Hodgkinov limfom

torek, 28 november 2023



Vprašanje stranke:

Kaj vse povzroča hodgkinov limfom? Vprašanje anonimne stranke



Odgovor farmacevta:

Vzroki za Hodgkinov limfom (HL) niso popolnoma razjasnjeni, vendar obstajajo določeni dejavniki, ki se povezujejo z večjim tveganjem za razvoj te bolezni. Hodgkinov limfom je vrsta raka, ki prizadene celice v limfnem sistemu, imenovane Reed-Sternbergove celice.

Nekateri dejavniki tveganja za Hodgkinov limfom vključujejo:

  • Starost: Hodgkinov limfom se najpogosteje diagnosticira v dveh starostnih skupinah: med mladostniki in mladimi odraslimi (starih 15–40 let) ter pri osebah, starejših od 55 let. Tveganje se povečuje s starostjo.
  • Spol: moški imajo nekoliko večje tveganje za razvoj Hodgkinovega limfoma v primerjavi z ženskami.
  • Genetski dejavniki: če ima oseba družinsko zgodovino Hodgkinovega limfoma, se tveganje za razvoj te bolezni poveča. Vendar pa je večina primerov Hodgkinovega limfoma sporadičnih in ni povezana z dednostjo.
  • Okužba s virusom Epstein-Barr (EBV): okužba s tem virusom je povezana s povečanim tveganjem za razvoj Hodgkinovega limfoma, zlasti v določenih geografskih območjih.
  • Oslabel imunski sistem: oslabljen imunski sistem, ki je lahko posledica okužbe s HIV ali prejemanja imunosupresivnih zdravil po presaditvi organov, povečuje tveganje za Hodgkinov limfom.
  • Prejšnje zdravljenje: prejšnje zdravljenje z visokimi odmerki sevanja ali kemoterapijo za druge vrste raka lahko poveča tveganje za razvoj Hodgkinovega limfoma.
  • Druge bolezni: nekatere druge bolezni, kot so autoimunske bolezni, povečujejo tveganje za Hodgkinov limfom.
  • Izpostavljenost nekaterim kemičnim snovem: izpostavljenost nekaterim kemikalijam, kot so pesticidi in topila, je bila povezana z nekoliko povečanim tveganjem za Hodgkinov limfom.

Čeprav so ti dejavniki povezani z večjim tveganjem za Hodgkinov limfom, je pomembno poudariti, da večina ljudi s temi dejavniki ne razvije Hodgkinovega limfoma, in da večina primerov te bolezni nima znane vzročne povezave.



Kako pogosta je diagnoza z Hodgkinovim limfomom?

Hodgkinov limfom (HL) je relativno redka oblika limfoma v primerjavi z ne-Hodgkinovim limfomom (NHL). V večini držav predstavlja le manjši delež vseh primerov limfoma. V razvitih državah, kjer so na voljo napredne diagnostične in zdravstvene storitve, je incidenca Hodgkinovega limfoma manjša kot v nekaterih drugih delih sveta. Pri Hodgkinovem limfomu je moč opaziti določeno razporeditev po starostnih skupinah, saj se najpogosteje pojavlja pri mladih odraslih, zlasti med starostjo 15 in 40 let ter pri osebah, starejših od 55 let.

Glede na podatke Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in druge epidemiološke študije, se incidenca Hodgkinovega limfoma giblje od približno 2 do 3 primere na 100.000 prebivalcev na letni ravni. Kljub svoji redkosti je Hodgkinov limfom ponavadi dobro ozdravljiv, še posebej, če je diagnosticiran v zgodnji fazi in če je zddravljenje začeto pravočasno. Napredek v razvoju zdravljenja, kot so kemoterapija, radioterapija in imunoterapija, je prispeval k visoki stopnji preživetja pri bolnikih s Hodgkinovim limfomom.



Kako dolgo traja zdravljenje za Hodgkinov limfom?

Trajanje zdravljenja za Hodgkinov limfom je odvisno od več dejavnikov, vključno s stopnjo bolezni, specifičnim podtipom Hodgkinovega limfoma, splošnim zdravstvenim stanjem bolnika, odzivom na zdravljenje in izbranim načrtom zdravljenja. Standardni pristopi k zdravljenju Hodgkinovega limfoma vključujejo kemoterapijo, radioterapijo in/ali imunoterapijo. Presaditev matičnih celic je lahko tudi del zdravljenja pri nekaterih primerih. Pogosto se zdravljenje Hodgkinovega limfoma izvaja v več fazah.

Kemoterapija je običajno prva linija zdravljenja za Hodgkinov limfom. Trajanje kemoterapevtskih ciklov in celotno trajanje kemoterapije se lahko razlikujeta glede na specifični protokol zdravljenja. Na primer, nekateri protokoli vključujejo 4 do 6 ciklov kemoterapije, vsak cikel pa traja nekaj tednov. Skupno trajanje zdravljenja s kemoterapijo je lahko nekaj mesecev.

V nekaterih primerih se po kemoterapiji izvede tudi radioterapija, še posebej, če so prizadete specifične bezgavke. Trajanje radioterapije je odvisno od obsega prizadetih območij in števila sej. Imunoterapija, zlasti zdravilo brentuksimab vedotin (Adcetris), se lahko uporablja za zdravljenje določenih oblik Hodgkinovega limfoma. Trajanje imunoterapije se lahko razlikuje, odvisno pa je predvsem od odziva bolnika na zdravljenje in načrta zdravljenja.

V nekaterih primerih, še posebej pri bolnikih z recidivom ali tistih z visokim tveganjem, se lahko izvede presaditev matičnih celic. Postopek vključuje več faz, vključno s pripravo na presaditev, visokimi odmerki kemoterapije in presaditvijo matičnih celic. Celoten postopek lahko traja več mesecev. Pomembno je poudariti, da je vsak primer Hodgkinovega limfoma edinstven, posledično pa se zdravljenje prilagaja posameznim potrebam bolnika. Trajanje zdravljenja in odziv na zdravljenje se lahko razlikujeta, zato je ključnega pomena, da zdravljenje vodi usposobljen onkolog.



Zanimivo branjeNe hodgkinov limfom

Zanimivo branjePovišani limfociti



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte
Iskanje po vsebinah

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.