcija vključuje izločanje prebavnih encimov, kot so amilaza, lipaza in tripsin, ki razgrajujejo ogljikove hidrate, maščobe in beljakovine v dvanajstniku.
Poleg eksokrine funkcije trebušna slinavka deluje tudi endokrino, saj proizvaja hormone inzulin in glukagon, ki uravnavajo koncentracijo glukoze v krvi. Motnje v delovanju trebušne slinavke lahko vodijo do resnih zdravstvenih težav, kot so pankreatitis ali rak trebušne slinavke.
Slika: Kronični in akutni pankreatitis sta vnetji trebušne slinavke.
Ohranjanje zdravja tega organa je ključno za dobro prebavo in splošno počutje. Redni zdravniški pregledi ter zdrav način življenja lahko bistveno prispevajo k preprečevanju bolezni trebušne slinavke.
Vnetje trebušne slinavke
Kronični pankreatitis in akutni pankreatitis sta vnetji trebušne slinavke, žleze, ki tvori prebavne encime in hormon inzulin, ki ga telo potrebuje za presnovo ogljikovih hidratov in maščob.
Simptomi akutnega pankreatitisa so večinoma hudi in jih je treba zdraviti, (če se ne zdravijo, se lahko razvijejo ciste trebušne slinavke, abscesi, ognojki ali pa tekočina iz trebušne slinavke izteka v trebuh, kjer povzroča druge dolgotrajne zaplete.
Šok je življenjsko nevaren zaplet akutnega pankreatitisa. Kronični pankreatitis se razvija več let, ponavadi po napadih akutnega pankreatitisa. Povzroči lahko, da se prenehajo izločati encimi, ki jih telo potrebuje za prebavo hrane. Stanje se imenuje eksokrina insuficienca in je glavna značilnost kroničnega pankreatitisa. Znaki so hujšanje - ali postopno ali nenadno - in blato hudo neprijetnega vonja.
Slika: Trebušna slinavka.
Kronični pankreatitis povzroča tudi sladkorno bolezen in kalcinacijo trebušne slinavke, pri kateri v trebušni slinavki nastajajo majhni, trdi depoziti.
Vzroki vnetja
Akutni pankreatitis je povezan s čezmernim pitjem alkohola, žolčnimi kamni, virusnimi in bakterijskimi okužbami, zdravili in mamili ter z zaporo izvodila trebušne slinavke. Ti dejavniki spodbujajo encime trebušne slinavke, da začnejo delovati na samo trebušno slinavko in povzročijo oteklino, krvavitve ter poškodujejo krvne žile v trebušni slinavki. Več kot polovica ljudi, pri katerih se razvije kronični pankreatitis, so alkoholiki.
Video vsebina: Akutni pankreatitis - etiologija, simptomi, patofiziologija, diagnoza in zdravljenje.
Alkoholizem je najpogostejši vzrok eksokrine insuficience pri odraslih. (Glavni vzrok eksokrine insuficience pri otrocih je cistična fibroza.)
Simptomi
Zaradi resnosti simptomov je nujno, da se ob sumu na vnetje trebušne slinavke takoj poišče zdravniška pomoč. Pravočasno zdravljenje je ključno za preprečevanje morebitnih zapletov in dolgoročnih posledic.
Pri akutnem pankreatitisu:
- nenadna, huda bolečina v sredini trebuha; pogosto se začne od 12 do 24 ur po velikem obroku ali pijančevanju. Bolečina lahko izžareva v hrbet;
- vročina;
- slabost ali bruhanje;
- vlažna koža;
- zvečanje obsega trebuha in občutljivost trebuha za dotik;
- hiter utrip.
Pri kroničnem pankreatitisu:
- huda, dolgotrajna bolečina v trebuhu, ki izžareva v hrbet ali prsni koš; bolečina je lahko stalna ali prekinjajoča;
- prevelika količina in hudo neprijeten vonj blata;
- slabost ali bruhanje;
- hujšanje;
- zvečanje obsega trebuha
Posvetujte se z dravnikom, če:
- mislite, da bi lahko imeli pankreatitis. Bolniki z akutnim pankreatitisom potrebujejo strokovno oskrbo, da se izognejo resnim, lahko življenjsko nevarnim zapletom. Tudi kronični pankreatitis morajo opredeliti in zdraviti strokovnjaki.
- po zdravljenju pankreatitisa še naprej hujšate; morda se je razvil zaplet, ki onemogoča učinkovito prebavljanje hrane.
- ste bledi, imate hladno, vlažno kožo in hiter srčni utrip ali hitro dihate; možno je, da ste v šoku in potrebujete nujno medicinsko pomoč.
Diagnostični postopki
Zdravnik bo pretipal trebuh, da bo ugotovil, ali je občutljiv, in iskal nizek krvni tlak, vročino in hiter utrip. V krvi bo iskal nenormalno koncentracijo encimov trebušne slinavke, belih krvničk, krvnega sladkorja in kalcija. Z rentgensko sliko trebuha bo iskal kalcinacije v trebušni slinavki. Z ultrazvokom ali računalniško tomografijo (CT) bo lahko prikazal spremembe v žolčnih vodih.
Video vsebina: Zdravstvena nega predavanja o akutnem in kroničnem pankreatitisu.
Za diagnozo kroničnega pankreatitisa bo zdravnik vzel vzorec krvi in pregledal blato, da bi odkril preveliko količino maščob - znak, da trebušna slinavka ne izloča dovolj encimov za prebavljanje maščob. Opravi lahko stimulacijski test, da bi ugotovil, kako trebušna slinavka izloča prebavne encime v dvanajstnik. Opravi lahko tudi preiskave za sladkorno bolezen.
Zdravljenje
Konvencionalna medicina zdravi pankreatitis z zdravili, dieto in kirurško. Alternativni načini zdravljenja se osredotočajo na lajšanje simptomov in spodbujajo zdravje nasploh.
Konvencionalna medicina
Pri napadu akutnega pankreatitisa zdravniki poskušajo prekiniti izločanje encimov iz trebušne slinavke tako, da bolnika hranijo intravensko. Proti bolečinam predpisujejo meperidin - močan analgetik. Včasih morajo drenirati želodec s cevko, ki jo vstavijo skozi nos. Če povzročajo pankreatitis žolčni kamni ali zaprto izvodilo iz trebušne slinavke, je včasih potrebna operacija, ko se umirijo simptomi.
Pri kroničnem pankreatitisu se zdravniki osredotočajo na zdravljenje bolečine (vendar previdno zaradi možne odvisnosti od predpisanih analgetikov) in zapletov s sposobnostjo prebavljanja. Uvedejo lahko nadomestno zdravljenje z encimi, ki uredijo prebavljanje hranil v prebavilih.
S tem se lahko tudi zmanjša pogostost novih napadov. Bolnik se mora izogibati mastni hrani in prenehati piti alkohol. Če se bolečine ne odzovejo na zdravila, lahko kirurg odstrani okvarjeno tkivo trebušne slinavke, kar pa je res le zadnji izhod.
Alternativni načini
Alternativne načine zdravljenja lahko uporabljate skupaj s konvencionalnimi, s tem izboljšate odziv telesa na zdravljenje z zdravili. Tako pri akutnem kot pri kroničnem pankreatitisu je nujno potrebno konvencionalno zdravljenje, zato se o vseh drugih pristopih posvetujte z zdravnikom, preden začnete z njimi.
Kitajska medicina
Strokovnjak bo pankreatitis zdravil v sklopu neravnotežja celega telesa.
Zelišča
Kombinacija enakih delov gliceratov virginskega sneževca (Chionanthus virginicus), želunice (Che- lone glabra) in bodeče neže (Silybum marianum) spodbuja prebavo maščob; vzemite 1 čajno žličko mešanice trikrat na dan.
Prehrana
Jemljite dodatke kroma, 300 mg na dan, s tem vzdržujete normalno koncentracijo krvnega sladkorja. Dodatki pufra vitamina C in tudi vitaminov kompleksa B in posebej niacina (B,) in pantotenske kisline (B.) pomagajo zmanjšati stres in se boriti proti okužbi. Ne pijte alkohola.
Refleksologija
S pritiskom na predele nadledvičnic pomagate telesu v boju proti okužbi, na predele želodca in trebušne slinavke izboljšate prebavo, na predel sončnega pleteža pa zmanjšate stres.
Preprečevanje
- Možnost za nastanek pankreatitisa se bo pomembno zmanjšala, če se omejite na eno ali dve alkoholni pijači na dan. Če ste že imeli pankreatitis, alkohola sploh ne smete piti; vsako pitje je povezano s tveganjem za nov napad.
- Žolčne kamne lahko preprečite, če uravnavate telesno težo in uživate zdravo prehrano.
Rak trebušne slinavke
Trebušna slinavka je žleza, ki se nahaja globoko v trebuhu. Ima dve glavni nalogi: črevo oskrbuje s prebavnimi sokovi in izloča hormone, mdr. inzulin, ki uravnava uporabo sladkorjev in škroba v telesu.
Endokrine celice (to so celice z notranjim izločanjem) trebušne slinavke so specializirane za izločanje hormonov; tvorijo skupine, imenovane otočki, in se nahajajo predvsem v repu in telesu trebušne slinavke. Eksokrine celice (celice z zunanjim izločanjem), ki jih je mnogo več kot endokrinih, v razmerju 1 : 1, so razpršene po vsej žlezi in opravljajo prebavne funkcije.
Video vsebina: Rak trebušne slinavke - dejavniki tveganja, simptomi, znaki, diagnoza in zdravljenje.
Rak trebušne slinavke je v 100% rak eksokrinih celic in ponavadi vznikne v glavi žleze. Rak endokrinih celic je zelo redek, raste počasneje in je ponavadi bolj ozdravljiv. Ker povzroča rak trebušne slinavke v zgodnjem obdobju malo simptomov in še te večinoma lahko pripišemo bolj benignim prebavnim težavam, ga redko odkrijejo, dokler se ne razširi na tkiva v okolici ali daljnje organe po krvi ali limfnem sistemu.
Nekatere redke oblike raka endokrinih celic lahko odkrijejo zgodaj, ker izločajo nenormalne količine hormonov, ki povzročajo simptome hormonskega neravnovesja.
Slika: Rak trebušne slinavke.
Kot mnogi drugi raki je tudi rak trebušne slinavke bolezen starejših, ponavadi se pojavi po 60. letu starosti. Pogosteje ga odkrijejo pri moških kot pri ženskah, večina primerov je neozdravljivih. Zaradi daljše življenjske dobe se je pogostnost raka trebušne slinavke zvečala; v Sloveniji povzroči na leto okoli 160 novih primerov.
Simptomi
Rak trebušne slinavke ponavadi ne povzroča nobenih simptomov, dokler ni že zelo napredoval. Simptomi, ki se lahko pojavijo, so (po pogostosti pojavljanja):
- pomembno shujšanje, ki ga spremljajo trebušne bolečine - najbolj verjeten opozorilni znak;
- nedoločljiva bolečina v trebuhu, ki se postopoma slabša, pogosto je hujša ponoči, izžareva lahko v križ;
- prebavne težave ali težave z odvajanjem, kot so driska, zaprtje, vetrovi, napenjanje in spahovanje;
- slabost, bruhanje, izguba teka in hujšanje;
- zlatenica, za katero je značilno rumenkasto obarvanje kože in beločnic;
- nenaden nastanek sladkorne bolezni;
- odvajanje črnega ali krvavega blata, ki je znak krvavitve iz prebavil.
Nekatere redke vrste raka trebušne slinavke povzročajo hormonsko neravnotežje in zanj značilne simptome, npr.:
- napade šibkosti, znojenja, hitrega srčnega utripa, razdražljivosti ali zardevanja kože, povezane z majhno koncentracijo krvnega sladkorja;
- hude simptome želodčne razjede, kot so bolečine v želodcu in vodena driska, ki se ne odzovejo na zdravljenje.
Posvetujte se z zdravnikom, če
- katerikoli od naštetih simptomov trajajo dlje kot dva tedna. Zdravnik vas mora temeljito pregledati.
Vzroki
Poleg starosti je glavni dejavnik tveganja za raka trebušne slinavke kajenje. Pri kadilcu je verjetnost, da bo dobil raka trebušne slinavke, trikrat večja kot pri nekadilcu. Večje tveganje je pri ljudeh, ki so pogosto v stiku z naftnimi izdelki. Preveliki količini maščob in beljakovin v prehrani spodbujata nastanek bolezni. Tudi sladkorna bolezen je povezana z rakom trebušne slinavke: od 10 do 20 % bolnikov z rakom trebušne slinavke ima tudi sladkorno bolezen.
Slika: Krvne preiskave.
Druge bolezni, povezane z rakom trebušne slinavke, so:
- dedni pankreatitis,
- vnetje trebušne slinavke (Trebušna slinavka, vnetje);
- Gardnerjev sindrom, za katerega so značilne novotvorbe v debelem črevesu in zunaj njega; nevrofibromatoza; multipla endokrina neoplazija, stanje, ki spodbuja rast benignih tumorjev endokrinih celic; vse te bolezni so dedne.
Diagnostični postopki
Pri iskanju tumorjev v trebušni slinavki so zdravniki odvisni od slikovnih prikazov žleze. Najpogostejši preiskavi sta ultrazvok in računalniška tomografija (CT) trebuha. Če je potrebno, lahko napravijo natančne posnetke tako, da vstavijo endoskop skozi ustje v trebušno slinavko, vbrizgajo kontrastno sredstvo in nato opravijo rentgensko slikanje.
Skozi endoskop lahko tudi odvzamejo vzorce tkiva za biopsijo. Če biopsija potrdi raka, opravijo nadaljnje preiskave, da določijo, koliko je ta razširjen. Včasih je potrebna eksplorativna operacija, da lahko kirurg neposredno prouči tumor in opredeli, ali so bližnje bezgavke rakave, ter vzame vzorce tkiva za mikroskopsko preiskavo.
Zdravljenje
Več podatkov o spodaj opisanem konvencionalnem zdravljenju poiščite v geslu Rak.
Konvencionalna medicina
Pri večini bolnikov je rak trebušne slinavke že razširjen, ko ga odkrijejo, zato je ozdravitev le redko stvaren cilj. Zdravljenje se osredotoča na podaljšanje življenja in lajšanje neprijetnih simptomov. Z operacijo lahko raka ozdravijo, vendar le, če se ni razširil iz trebušne slinavke.
Če je mogoče, kirurg odstrani maligni tumor in ohrani čimveč trebušne slinavke, da lahko še opravlja svoje funkcije. Pogosteje pa mora odstraniti celotno trebušno slinavko. Po tej operaciji mora bolnik vse življenje jemati nadomestke encimov in hormonov, tudi inzulina.
Glede na vrsto raka bolnike zdravijo tudi z obsevanjem ali kemoterapijo. Tako zdravijo ali po operaciji zaradi podaljšanja življenja ali zaradi lajšanja simptomov. Rak eksokrinih celic se najbolje odzove na obsevanje, včasih v kombinaciji s kemoterapijo, rak endokrinih celic pa se bolje odzove na kemoterapijo. Za lajšanje bolečine, ki je pogosta pri bolnikih z napredovalo boleznijo, predpišejo sredstva proti bolečinam, ponavadi tudi narkotike.
Dopolnilno zdravljenje
Mnogi bolniki z napredovalim rakom imajo hude bolečine. Poleg tega, da jemljejo predpisana zdravila, lahko poskušajo bolečino obvladati z masažo, akupunkturo, biofeedbackom in tudi s tehnikami sproščanja, kot so vodene predstave in samohipnoza.
Preprečevanje
Raka trebušne slinavke ni lahko preprečiti, lahko pa z nekaterimi ukrepi zmanjšate tveganje. Če delate z naftnimi izdelki, se zaščitite pred nepotrebnim stikom z materiali in hlapili. Če kadite, takoj prenehajte.
Trebušne bolečine
Vnetje trebušne slinavke, znano kot pankreatitis, se pogosto manifestira s specifičnimi simptomi, ki jih je pomembno prepoznati za pravočasno zdravljenje.
Video vsebina: Bolečine v trebuhu - vzroki, simptomi, diagnoza in zdravljenje.
Zaradi potencialno resnih zapletov je nujno, da se ob pojavu teh simptomov takoj posvetujete z zdravnikom. Pravočasno zdravljenje je ključno za preprečevanje trajne poškodbe trebušne slinavke in drugih zapletov.
Tabela trebušnih bolečin:
Simptomi | Bolezensko stanje | Kaj storiti? | Druge informacije |
Bolečina v trebuhu; pekoča bolečina v prsnem košu; bolečina v prsih, zlasti po jedi ali pitju alkohola; plini ali spahovanje; slabost; kiselkast okus v ustih. | Preveč kisline v želodcu; prebavne težave; zgaga | Glejte Prebavne težave in Zgaga. Prikrojite si navade hranjenja in pitja ali vzemite antacid, da ublažite simptome. | Izogibajte se kajenju, kofeinu, alkoholu, hitremu hranjenju in nesteroidnim protivnetnim zdravilom, kakršna je acetilsalicilna kislina. |
Krči ali bolečina v trebuhu; slabost; driska; bruhanje; vročina; utrujenost; šibkost; plini v črevesju. | Gastroenteritis. | Glejte Gastroenteritis. Počivajte in pijte veliko tekočine. | Gastroenteritis je vnetje želodca ali prebavil, ki ga pogosto povzroči virus ali prehranska zastrupitev. Če so simptomi hudi ali pa je bolnik zelo mlad, star ali prizadet, bo morda potrebna hospitalizacija. |
Nelagodje v trebuhu, bolečina ali krči; bolečina pod prsnico; včasih slabost. | Gastritis. | Glejte Gastritis. En dan uživajte le tekočo hrano; šele nato začnite uživati tudi gostejšo hrano, vendar v majhnih količinah. | Gastritis je vnetje želodčne sluznice, ki ga lahko povzročijo dejavniki življenjskega sloga, kot so pretirano pitje, kajenje ali čezmerno hranjenje; čezmerna uporaba acetilsalicilne kisline, ibuprofena ali zdravil na recept; ali pa bakterijska okužba. |
Bolečina v trebuhu ali pod prsnico, pogosto ponoči ali eno uro po hranjenju; bolečino pogosto ublažita hranjenje ali bruhanje; včasih se lahko pojavi črno obarvano blato. | Peptični ulkus. | Glejte Želodčna razjeda. Počivajte; jejte pogosto, a majhne obroke; vzemite antacide; izogibjate se kajenju, alkoholu, acetilsalicilni kislini in kofeinu. Zdravnik vam bo morda predpisal histaminski H2 zaviralec. Če je blato videti črno, verjetno razjeda krvavi. Takoj pokličite svojega zdravnika. | Če simptomi kar trajajo ali se ponavljajo, bo zdravnik poskušal ugotoviti, ali ste okuženi z bakterijo Helicobacter pylori, ki velja za glavnega povzročitelja želodčne razjede. Zdravi se z antibiotiki. |
Bolečina v trebuhu, ki jo spremlja driska ali zaprtje, zlasti po hranjenju; sprostitev po odvajanju blata. | Sindrom razdražljivega črevesa. | Glejte Sindrom razdražljivega črevesa. Ponavadi je prvi korak za zmanjšanje simptomov jemanje odvajal, ki temeljijo na vlakninah, ali antidiaroikov. | Pomembno je, da v svojo prehrano vključite vlaknine in tekočino ter veliko telovadite. Ker je vzročni dejavnik verjetno stres, so lahko uspešni svetovanje, biofeedback, joga ali meditacija. |
Krči ali bolečina v trebuhu; vročina; izguba teka; izgubljanje teže; driska; plini; krvavitev iz danke. | Vnetna bolezen črevesa; ulcerativni kolitis; Crohnova bolezen | Takoj pokličite svojega zdravnika. Zdravniški pregled je nujen za postavitev diagnoze in zdravljenje. Glejte Kolitis ali Crohnova bolezen. | Različne vrste alternativnega zdravljenja, kot je pitje sokov iz listov zelene zelenjave, ker vsebujejo klorofil, lahko ublažijo simptome. V hudih primerih je potreben kirurški poseg za odstranitev vseh poškodovanih delov črevesa. |
Ostra, stalna bolečina v dimljah; izboklina v trebuhu, kadar stojimo ali se napenjamo. | Dimeljska kila. | Kila. | Pri tej napaki se del črevesa ali mehur izboči skozi trebušno steno. |
Izrazita, nenadna bolečina v zgornjem desnem delu trebuha, še zlasti po mastnem obroku; bolečina se lahko preseli v desno lopatico, lahko traja nekaj ur, sledi pa ji občutljivost vsega trebuha. Slabost, bruhanje. | Žolčni kamni. | Takoj pokličite svojega zdravnika. Zdravniški pregled je nujen za postavitev diagnoze in zdravljenje, v katero bosta morda sodila tudi kirurška odstranitev žolčnika ali nekirurško raztapljanje kamnov. | Nastajanje novih kamnov lahko preprečite, če zmanjšate uživanje maščob in mesa ter povečate uživanje vlaknin. |
Vprašanja in odgovori
Ali lahko živite brez trebušne slinavke?[1]
Da, lahko je živeti tudi brez trebušne slinavke. Številne sodobne operacije trebušne slinavke ne vključujejo odstranitve celotne trebušne slinavke. Tudi brez trebušne slinavke lahko živite na način, da spremenite svoj življenjski slog in nadomestite pomanjkanje proizvodnje in izločanja hormonov in encimov.
Kateri so zgodnji znaki težav s trebušno slinavko?[2]
- Bolečine v zgornjem delu trebuha.
- Bolečine v trebuhu, ki segajo v hrbet.
- Občutljivost ob dotiku trebuha.
- Vročina.
- Hiter utrip.
- Slabost.
- Bruhanje.
Kaj povzroča težave s trebušno slinavko?
V Združenih državah so najpogostejši vzrok akutnega pankreatitisa žolčni kamni. Drugi vzroki vključujejo kronično uživanje alkohola, dedna stanja, travme, zdravila, okužbe, nenormalnosti elektrolitov, visoke ravni lipidov, hormonske nenormalnosti ali druge neznane vzroke.
Kje čutimo bolečine v trebušni slinavki?
Najpogostejši simptom tako akutnega kot kroničnega pankreatitisa je bolečina v zgornjem delu trebuha, običajno pod rebri. Sprva je lahko blaga in se poslabša po jedi ali pitju.
Ali lahko trebušna slinavka poči?
Psevdocista trebušne slinavke običajno ni nevarna, razen če poči. Počena psevdocista trebušne slinavke je življenjsko nevarno stanje. Takoj obiščite svojega zdravnika, če imate katerega od naslednjih simptomov: visoka, vztrajna vročina.
Ali lahko pankreatitis povzroči prebavne pline?
Plin je zelo pogost simptom pankreatitisa. Toda napenjanje, ki spremlja otekanje v trebuhu, zvišana telesna temperatura, slabost in bruhanje, pa ponavadi ne. Ti simptomi so lahko opozorilni znaki pankreatitisa - vnetja trebušne slinavke, ki pomaga pri prebavnem procesu.
Ali lahko trebušna slinavka povzroči bolečine v hrbtu?
Bolečina v trebuhu ali hrbtu je pogostejša pri raku trebušne slinavke. Rak, ki se začne v telesu ali repu trebušne slinavke, se lahko precej poveča in začne pritiskati na druge bližnje organe, kar povzroča bolečino. Rak se lahko razširi tudi na živce, ki obkrožajo trebušno slinavko, kar pogosto povzroča bolečine v hrbtu.
Ali lahko pankreatitis povzroči stres?[3]
Čustveni stres lahko vzbudi vagusni živec (povezuje možgane z želodcem) in povzroči, da se želodec stimulira, da proizvaja prekomerno količino kisline. To povečanje kisline spodbuja povečanje proizvodnje izločanja trebušne slinavke. To lahko poslabša pankreatitis.
Kateri je najhitrejši način za zdravljenje pankreatitisa?
Kako lahko skrbite zase doma?
- Pijte bistro tekočino in jejte mehko hrano, dokler se ne počutite bolje.
- Jejte dietno prehrano z nizko vsebnostjo maščob, dokler vam zdravnik ne reče, da je trebušna slinavka ozdravljena.
- Ne pijte alkohola.
- Bodite varčni z zdravili.
- Če vam je zdravnik predpisal antibiotike, jih jemljite po navodilih.
- Poskrbite za dodaten počitek, dokler se ne počutite bolje.
Kako lahko ozdravim trebušno slinavko?
Novejši podatki kažejo, da uživanje hrane takoj, ko hrano prenašate, pomaga pri zdravljenju trebušne slinavke. Ko se vnetje v trebušni slinavki in simptomi bolečine izboljšajo, je nujno začeti piti bistro tekočino in jesti mehko hrano. Sčasoma se lahko vrnete na običajno prehrano.
Kateri del hrbta boli pri pankreatitisu?
Pogost simptom raka trebušne slinavke je topa bolečina v zgornjem delu trebuha (trebuhu) in/ali srednjem ali zgornjem delu hrbta, ki se pojavi in izgine. To je verjetno posledica tumorja, ki je nastal v telesu ali repu trebušne slinavke, ker lahko pritiska na hrbtenico.
Kdaj naj me skrbi bolečina na levi strani telesa?
Na splošno je občasna bolečina na levi strani znak vetrov prebavnega trakta ali prebavne motnje - težava bi morala miniti sama od sebe. Če pa začutite hudo bolečino v trebuhu na levi strani telesa v povezavi s katerim od naslednjih simptomov, je čas, da pokličete zdravnika: Povišana telesna temperatura, slabost ali bruhanje.
Kateri organ je pod levim rebrom?
Vaša vranica je organ, ki se nahaja tik pod vašim levim predelom prsnega koša. Številna stanja - vključno z okužbami, boleznimi jeter in nekaterimi vrstami raka - lahko povzročijo povečano vranico.
Katera živila so dobra za trebušno slinavko?
Najboljša izbira hrane za tiste, ki trpijo za kroničnim pankreatitisom je predvsem sadje, zelenjava, polnozrnate žitarice, stročnice in nemastni/manj maščobni mlečni izdelki ter pusto meso. Zdrave maščobe, ki izvirajo iz sadja kot so avokado, olivno olje, mastne ribe, oreščki in semena, lahko uživate s skrbnim nadzorom porcij.
Kako dolgo trajajo simptomi pankreatitisa?
Večina simptomov ljudi, ki trpijo za akutnim pankreatitisom se izboljša v enem tednu in so dovolj zdravi, da po nekaj dneh zapustijo bolnišnico. V hudih primerih pankreatitisa lahko okrevanje traja tudi dlje, saj se pri nekaterih ljudeh lahko pojavijo zapleti. Preberite več o zdravljenju akutnega pankreatitisa in možnih zapletih akutnega pankreatitisa.
Ali kava vpliva na trebušno slinavko?
Učinki kave na eksokrino izločanje trebušne slinavke niso znani, vendar so lahko pomembni, saj so znanstveniki že poročali o morebitni povezavi med kronično stimulacijo izločanja trebušne slinavke in eksperimentalno kemično karcinogenezo ter povezavo med pitjem kave in človeškim adenokarcinomom trebušne slinavke.
Kakšen je občutek bolečine pri pankreatitisu?
Stalna bolečina v zgornjem delu trebuha, ki se razteza v hrbet. Pogosta je lahko tudi driska in izguba teže, ker trebušna slinavka ne sprošča dovolj encimov za razgradnjo hrane. Opaža se tudi lahko razburjen želodec in bruhanje.
Ali je pankreatitis vedno usoden?
Ko pride do okužbe, se lahko hitro razširi tudi v kri (zastrupitev krvi) in povzroči odpoved več organov. Če se okužena nekroza trebušne slinavke ne zdravi, je skoraj vedno usodna.
Ali lahko pankreatitis povzroči nenadno smrt?
Akutni pankreatitis je lahko vzrok za nenadno nepričakovano smrt in ga je mogoče opaziti v forenzičnem okolju.
Ali pankreatitis vpliva na gibanje črevesja?
Kronični pankreatitis lahko povzroči, da se gibanje črevesja spremeni ali postane nenormalno. Lahko povzroči celo drisko, mastno blato ali blato neprijetnega vonja.
Ali se pankreatitis kaže v krvi?
Akutni pankreatitis se potrdi z anamnezo, fizičnim pregledom in običajno krvnim testom (amilaze ali lipaze) na prebavne encime trebušne slinavke. Ravni amilaze ali lipaze v krvi so med akutnim pankreatitisom običajno povišane na 3-kratno normalno raven.
Zakaj sem nenadoma tako napihnjen?
Prekomerno napenjanje je lahko posledica požiranja več zraka kot običajno ali uživanja težko prebavljive hrane. Lahko je povezano tudi z osnovnimi zdravstvenimi težavami, ki vplivajo na prebavni sistem, kot so ponavljajoče se prebavne motnje ali sindrom razdražljivega črevesja (IBS).
Kako izgleda kakec, če imate pankreatitis?
Pri ljudeh s kroničnim pankreatitisom trebušna slinavka morda ne deluje normalno, kar vodi v težave pri predelavi maščob v prehrani. To lahko povzroči ohlapno, mastno blato z neprijetnim vonjem, ki ga je težko odpraviti.
Kateri rakava obolenja povzročajo bolečine v hrbtu?
- Tumor hrbtenice. Tumor hrbtenice lahko raste v hrbtenični kosti ali v zaščitnih membranah okoli hrbtenjače.
- Pljučni rak.
- Rak na dojki.
- Rak prebavil
- Krvni in tkivni rak
- Druge vrste raka
Kako lahko preprečim ponovni pankreatitis?
Obstajajo načini, kako lahko zaščitite trebušno slinavko in zmanjšate tveganje za pankreatitis in druge resne zdravstvene težave.
- Omejite uživanje alkohola.
- Jejte dietno prehrano z nizko vsebnostjo maščob.
- Redno telovadite in izgubite odvečno težo.
- Preskočite hitre diete.
- Ne kaditi
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje
1. Surgery for Pancreatic Cancer - https://www.cancer.org/cancer/pancreatic-cancer/treating/surgery.html
2. Pancreatitis - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227
3. Acute pancreatitis: The stress factor - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4024789/