Hemoroidi so pogosto posledica naprezanja med odvajanjem blata. Zunanji hemoroidi običajno ne potrebujejo posebnega zdravljenja, razen če se pri njih razvije strdek in postanejo boleči.
Večina primerov zunanjih hemoroidov bo izginila sama od sebe v nekaj dneh. Tisti, ki vztrajajo, pa lahko povzročijo nelagodje, srbenje in bolečino. Hemoroidi so običajno posledica povečanega pritiska v venah zaradi nosečnosti, prekomerne telesne teže ali naprezanja med odvajanjem blata. Do 50. leta starosti je približno polovica prebivalstva izkusila enega ali več klasičnih simptomov, ki vključujejo rektalno bolečino, srbenje, krvavitev ali prolaps.
Čeprav so hemoroidi redko nevarni, so lahko ponavljajoči in boleči. Na srečo lahko glede hemoroidov naredimo veliko. Zunanji hemoroidi se razlikujejo od drugih vrst hemoroidov, predvsem zaradi svoje lokacije. Notranji hemoroidi so na primer znotraj rektuma. Običajno so neboleči, vendar lahko krvavijo.
Kaj povzroča zunanje hemoroide?
- dvigovanje težkih predmetov ali uteži
- dieta z malo vlakninami
- debelost
- dolgotrajno stanje ali sedenje
- nosečnost
- ascites: kopičenje tekočine, ki dodatno pritiska na želodec in črevesje
Ali lahko kako preprečimo pojav hemoroidov?
Ključni način za preprečevanje nastanka zunanjih hemoroidov je izogibanje zaprtju in razvoju trdega, suhega blata, ki ga je težko odvajati.
Drugi nasveti za preprečevanje zunanjih hemoroidov vključujejo:
- povečanje količine prehranskih vlaknin v prehrani z uživanjem veliko svežega sadja, zelenjave, polnozrnatega kruha in žitaric
- pitje zadostne količine vode
- redna telesna aktivnost; ta spodbuja naravno gibanje črevesja
- čimprejšnje odvajanje, kadar je to potrebno
- čim krajši čas sedenja na stranišču
Ljudje, ki imajo ponavljajoče se težave z zaprtjem in hemoroidi, naj se o možnostih zdravljenja pogovorijo z zdravnikom.
Ali so zunanji hemoroidi lahko nevarni?
Zunanji hemoroidi redko pomenijo razlog za preplah. Vsakdo, ki ima redne rektalne krvavitve, naj se izogiba domnevi, da je to posledica hemoroidov. Rektalna krvavitev lahko nakahzuje na druge težave, vključno s kolorektalnim ali analnim rakom.
Oseba se mora o redni rektalni krvavitvi in vseh drugih simptomih pogovoriti s svojim zdravnikom.
Kdo je v nevarnosti za hemoroide?
- Genetika: družinska anamneza hemoroidov vas izpostavlja večjemu tveganju za nastanek le-teh. Zdravniki vas bodo pogosto vprašali, ali imajo vaši družinski člani hemoroide, da bi ugotovili genetsko nagnjenost.
- Staranje: tveganje za nastanek hemoroidov se povečuje s starostjo. Medtem ko lahko prav tako otroci in mladi odrasli doživljajo hemoroide, se ti najpogosteje pojavljajo pri odraslih, starih med 45-65 let.
- Debelost: previsoka telesna teža lahko prispeva k tveganju za nastanek hemoroidov, saj lahko povzroči dodatno obremenitev telesa in prispeva k bolj sedečemu življenjskemu slogu.
- Prehrana: slaba prehrana, ki ne vsebuje zadostne količine vlaknin, pogosto povzroči zaprtje in napenjanje med odvajanjem blata.
- Nosečnost: teža nošenja otroka med nosečnostjo lahko poveča pritisk na medenični predel. Na srečo se hemoroidi zaradi nosečnosti pogosto popolnoma razrešijo po porodu.