Vprašanje stranke:
Imam hude bolečine - razlog so menstruacija vsak mesec in poškodba po zlomu noge, kar zelo boli. Prosim za seznam močnih protibolečinskih zdravil...
anonimna stranka.
Odgovor:
V opisanem primeru bolečinskih stanj je smiselno uporabiti zdravilne učinkovine naproxen (primer: Nalgesin) ali pa Ibuprofen (primer: Ibubel). V kolikor so bolečine resnično intenzivne je morebiti smiselno režim jemanja zdravila načrtovati tako, da se zdravilo vzame okvirno 12 do 24 ur pred nastopom bolečine (vir: https://www.mayoclinic.org). Menstrualni cikel je namreč zelo napovedljiv ter pogosto precej točen.
V kolikor potrebujete močnejši analgetik je smiselno uporabiti kombinacijo omenjenih učinkovin: ibuprofen + paracetamol v eni tableti - primer: Lekofusin. Naj ne bo odveč tudi namig, da lahko pred kakršnim koli jemanjem analgetikov preizkusite naravno metodo z infrardečimi toplotnimi obliži.
Od šibkejših do najmočnejših protibolečinskih oblik
Večinoma se za zdravljenje manj izrazitih bolečin zdravniki odločajo predvsem za standardne protibolečinske zdravilne učinkovine. V skupino standardnih šibkejših protibolečinskih učinkovin spadajo: paracetamol, naproxen in ibuprofen. Kljub temu, da gre za serijo učinkovin, ki so pri bolečinah izbrane kot prva možnost, pa kombiniranje le teh lahko analgetični učinkek sinergistično še izboljša - denimo: paracetamol v kombinaciji z ibuprofenom je v kombinaciji močnejši analgetik kot vsaka posamična sestavina zase.
V kolikor ne zadostujejo te standardne protibolečinske učinkovine in njihove kombinacije, se lahko zdravnik v odvisnosti od tipa in izvora bolečine odloči za opioidne analgetike, ki so predmet zdravniškega predpisa. Opiodi delujejo tako, da se vežejo na receptorje, ki se nahajajo v možganih, ki so del hrbtenice in/ali del prebavil. Prav vezava analgetika na tovrstne receptorje omogoči, da bolečino dojemamo drugače. V času delovanja analgetika je znano predvsem to, da se toleranca na bolečino zviša.
Delitev opioidov
Šibkejši opioidi: sem štejemo kodein in dihidrokodein
Močnejši opioidi: sem štejemo tramadol, morfin, metadon, buprenorfin, fentanil, diamorfin, oksikodon.
Kljub temu, da so opioidi navedeni v isti skupini, se lahko njihovo delovanje diferencira tudi znotraj te skupine. Šibkejši opioidi so ponavadi na voljo v obliki tablet, močnejši opioidi pa so na voljo v najrazličnejših farmacevtskih oblikah kot denimo: tekočine in sirupi, tablete s prirejenim podaljšanim sproščanjem, kapsule, vrečke, tablete, ki se zadržijo v ustni votlini, tik ob dlesnih, dermalni obliži, intranazalni pripravki in injekcije.
Zanimivo branje: Najmočnejša protibolečinska zdravila brez recepta