Levkociti

torek, 21 november 2023



Vprašanje stranke:

Za katere procese v telesu so zadolženi levkociti? Vprašanje anonimne stranke



Odgovor farmacevta:

Levkociti, znani tudi kot bele krvne celice, so ključni del imunskega sistema in igrajo pomembno vlogo pri obrambi telesa pred okužbami, boleznimi in drugimi tujki. Njihova glavna funkcija je zagotavljanje obrambe pred patogeni, kot so bakterije, virusi, glive in drugi mikroorganizmi.

Levkociti sodelujejo v različnih procesih, od katerih so nekateri:

  • Fagocitoza: fagocitoza je proces, pri katerem levkociti, imenovani fagociti, absorbirajo in uničujejo tuje mikroorganizme. Fagociti prepoznajo in absorbirajo bakterije, viruse in druge tujke, kar pomaga preprečevati okužbe.
  • Imunski odziv: levkociti so ključni za imunski odziv telesa. Limfociti, posebna vrsta levkocitov, igrajo ključno vlogo pri pridobivanju imunskega spomina in usmerjanju specifičnega imunskega odziva proti določenim patogenom.
  • Proizvodnja protiteles: B-limfociti, podvrsta levkocitov, so odgovorni za proizvodnjo protiteles. Protitelesa so beljakovine, ki prepoznajo in nevtralizirajo tuje mikroorganizme ali druge nevarnosti.
  • Regulacija vnetnega odziva: levkociti sodelujejo pri regulaciji vnetnega odziva telesa ob poškodbah ali okužbah. Vnetni odziv vključuje sproščanje signalnih molekul, ki privabijo bele krvne celice na mesto vnetja.
  • Pomembna vloga v celični in tumorski imunologiji: levkociti sodelujejo pri prepoznavanju in odstranjevanju nenormalnih celic, vključno s tumorskimi celicami.

Levkociti predstavljajo ključno obrambno linijo telesa in so nepogrešljivi za vzdrževanje zdravja imunskega sistema in celotnega organizma. Različne vrste levkocitov imajo specializirane naloge in sodelujejo v kompleksnih imunskih procesih.

Kaj je levkopenija?

Levkopenija je stanje, pri katerem je število levkocitov, znanih tudi kot bele krvne celice, v krvi znižano pod normalne vrednosti. Levkociti igrajo ključno vlogo v imunskem sistemu, saj so odgovorni za zaščito telesa pred okužbami in boleznimi. Normalno število levkocitov pri zdravih odraslih se giblje med 4 in 10 x 10^9/L krvi. Ko se to število zmanjša, lahko posameznik postane bolj dovzeten za okužbe in druge zdravstvene težave.



Ali povišani levkociti v krvi povzročajo krvnega raka?

Povišane koncentracije levkocitov same po sebi niso neposreden vzrok za nastanek krvnega raka. Levkocitoza ali povečano število belih krvnih celic je lahko simptom ali znak različnih stanj, vključno z okužbami, vnetji, alergijami, fizičnim naporom in drugimi boleznimi. Če so levkociti povišani, je ključno ugotoviti osnovni vzrok.

Krvni rak, kot je levkemija, se nanaša na skupino rakavih bolezni, ki prizadenejo krvotvorne celice, predvsem bele krvne celice. Medtem, ko je povišano število levkocitov lahko eden od simptomov levkemije, pa sam po sebi ne pomeni, da imate levkemijo ali drugo obliko krvnega raka. Za postavitev diagnoze krvnega raka so potrebni dodatni diagnostični postopki, kot so krvni testi, biopsija kostnega mozga in slikovne preiskave.

Če imate skrbi glede povišanih koncentracij levkocitov ali drugih zdravstvenih težav, se glede tega posvetujte s svojim zdravnikom. Zdravnik bo opravil ustrezne preiskave, da bi ugotovil vzrok povišanih levkocitov, predlagal pa bo tudi nadaljnje korake glede zdravljenja ali nadzora.



Kaj povzroča nizko vrednost levkocitov v krvi?

Nizka vrednost levkocitov v krvi, znana kot levkopenija, lahko nastane zaradi različnih vzrokov. Levkocitov, belih krvnih celic, je več vrst in vsaka ima svojo specifično vlogo pri obrambi telesa pred okužbami.

Nekateri vzroki za nizko vrednost levkocitov vključujejo:

  • Okužbe: nekatere virusne okužbe, kot so HIV, hepatitis C, gripa in druge, lahko povzročijo zmanjšanje števila levkocitov.
  • Avtoimunske bolezni: določene avtoimunske bolezni, kot je lupus, lahko vplivajo na ravni levkocitov.
  • Kostni mozeg: bolezni kostnega mozga, kot so levkemija, mielodisplastični sindromi ali aplastična anemija, lahko vplivajo na proizvodnjo levkocitov. Kostni mozeg lahko postane infiltriran s celicami raka ali drugimi nepravilnimi celicami, kar lahko privede do zmanjšanja proizvodnje levkocitov.
  • Avtoimunske motnje: določene avtoimunske bolezni, pri katerih imunski sistem napade lastna tkiva, lahko privedejo do zmanjšanja števila levkocitov.
  • Obsevanje in kemoterapija: zdravljenje z obsevanjem ali kemoterapijo lahko vpliva na proizvodnjo belih krvnih celic.
  • Nepravilnosti vranice: vranica je organ, ki igra vlogo pri nadzoru ravni levkocitov. Različne bolezni, vključno z nekaterimi boleznimi vranice, lahko vplivajo na število belih krvnih celic v krvi.
  • Dolgotrajna izpostavljenost toksinom: nekatere kemikalije in toksini lahko zavirajo proizvodnjo belih krvnih celic.

Če imate nizko vrednost levkocitov ali ste zaskrbljeni zaradi tovrstnih zdravstvenih težav, se posvetujte s svojim zdravnikom. Zdravnik bo lahko izvedel potrebne preiskave, postavil diagnozo in priporočil ustrezno zdravljenje, odvisno od vzroka levkopenije.



Kako poteka test za merjenje vrednosti levkocitov v krvi?

Test za merjenje vrednosti levkocitov v krvi je del standardnega hematološkega pregleda, imenovanega popolna krvna slika (PKS). Zdravnik ali medicinska sestra bo uporabila tanek sterilni venflon ali iglo, da odvzame vzorec krvi iz vene na notranji strani komolca. Območje je pred odvzemom krvi običajno očiščeno z antiseptikom.

Kri se zbira v vakuumski epruveti, ki vsebuje antikoagulant, da prepreči strjevanje krvi in ohrani celovitost krvnih celic. Vzorec krvi se nato pošlje v laboratorij, kjer se ga obdela. Laboratorijski tehniki bodo uporabili avtomatizirane analizatorje krvi ali ročne metode za štetje števila levkocitov. Analizatorji krvi bodo izračunali število različnih vrst krvnih celic, vključno z levkociti. Rezultati so ponavadi prikazani v obliki števila celic na mikroliter krvi.

Zdravnik bo po izvedbi testa prejel poročilo o rezultatih testa in jih interpretiral v kontekstu zdravstvenega stanja osebe. Rezultati testa vključujejo skupno število levkocitov, razdeljenih na različne vrste, kot so nevtrofilci, limfociti, monociti, eozinofilci in bazofilci. Če so rezultati izven mej normale ali če obstajajo druge zaskrbljujoče okoliščine, bo zdravnik morda predpisal dodatne preiskave, da ugotovi vzrok tovrstnih odstopanj.



Zanimivo branjeTemeljit pregled krvi

Zanimivo branjeSum na levkemijo



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte
Iskanje po vsebinah

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.