Iskanje po vsebinah

Zaprtje - vzroki za nastanek in kako si lahko pomagamo?

sreda, 24 maj 2023

Zaprtje je zelo neprijetno stanje, pri katerem oseba trpi za redkim odvajanjem blata. Na splošno velja, da oseba trpi za zaprtjem, če gibanje črevesja povzroči odvajanje zgolj manjših količin trdega, suhega blata, manj kot trikrat na teden.



ZAPRTJE: Splošno o zaprtju | Simptomi | Posvet z zdravnikomVzroki | Diagnostika | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Domača zdravilaOdvajala | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Vaša prebavila so neverjetno učinkovita: v samo nekaj urah izločijo vse hranilne snovi iz hrane in pijače, ki ju zaužijete. Te hranilne snovi nato spravijo v krvni obtok in pripravijo odpadne snovi za iztrebljanje. Te snovi gredo potem skozi več kot 6 metrov črevesja, preden se začasno ne shranijo v debelem črevesu, kjer se odstrani še voda. Ostanki se nato izločijo skozi drobovje, ponavadi v enem ali dveh dneh.

Nekateri ljudje - vključno z mnogimi alternativnimi zdravilci - pravijo, da bi morali ljudje svoje drobovje sprazniti enkrat do trikrat dnevno, če bi hoteli ostati zdravi, vendar pa tega mnenja ne podpirajo znanstvene študije. Odvisno od vaše prehrane, vaše starosti in dnevnih aktivnosti lahko rednost pomeni karkoli od treh praznjenj dnevno pa do enega na vsakih tri dni.

Video vsebina: Zdravnik razlaga o zaprtju.

Kljub temu pa velja, da dalj časa, ko se blato zadržuje v debelem črevesu, bolj trdo postaja in vse bolj težko ga izpraznimo. Normalno blato ne sme biti ne preveč trdo niti preveč mehko in ne bi se vam bilo treba ne vem kako napenjati, da ga izločite.



Simptomi zaprtja

Simptomi zaprtja se lahko manifestirajo kot redko blato, kar pomeni, da oseba iztreblja manj kot tri krat na teden. Iztrebki so pogosto trdi ali suhi, kar otežuje izločanje in lahko povzroča bolečino ali nelagodje med iztrebljanjem.

Poleg tega se lahko pojavi občutek nepopolnega iztrebljanja, kar pomeni, da se zdi, da je mehur še vedno poln kljub iztrebljanju. Osebe, ki trpijo za zaprtjem, lahko tudi občutijo napihnjenost in povečano napetost v trebuhu, kar dodatno prispeva k splošnemu nelagodju.



Posvetujte se z zdravnikom, če

  • zaprtje spremljata vročina in bolečina v spodnjem delu trebuha in so stolice mehke ali tekoče; ti simptomi morda kažejo na divertikulitis.
  • imate kri na blatu; ta je lahko zaradi razpoke ali hemoroidov, vendar je lahko tudi znak raka na debelem črevesu in danki; imate spremenjeno odvajanje blata, kot je odvajanje blata, ki je tanko kot svinčnik, kar tudi lahko govori za raka na debelem črevesu in danki.
  • se je vaše zaprtje začelo po tem, ko so vam na recept predpisali neko novo zdravilo, ali pa po jemanju dodatka vitaminov ali mineralov; morda boste morali prenehati z jemanjem ali pa boste morali spremeniti odmerke.

Video vsebina: Kaj je zaprtje? Vzroki, znaki, simptomi in diagnoza.

  • ste vi ali vaš otrok zaprti dva tedna in vas neprenehoma boli v trebuhu; to je lahko znak zastrupitve s svincem ali kakšne druge resne težave (glejte Zastrupitev).
  • ste starejši ali invalidni in ste zaprti že več kot teden dni; morda se vam je blato zagozdilo.



Vzroki za nastanek zaprtja

Naš zelo zaposlen in moderen življenjski slog je morda odgovoren za večino primerov zaprtja: ne uživamo dovolj vlaknin, ne pijemo dovolj vode, ne gibljemo se dovolj in ne vzamemo si časa, da bi odgovorili na očitno potrebo po odvajanju blata.

K težavi lahko prispevajo tudi čustveni in psihični problemi. Lahko pa je stalno, kronično zaprtje le simptom neke bolj resne motnje, kamor lahko sodijo tudi sindrom razdražljivega črevesja, divertikuloza, rak na debelem črevesu in danki, sladkorna bolezen, Parkinsonova bolezen, multipla skleroza in depresija.

Navade praznjenja črevesja se lahko spreminjajo s starostjo in okoliščinami. Dojenčki, ki jih hranimo po steklenički, imajo po navadi bolj trde stolice in večkrat obdobja zaprtja kakor pa dojeni otroci.

Nekaterim otrokom se pojavi zaprtje, ko začnejo hoditi v šolo ali pa ko začno gojiti kakšne druge aktivnosti, ker jim je nerodno prositi, da bi šli na stranišče. Otroci so tudi zelo občutljivi za bolečino in se bodo morda izogibali stranišča, kadar bodo imeli na danki majhno razpoko ali ranico zaradi napenjanja ali kakšnega drugega draženja.

Video vsebina: Vzroki zaprtja, kaj povzroča zaprtje?

Zaradi različnih razlogov je zaprtje pogostejše pri ženskah, še zlasti med nosečnostjo. Zaprtje pri starostnikih pa se ponavadi pojavi zaradi pomanjkljivega hranjenja z vlaknatimi hranili in zaradi pomanjkanja telesne aktivnosti.

Nekatera zdravila in vitamini lahko prav tako povzročijo zaprtje: opijati, kot sta morfij in kodein, aluminijeve soli in antacidi, nekatere vrste dodatkov železa in kalcija in določeni antihistaminiki, diuretiki, antidepresivi, antipsihotiki in zdravila za uravnavanje krvnega tlaka.

Če ste dovzetni za zaprtje, bodite še posebej pozorni na morebitne stranske učinke priporočenih ali predpisanih zdravil in vprašajte svojegajgdravnika ali farmacevta o drugih možnostih, če se vam pojavi zaprtje.



Diagnostično postopki

Občasno zaprtje še ni razlog, da bi se morali napotiti k zdravniku, vendar pa le poiščite strokoven nasvet, če zaprtje postane kronična težava. Zdravnik vam bo najprej pregledal trebuh, da bi morda kje zatipal trdo gmoto. Morda vam bo opravil tudi rektalni pregled.

Za to, da bi izključil nekatere sistemske težave, vam bo odredili določene krvne preiskave. Morda vam bodo pregledali debelo črevo s sigmoidoskopom, upogljivo cevko s povečevalnim steklom, ki vam ga bodo vstavili v danko. Morda boste potrebovali tudi rentgenski posnetek z barijevo kašo, ki obloži vso sluznico črevesja tako, da se ta dobro prikaže na rentgenski sliki.



Zdravljenje zaprtja

Večina primerov zaprtja odgovori na konzervativno zdravljenje, kot so spremembe v prehrani in blaga odvajala. Hudo ali kronično zaprtje pa bo vašega zdravnika navedlo na to, da bo iskal sistemski vzrok in druge bolezni.



Konvencionalna medicina

Vaš zdravnik bo verjetno začel zdravljenje s priporočilom, da v svojo prehrano vnesete več vlaknin ali prostorninsko obilne hrane. Za nadležno zaprtje bo morda starejšim otrokom ali odraslim predpisal neprebavljiv sladkor, ki se imenuje laktuloza, ali pa posebno sestavljene elektrolitske mešanice.

Razen vlaknatih in volumsko obilnih preparatov se morate izogibati odvajal, ki se dobijo brez recepta. Vaš zdravnik vam bo tudi svetoval, da si izberete ustrezen čas za odvajanje blata in da ne zatrete potrebe po odvajanju takrat, ko se pojavi.

Video vsebina: Kronično zaprtje, zdravljenje in samopomoč.

Zagozdenje blata je bolj resna oblika zaprtja, ki včasih prizadene starejše in invalidne osebe. Za to, da bi trde snovi v danki sprostil, bo zdravnik z orokavičenimi prsti izbrskal blato na prosto. Blaga klizma s toplo vodo ali mineralnim oljem je lahko enako uspešna.



Alternativni načini

Kot mnogi konvencionalni zdravniki se tudi praktiki alternativne medicine lotevajo zaprtja predvsem kot težave zaradi življenjskega sloga. Ukrepi, ki jih moramo izvesti, so povečano uživanje vlaknin, redna telesna vadba in določanje rednega časa za praznjenje črevesa.



Telesne vaje

Hoja, kakšnih 20 do 30 minut, s takim korakom, da srce začne hitreje utripati, ali kateri drug način telesne rekreacije pomagajo k boljšemu delovanju črevesja.

Slika: Telesna vadba pogosto pospeši delovanje prebavnega trakta.

vaje-zaprtje

Zdravniki pravijo, da je redna telesna vadba, poleg določenih pozitivnih učinkov na srce, odličen način za to, da se izognemo zaprtju. Ljudje se morajo navaditi na redne telesne vaje še, ko so mladi, da jim to postane zdrava življenjska navada.



Zelišča

V vaši trgovini z zdravo hrano bodo imeli cel izbor možnih učinkovitih zeliščnih zdravil. Poskusite z majhnimi količinami, da preizkusite, kako bodo učinkovale na vas, ali pa jih jemljite, kot vam priporoča zeliščar. Izogibajte se odvajal na osnovi zelišč, kakršni sta sena (Cassia senna) in krhlika (Rhamnus purshiana), ker lahko poškodujeta sluznico in okvarita živce debelega črevesa, in od njiju boste lahko postali odvisni.



Homeopatija

Za olajšanje blagega zaprtja boste morda našli že narejene izdelke v vaši trgovini z zdravo prehrano. Če pa je vaša stolica mehka, a se morate pri iztiskanju blata napenjati, poskusite z zdravili, ki vsebujejo bryonio.



Način življenja

Že samo to, da upoštevate potrebo po iztrebljanju, lahko razreši mnogo primerov zaprtja. Otroke pohvalimo, če sedijo na stranišču, in tako se naučijo rednega iztrebljanja. Tega jih lahko naučimo že zelo zgodaj.

Slika: Naj bo vaša prehrana obogatena s čimveč tekočine in sokovi. 

regulacija-prehrana

Za tiste ljudi, ki so prepričani, da je redno praznjenje črevesja pomembno, je zdravljenje preprosto: na straniščno školjko sedite redno, vsak dan ob istem času, in sedite tam kakšnih 10 minut, tudi če nimate potrebe po iztrebljanju.

Najboljši čas za to je po obroku, kajti hrana v želodcu spodbudi črevesje, da se premakne. Bodite potrpežljivi, morda boste potrebovali nekaj mesecev, preden bo nova navada začela delovati. Vendar pa si zapomnite in bodite pozorni na sporočila, ki vam jih daje vaše telo, zato ne zatrite potrebe po praznjenju črevesja, tudi če se oglasi ob kakšnem drugem času.



Prehrana

Skoraj vsi bi morali uživati več vlaknin. Ameriško Združenje za dietetiko priporoča 30 gramov vlaknin dnevno, vendar pa večina ljudi zaužije manj kot polovico tega. Povečanje vnosa vlaknin je zelo preprosto: jejte več svežega sadja in zelenjave - predvsem grah, fižol in brstični ohrovt - žitaric z otrobi, polnozrnati kruh in posušeno sadje, kot so rozine, fige in slive. Dobro pri vsem tem je še to, da so vsa ta hranila tudi bogata z vitamini in minerali, imajo pa precej manj kalorij kot marsikatera pripravljena hrana.

Video vsebina: Kako lajšati zaprtje na naraven način, s prehrano.

Nikoli ni prezgodaj, da se začnete zdravo prehranjevati.

Že otrok pri šestih mesecih lahko uživa polnozrnata žita, ki vsebujejo več vlaken in hranljivih snovi kot predelana žita. Celo tistim, ki so zasvojeni s hitro pripravljeno hrano, se bo včasih morda zahotelo pojesti kakšno sadje ali surovo zelenjavo. Sicer pa lahko poskusite tudi s topnim ali netopnim dodatkom vlaknin, kakršna je bolhačica (Plantago psyllium), ki postane želatinasta v kombinaciji z vodo in blatu poveča volumen.



Akupresura

1. Prebavo lahko izboljšate s stalnim pritiskom prsta na Želodec 36, štiri prste pod pogačico, na zunanji strani golenice. Pritisk vzpostavljajte eno minuto, nato pa zamenjajte nogo. Da se boste prepričali o pravilni legi, skrčite nogo. Na mestu pritiska na točko morate čutiti izbočeno mišico.

2. Kot pomoč pri omiljenju zaprtja poskusite s pritiskom na Debelo črevo 11 na zunanjem robu notranje gube komolca. Roko pokrčite in s palcem kakšno minuto močno pritiskajte na točko, nato pa ponovite isto še na drugi roki.

3. Težave z zaprtjem boste omilili tudi s pritiskanjem na točko Debelo črevo 4, v področju med palcem in kazalcem na roki. Uporabite palec in kazalec desne roke?da stisnete področje na levi roki za kakšno minuto. Ponovite še na desni roki. Ne uporabljajte te točke, če ste noseči.

4. Pritisk na Žilo spočetja 6 lahko pomaga pri trebušnih bolečinah zaradi zaprtja. Točka se nahaja tri širine prsta pod popkom. S kazalcem ene roke pritisnite navznoter, kolikor je le mogoče, vdihnite počasi in globoko. Sprostite pritisk in izdihnite.



Joga

Položaj kobre naj bi bil eden najboljših za spodbujanje trebušnih organov. Lezite na trebuh tako, da boste imeli glavo postrani na tleh, noge imejte skupaj. Roke položite tik pod ramena tako, da bodo dlani spodaj, komolci pa tik ob telesu. Vdihnite in dvignite glavo in prsni koš od tal z obrazom, obrnjenim naprej. Vzdignete lahko še zgornji del svojega telesa, popek se mora dotikati tal. Poglejte navzgor, kolikor je le mogoče, in ta položaj zadržite za tri do šest sekund. Izdihnite in počasi položite svojo glavo in prsni koš spet nazaj dol. Te vaje izvajajte do štirikrat dnevno.

Video vsebina: Joga za olajšanje zaprtja.

Položaj koleno-prsni koš je namenjen za aktiviranje trebušnih organov in olajšanje plinov. Stojte vzravnani in imejte roke ob telesu. Dvignite desno koleno navzgor proti prsnemu košu. Zagrabite desni gleženj z desno roko, desno koleno pa z levo roko in potegnite nogo navznoter v prsni koš, kolikor je le mogoče. Stojte vzravnano in zdržite tako šest do osem sekund. Ponovite isto še z drugo nogo. Te vaje izvajajte do trikrat dnevno.



Domača zdravila

  • Zaužijte 30 gramov prehranskih vlaknin dnevno. Dober vir vlaknate hrane so otrobi in dru-



Opustite razvado z odvajali

Zaprtje - resnično ali le namišljeno - je ena najpogostejših zdravstvenih težav. V razvitih državah potrošijo ljudje vsako leto kopico denarja za odvajala. V večini primerov ta denar nikakor ni dobro porabljen.

Če redno uporabljate odvajala, bo vaše telo postalo od njih odvisno in vaše zaprtje bo zelo verjetno postalo še trdovratnejše. Če že morate jemati odvajala, so najboljša odvajala na osnovi vlaken. Morda bo trajalo malo dlje kot pri industrijskih odvajalih, preden bodo začela delovati, vendar z njimi ne boste zlorabljali svojega črevesja.

V vsakem primeru pa ne jemljite odvajal, ki se dobijo brez recepta, dlje kot nekaj dni. Nikoli ne vzemite odvajal, če imate bolečine v trebuhu ali slabost, če bruhate ali pa če ste noseči.



Preprečevanje nastanka zaprtja

Ključ do preprečevanja zaprtja je zelo enostaven: pijte ustrezno količino vode - šest do osem kozarcev dnevno je kar dobro pravilo - in si zagotovite dovolj vlaken v prehrani z uživanjem sadja, zelenjave in žitaric.

Video vsebina: 5 nasvetov za preprečitev zaprtja.

Vlaknine so najbolj pomembne, ker večino našega blata tvorijo bakterije, vlaknine pa nudijo bakterijam dobro osnovo, na kateri lahko rastejo. Zadostno delovanje bakterij pa omogoča veliko količino blata in boljše delovanje črevesja.



Pogosta vprašanja in odgovori

Kako se hitro znebiti zaprtja?

  • Voda vedno dobro dene telesu. Pitje dovoljšnjih količin vode namreč pomaga vašemu prebavnemu traktu ustvariti pravo konsistenco blata. 
  • Z vadbo je prebava boljša
  • Vlaknine se borijo proti zaprtju in driski.
  • Kofein prebudi vaše debelo črevo.
  • Pomagajo lahko tudi nežna odvajala.
  • Žvečilni gumi brez sladkorja lahko povzroči drisko[1].



Kakšni so 3 znaki zaprtja?

Ljudje z zaprtjem lahko čutijo tiščanje v predelu trebuha ali ostro, krčevito bolečino globoko v črevesju. Prav tako se lahko ves čas počutijo polni - kot da so pravkar pojedli velik obrok - čeprav morda nekaj ur sploh niso jedli. Bolniki lahko čutijo tudi napenjanje, vendar odvajanje plinov ne olajša neugodja[2].



Ali naj še naprej jem, če imam zaprtje?

Za lajšanje zaprtja poskusite naslednje: nikakor ne izpuščajte obrokov. Izogibajte se predelani in tudi hitri prehrani, izogibajte se izdelkom kot so beli kruh, pecivo, krofi, klobase, hamburgerji, čips in pomfri[3].



Kako dolgo traja zaprtje?

Oseba se mora pogovoriti s svojim zdravnikom, če zaprtje traja več kot en teden, če zaprtje traja več kot 3 zaporedne mesece ali če se ne odziva na zdravljenje doma je obisk pri zdravniku še toliko bolj pomemben. Predvsem otroci in nosečnice morajo dobiti zdravniško oskrbo, če imajo tovrstne črevesne simptome dlje kot nekaj tednov[4].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. 6 constipation remedies that work - https://www.nebraskamed.com

2. Signs and Symptoms of Constipation - https://www.arthritis-health.com

3. Constipation - self-care - https://medlineplus.gov

4. Normal time between poops - https://www.medicalnewstoday.com



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.