Vprašanje stranke:
Posebej po jedi imam težave z napetim trebuhom. Kako si lahko pomagam? Anonimna stranka.
Odgovor farmacevta:
Nekoliko napet trebuh po samem obroku ponavadi ni težava - je dokaj normalen pojav in je povezan tudi z začasno napihnjenostjo, ki kaj kmalu popusti. Prekomerno in dolgotrajno napet in tudi napihnjen trebuh pa lahko predstavlja problem.
Napet trebuh po samem obroku se tu in tam pojavi pri vsakemu človeku. V primeru prenajedanja je omenjena težava lahko zelo verjetna, pogosto predstavlja precejšnjo težavo tudi pitje gaziranih pijač, težavo lahko povzroča tudi sindrom razdražljivega črevesa ali neuravnoteženost bakterijske mikroflore v prebavnem sistemu. Še nekaj je lahko vzrokov, ki povzročajo otrdelost trebuha in sicer: intoleranca na določen tip prehrane, GERD ali gastroezofagealni refluks, prebavne motnje zaradi različnih vzrokov, celiakija in podobno.
Nekaj preprostih nasvetov, ki jih lahko izvedete sami doma
Držite se teh nekaj učinkovitih nasvetov:
- jejte manjše obroke, večkrat dnevno
- pijte dovoljšnje količine vode in tako posledično preprečite zaprtje
- preizkusite kvalitetne mikroorganizme
- ohranjajte telesno aktivnost
- izogibajte se prehrani s prekomerno vsebnostjo vlaknin - fižol, stročnice.
- poizkušajte oditi na veliko potrebo vsakodnenvo ob približno istem času
- jemljite zdravila za omehčanje blata, odvajanje bo tako lažje, posledično se bo normaliziralo tudi zaprtje in napotest trebuha bo posledično popustila.
Poseben poudarek: napihnjenost in otrdel trebuh - po jedi.
Da bi si lažje in učinkoviteje pomagali pri omenjeni težavi, je nujno, da ugotovite, na kaj od sestavin prehrane imate intoleranco in se posledično tovrstnih živilom izogibat.
Potencialni alergeni namreč sprožijo neprijetne reakcije v vašem organizmu, ki jih želite minimizirati.
Če je vaša bolečina intenzivna in vztrajna, trdovratna ali jo spremljajo tudi drugi simptomi, kot so morebiti povišana telesna temperatura, bruhanje ali kri v blatu, morate čim prej poiskati zdravniško pomoč.
NASVETI
Poskušajte ugotoviti, kateri so sprožilci težav, ki jih imate in se jim zagotovo izogibajte.
Uživajte mikroorganizme (primer: Bactoflor) ali pa preizkusite prebavne encime. Tovrstne metode lahko pripomorejo k vzpostavitvi ravnotežja mikroorganizmov ter zmanjšanja proizvodnje prebavnih plinov.
Zanimivo branje: Napet trebuh
Zanimivo branje: Napihnjenost po jedi