Delo Alfreda Vogla je prežeto z načeli zdravega načina življenja in zdravljenja v skladu s spoštovanjem narave. Ta načela preraščajo v prepričanje, saj je to edini način, da se bodo ohranila tudi za prihodnje rodove.
Skrbite za svoje noge
Biti uspešen v poklicu in dinamičen v prostem času je za mnoge težko, saj jih ovirajo neprijetne težave z nogami, ki so posledica nepravilnega delovanja ven.
Vsaka druga ženska in vsak četrti moški trpita zaradi teh težav. Težave zaradi nepravilnega delovanja ven se na začetku kažejo kot utrujene, mravljinčaste noge, boleči in otekli gležnji ter krčne žile. Kdor že te prve znake vzame resno, lahko pravočasno ukrepa in upočasni napredovanje težav.
Znaki težav z venami
Do bolečin v nogah zaradi nepravilnega delovanja ven ne pride čez noč, temveč postopoma. Zato te težave jemljemo premalo resno in znake, kot so krčne žile, obravnavamo kot estetske težave. Opozorilni znaki so utrujene in težke noge po daljšem stanju ali sedenju, otekla stopala, pretesni čevlji v vročem vremenu in izrazit odtis, ki ga pusti elastični rob nogavic na nogah. Ko težave napredujejo, se lahko pojavijo še občutek napetosti, srbenja, mravljinčenja, nočni krči v mečih, spremembe na koži, krčne žile, otekline na nogah in vnetje ven. V skrajnih primerih lahko pride tudi to tromboze (nastanka krvnega strdka), ki lahko resno ogroža zdravje.
Kdaj so težave najhujše
Težave z venami najbolj občutimo, če dolgo stojimo ali sedimo, izboljšajo pa se, če so noge privzdignjene. Tudi toplo vreme poslabša težave z venami.
Kdo mora biti najbolj previden
Čezmerna telesna teža, dolgotrajno stanje na nogah ali sedenje, premalo telesne dejavnosti, dedna nagnjenost k šibkim vezivnim tkivom, kronično zaprtje in nosečnost so dejavniki tveganja za nastanek težav z venami. Če imajo ali so imeli že vaši starši težave z venami, je možnost, da jih boste imeli tudi vi, večja. Tudi starost je pomemben dejavnik - čim starejši smo, tem pogosteje nas pestijo te težave.
Napenjanje trebuha (dvigovanje, nošenje, igranje na pihala, zaprtje in težek trening za moč), slabo vpliva na vene. Tudi kajenje povzroča poškodbo venskih sten in poveča možnost za obolenja.
Kako delujejo vene
Po naših žilah se pretaka okrog pet litrov krvi. Ko kri teče mimo pljuč, se obogati z vdihan im kisikom, od tam pa jo srce prečrpa varterije. S kisikom bogata kri pride po arterijskem obtoku do tkiv, kamor odda kisik. Kri brez kisika se po venah vrača proti srcu.
Več kot 80 odstotkov krvi je v venah, zato so te žile pomembna shramba krvi. Naloga ven je tudi uravnavanje telesne temperature - če je zunanja temperatura previsoka, se poveča površina ven, s čimer se telo ohladi.
Vene imajo pri črpanju krvi težavno nalogo. Iz vseh ven, ki ležijo pod ravnjo srca, mora kri teči navzgor in premagovati težnost. Pri tem pomagajo trije mehanizmi.
Mišična črpalka
Podobno kot se moker košček mila s pritiskom prstov premakne v dlani, se premika tudi kri v venah zaradi pritiska mišic okrog njih. Vene imajo v primerjavi z arterijami tanjše stene in so širše, zato so bolj dovzetne za pritisk, ki ga povzročajo mišice v okolici. Njihovo krčenje pritiska na vene tako, da potiska kri navzgor proti srcu.
Na podoben način pa pomagajo tudi bližnje arterije, saj njihove stene rahlo pritiskajo na vene in s tem kri v njih potiskajo navzgor.
Zaklopke
Vsakih nekaj centimetrov so v venah nekakšni ventili v obliki dvojnih vrat, ki se odpirajo samo navzgor in navzven - pravimo jim zaklopke. Njihova naloga je, da skrbijo za pravilno smer pretoka krvi.
Ko se srce stisne, tako da požene kri navzgor, se zaklopke odprejo. Ob premoru pa se zaprejo, s čimer preprečijo vračanje krvi navzdol.
Dihanje
vdih in izdih ne poskrbita samo za to, da v pljuča pride zrak, temveč tudi za to, da venska kri po votli veni pride nazaj v srce.
Bolezni ven - težava mnogih
Bolezni ven se običajno pojavijo neopazno, zato v začetnih stopnjah ne opazimo nobenih znakov.
Pomembna lastnost ven je napetost njihovih sten, čemur rečemo tonus. Nanj lahko negativno vplivajo različni dejavniki, na primer dednost ali hormoni (pri jemanju kontracepcijskih tablet ali med nosečnostjo) .
Če nismo dovolj telesno dejavni, oslabi tudi mišična črpalka, zaradi česar vene izgubijo prožnost. S tem se poveča pritisk na zaklopke, ki prej ali slej ne tesnijo več dobro. Kri zato ne teče več nepretrgoma nazaj proti srcu, temveč zastaja v nogah.
Zaradi stalnega zastoja krvi postajajo stene žil vedno bolj prepustne, zato tekočina in sestavine krvi prehajajo v tkivo.
To povzroči oteklino (edem), predvsem okrog gležnjev, ki se najprej pojavlja le ob večerih, sčasoma pa ostane ves dan. To stanje imenujemo kronično vensko popuščanje.
Znaki kroničnega venskega popuščanja:
- krčne žile,
- oteklina na območju gležnja in goleni, W utrujene in boleče noge,
- občutek teže v nogah,
- napetost in krči vmečih,
- srbenje.
Krčne žile
Poleg ven, ki ležijo globoko v mišicah, poznamo še površinske vene, ki so na nekaterih mestih opazne skozi kožo. Te vene niso zelo pomembne za pretok krvi, saj 90 odstotkov krvi odteče proti srcu po globokih venah. Preveč razširjene površinske vene imenujemo krčne žile.
Razjede na nogah
Če kronično vensko popuščanje traja dlje, se lahko pojavijo težave s kožo, kot so suhost, pordelost, srbenje, rjavi madeži, vnetje kože in zatrdline v podkožju. Resen zaplet kroničnega venskega popuščanja je razjeda na nogah, ki se lahko okuži - to je predvsem nevarno pri starejših. ob teh znakih mora zdravnik takoj raziskati vzrok in začeti zdravljenje.
Krvni strdki
Tromboze ali krvni strd ki so lahko nevaren zaplet kroničnega venskega popuščanja.
Manj nevarno je, če se strdek pojavi v površinskih venah. To prepoznamo po občutku vročine in pordelosti ter oteklini, ki jo spremlja močna občutljivost za pritisk.
Pojav strdka v globokih venah pa lahko resno ogrozi naše zdravje, čeprav se lahko zgodi, da navzven ne čutimo izrazitih opozorilnih znakov. Lahko nam otečejo noge, ali pa celo ne čutimo nikakršnih znakov. Če kri strdek odnese naprej po obtoku do arterij, lahko pride do življenjsko ogrožajočega zapleta, ki mu rečemo pljučna embolija. Tveganje zanj povečajo dolgotrajno ležanje ali sedenje (na primer v avtu ali na letalu), kajenje in jemanje kontracepcijskih tablet.
Zdravljenje
Poznamo več različnih načinov zdravljenja kroničnega venskega popuščanja.
Zdravnik lahko predpiše zdravljenje s kompresijskimi nogavicami, ki stiskajo vene in s tem pospešijo krvni obtok ter znižajo pritisk v venah. Zaradi stiskanja ven zaklopke spet delujejo bolj pravilno in usmerjajo kri navzgor proti srcu, zato se zmanjšajo otekline in preprečijo razjede na koži. Kompresijske nogavice se razlikujejo glede na čvrstost materiala, iz katerega so izdelane. Čvrstejše nogavice bolj pritiskajo na vene, zato jih uporabljamo pri napredovani bolezni. O najprimernejši čvrstosti odloča zdravnik, ki kompresijske nogavice predpiše.
Kompresijske nogavice je treba nositi vsak dan, tudi pri športnih dejavnostih. Obleči jih je treba takoj zjutraj, ko noge še niso otekle. Nošenje teh nogavic bo težave omililo, ne bo pa odpravilo njihovega vzroka. Poleg tega se mnogim te nogavice zdijo neudobne.
Učinkovit način zdravljenja je jemanje zdravila z izvlečkom semena navadnega divjega kostanja. Več o tem boste izvedeli v nadaljevanju.
Pri hujših oblikah kroničnega venskega popuščanja se zdravnik lahko odloči tudi za zahtevnejše posege. V razširjene vene lahko z injekcijo vbrizga snovi, ki zacelijo poškodovane venske stene. Lahko pa z operacijo odstrani okvarjene površinske vene. Običajno to za venski obtok ni težava, saj kri najde pot po drugih venah nazaj do srca.
Navadni divji kostanj - zdravilo za vaše vene
Pri blagih in zmernih težavah zaradi kroničnega venskega popuščanja nam narava ponuja učinkovito zdravljenje.
Najbolj raziskana zdravilna rastlina za zdravljenje kroničnega venskega popuščanja je navadni divji kostanj. Zdravilne sestavine vsebujejo njegova semena.
Navadni divji kostanj hkrati deluje na več vzrokov težav zaradi kroničnega venskega popuščanja:
~ zmanjšuje nabiranje tekočine v tkivih, s čimer se zmanjša oteklina,
~ zmanjšuje prepustnost in krhkost kapilar (najmanjših žil), ~ krepi ohlapne vene,
~ zavira vnetje.
V Sloveniji je trenutno na voljo samo eno zdravilo v obliki tablet, ki vsebuje izvleček iz semena navadnega divjega kostanja - A. Vogel venaforce.