Vprašanje stranke:
Obliži proti bolečinam - kateri so najboljši in kako se jih uporabi?
anonimna stranka.
Odgovor:
Najboljši obliži proti bolečinam so predvsem tisti, ki vsebujejo kombinacijo zdravil - tovrstni obliži namreč zmanjšujejo bolečino, vnetje in otekanje ob enem. Sestavine tovrstnih kombiniranih obližev tako lahko vsebujejo sledeče zdravilne učinkovine: paracetamol, ibuprofen, naproksen, diklofenak, meloksikam in ketoprofen.
Pogosto pa imajo omenjeni zdravilni obliži z vsebnostjo farmacevtskih zdravnilnih učinkovin tudi stranske učinke, zato je uporaba tovrstnih obližev lahko zelo omejena. Kako dolgo lahko konkretni obliž uporabljate vam predpiše zdravnik, to pa ponavadi napiše farmacevt ob izdaji tovtstnega zdravila kot predpis v obliki nalepke.
Uporaba obliža je ponavadi preprosta, kako se konkretni obliž dejansko uporabi pa zavisi od obliža do obliža, zato je nujno, da si pred uporabo obliža natančno preberete navodila za uporabo.
Splošna navodila za uporabo obližev
Splošna navodila za uporabo terapevtskih obližev so naslednja:
1. Preden uporabite obliž, se prepričajte, da so vaše roke čiste in suhe, nato nadaljujte z delom.
2. Prepričajte se, da je koža, na katero namestite obliž, suha in čista. Nekateri obliži so namenjeni poškodovani koži, nekateri pa se nanašajo zgolj na nepoškodovano kožo, zato temeljito preverite s katerim tipom obližev imate opravka.
3. Odstranite zaščitno folijo s površine obliža in ga namestite na želeno mesto.
4. Pritisnite obliž na mesto in ga držite nekaj sekund.
5. Pazite, da ob nanosu obliža le-tega dobro prilepite, da se popolnoma prilega koži in se zaradi vašega gibanja ne odlepi.
6. Ko po terapiji želite odstraniti obliž, le-tega postopoma odstranite s koncev. Ne uporabljajte škarij ali nožev.
Posebna splošna opozorila ob uporabi terapevtskih obližev
Če se bolečina po uporabi obliža z vsebnostjo farmacevtske zdravilne učinkovine ne umiri, se posvetujte z zdravnikom. Če morebiti začutite oziroma izmerite povišano telesno temperaturo, slabost, bruhanje ali drisko, prenehajte z uporabo obliža in se takoj posvetujte z zdravnikom.
Če ugotovite, da je obliž učinkovit in bi ga želeli uporabljati pogosteje ali dlje časa, se pred uporabo nujno posvetujte z zdravnikom ali specialistom, ki vam je konkretni obliž predpisal. Zdravnik vam bo lahko svetoval, katere obliže je najbolje uporabiti in kako jih pravilno uporabiti.
Bodite previdni, da obliža ne prilepite na poškodovano kožo ali predel kože, kjer je viden razvoj določene bolezni, vnetja in podobno.
Zanimivo branje: Protibolečinski obliži - forum
Zanimivo branje: Tigrovi obliži - forum