Vodene koze, imenovane tudi norice, so zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Norice lahko povzročijo srbeč izpuščaj, podoben mehurčkom. Izpuščaj se najprej pojavi na prsih, hrbtu in obrazu, nato pa se razširi po celem telesu.
VODENE KOZE/NORICE: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Možni zapleti | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Norice so zelo nalezljive. Če jih ima ena oseba, se bo okužilo tudi do 90 % ljudi blizu te osebe, ki niso imuni.
Norice so lahko tudi resne, celo smrtno nevarne, zlasti pri dojenčkih, mladostnikih, odraslih, nosečnicah in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Kažejo se z značilnim srbečim izpuščajem, v obliki skupkov lis ali bunčic, mehurčkov, napolnjenih s tekočino, ali krastic.
Norice, ki so hudo nalezljive, se prenašajo s kapljicami v zraku, ki vsebujejo virus varicel-la-zoster (kapljična okužba). Bolnik z noricami je najbolj kužen takoj za tem, ko se začnejo bolezenski znaki, in ostane kužen, dokler kra-stice ne prekrijejo vseh kožnih sprememb. Z osamitvijo bolnika preprečimo razširjanje bolezni na ljudi, ki je še niso preboleli.
Pri človeku, ki je prebolel norice, se razvije imunost in jih ne more več dobiti. Vendar ostane po prvotni okužbi virus varicella-zo-ster pritajen v telesu in se včasih pozneje v življenju reaktivira ter povzroči herpes zoster (pasovec).
Slika: Norice, znane tudi kot vodene koze, so zelo nalezljiva virusna okužba.
Potek noric
Norice potekajo v 3 fazah. Lahko pa se pojavijo nove lise, medtem ko druge postanejo mehurji ali tvorijo kraste.
1. stopnja: pojavijo se majhne pike
Pike so lahko:
- kjerkoli na telesu, tudi v ustih in okoli genitalij
- razširjene ali pa ostanejo na majhnem območju
- rdeče, rožnate, temnejše ali enake barve kot okoliška koža, odvisno od tona vaše kože
2. stopnja: pike postanejo mehurji
Pike se napolnijo s tekočino in postanejo mehurčki. Mehurčki so zelo srbeči in lahko počijo.
3. stopnja: mehurji postanejo kraste
Nekatere kraste so luskaste, medtem ko iz drugih izteka tekočina.
Slika: Če niste cepljeni, lahko zbolite za noricami v kateri koli starosti.
Cepivo proti noricam je varen način za preprečevanje te bolezni in drugih zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo med njo. Norice so najpogostejše pri otrocih, mlajših od 10 let. Otroci običajno zbolijo za noricami pozimi in spomladi, zlasti med marcem in majem.
Otrok z noricami zlahka prenese virus drugim otrokom. Danes so norice veliko manj pogoste, saj je večina otrok cepljenih že v mladosti. Ko enkrat prebolite norice, jih ne boste več dobili od druge osebe. Če pa niste cepljeni, lahko zbolite za noricami v kateri koli starosti. Odrasli, ki zbolijo za noricami, lahko zelo zbolijo, zato je bolje preboleti norice, ko ste otrok in preprečiti okužbo s cepljenjem.
Otroci lahko zbolijo za noricami v kateri koli starosti. Po tem, ko je bil vaš otrok izpostavljen noricam, se lahko zdi, da je vaš otrok zdrav v roku enega do treh tednov pa dejansko zboli. Otroci lahko širijo virus od prvega dne od okužbe dalje, preden se pokažejo znaki bolezni, vse do približno pet dni po pojavu kožnega izpuščaja.
Virus se širi na naslednje načine:
- preko stika z nekom, ki ima norice
- vdihavanje zraka okužene osebe, ki kiha ali kašlja
- če prihajate v stik s tekočino iz oči, nosu ali ust okuženega otroka
Simptomi noric
Simptome in znake noric je enostavno opaziti. Zdravniki ob tem pogosto pogledajo otrokovo kožo in ugotovijo, ali ima norice ali ne. Norice povzročijo izpuščaj rdečih, srbečih madežev, ki se spremenijo v mehurje, napolnjene s tekočino. Nato se prekrijejo in tvorijo kraste, ki sčasoma odpadejo.
Simptomi se začnejo 10 do 21 dni po okužbi. Pri otrocih, starejših od 10 let, so prvi simptomi blag glavobol, zmerna vročina in občutek utrujenosti. Manjši otroci jih ponavadi nimajo, pri odraslih pa so simptomi bolj izraženi.
Okoli 24 do 36 ur po prvih simptomih se pojavi izpuščaj v obliki majhnih rdečih lis (makul). Lise kmalu postanejo privzdignjene (papule), nato se na rdeči podlagi razvije srbeč, okrogel, s tekočino napolnjen mehurček (vezikula), končno poči in ga prekrije krastica. Ves razvoj izpuščaja traja 6 do.8 ur, pojavlja in razvija pa se na vedno novih predelih kože. Ponavadi peti dan prenehajo nastajati nove kožne spremembe, šesti dan jih je večina prekritih s krastico in v manj kot 20 dneh skoraj popolnoma izginejo.
Na obrazu, rokah in nogah se pojavi sorazmerno malo kožnih sprememb, razen v hudih primerih, ko je prizadeta vsa telesna površina. Kadar ima bolnik le nekaj spremembi ponavadi zajamejo zgornji del trupa. Pogoste so tudi na lasišču. V ustih mehurčki hitro počijo in nastanejo boleče razjede, ki ovirajo požiranje. Razjede se lahko razvijejo tudi na vekah in v zgornjih dihalnih poteh, danki in nožnici. Zaradi sprememb v grlu in zgornjih dihalnih poteh ima bolnik včasih hude težave pri dihanju. Vratne bezgavke lahko otečejo in postanejo boleče. Najhujši del bolezni ponavadi mine v 4 do 7 dneh.
Zdravnik ponavadi nima težav z diagnozo noric, ker so izpuščaj in drugi simptomi tako značilni. Le redko je treba laboratorijsko določiti koncentracijo protiteles v krvi in identificirati virus.
Norice se pogosto začnejo brez klasičnega izpuščaja, s povišano telesno temperaturo, glavobolom, vnetim grlom ali želodcem. Ti simptomi lahko trajajo nekaj dni, sočasno z vročino v območju 38,3°–38,8°C. Kožni izpuščaj se običajno začno na trebuhu ali hrbtu in obrazu. Nato se okužba razširi skoraj povsod po telesu, vključno z lasiščem, usti, rokami, nogami in genitalijami.
Video vsebina: Norice - vzroki, znaki in simptomi, diagnoza ter zdravljenje.
Izpuščaj se začne kot veliko majhnih rdečih izboklin, ki so videti kot mozolji ali piki insektov. Pojavljajo se v valovih 2–4 dni, nato pa se razvijejo v tankostenske mehurčke, napolnjene s tekočino. Stene tovrstnih mehurčkov počijo in posledično pustijo odprte rane, ki se regenerirajo, postanejo suhe, rjave kraste, ki čez čas odpadejo. Vse tri stopnje izpuščaja noric se na telesu pojavijo hkrati.
Simptomi pojava noric vključujejo:
- povišano telesno temperaturo
- občutek utrujenosti
- glavobol
- bolečino v trebuhu, ki traja en ali dva dni
- kožni izpuščaj, ki zelo srbi in je videti kot veliko majhnih mehurčkov
- izbokline, napolnjene s tekočino, ki je videti kot mlečna voda
- kraste po mehurjih počijo
- kožo, ki je videti lisasta
- lise, ki zbledijo
Vzroki za pojav noric
Norice povzroča virus varicella-zoster. Ta virus lahko pozneje v življenju povzroči tudi boleč kožni izpuščaj, imenovan pasavec (herpes zoster). Ko nekdo preboli norice, ostane virus v živčnem sistemu v stanju mirovanja do konca življenja. Virus se lahko pozneje reaktivira v obliki pasovca. Otroci, ki so cepljeni proti noricam, imajo veliko manj možnosti za razvoj pasovca, ko postanejo starejši.
Diagnostični postopek
Če menite, da imate vi ali vaš otrok norice, pokličite in obiščite zdravnika. Pogosto lahko norice diagnosticiramo s pregledom izpuščaja in drugih simptomov. Da ne bi okužili drugih v čakalnici, pokličite in se dogovorite za termin obiska vnaprej. Omenite, da imate vi ali vaš otrok najverjetneje norice.
Slika: Za norice ni zdravila, vendar jih je mogoče obvladati z domačimi zdravili in zdravili brez recepta.
Svojega zdravnika prav tako obvestite, če:
- se izpuščaj razširi na eno ali obe očesi
- izpuščaj postane zelo topel ali občutljiv
- je nekdo v vašem gospodinjstvu noseč
- živite z ljudmi, ki še nikoli niso preboleli noric in še niso prejeli cepiva proti noricam
- živite z nekom, ki ima bolezen ali jemlje zdravila, ki vplivajo na imunski sistem
- imate poleg izpuščaja resnejše simptome (vrtoglavica, zmedenost, hiter srčni utrip, težko dihanje, tresenje, izgubo zmožnosti uporabe mišic, kašelj, ki se še poslabša, bruhanje, otrdel vrat ali vročino nad 38,9oC)
Potek zdravljenja noric
Norice povzroča virus, zato jih antibiotiki ne morejo pozdraviti. Toda zdravniki bodo predpisali antibiotike, če nastajajoče rane okužijo bakterije, kar je povsem mogoče. To se lahko zgodi, ko se otroci praskajo in prepičijo nastajajoče mehurčke z tekočino. Zdravila za norice ni, vendar pa lahko v lekarni dobite zdravila ter kozmetične pripravke, ki ublažijo simptome.
Primeri zdravil:
- paracetamol, ki pomaga znižati vročino
- losjoni s kalaminom in hladilni geli za lajšanje srbenja
Zdravniki lahko predpišejo protivirusno zdravilo ljudem, pri katerih obstaja veliko tveganje za nastanek zdravstvenih zapletov. To je odvisno od:
- starosti in zdravja osebe
- obsega okužbe
- časa zdravljenja
Norice bodo v tednu ali dveh izginile same od sebe. Da bo vašemu otroku bolj udobno, lahko:
- uporabite hladno, vlažno krpo za hlajenje izpuščajev
- poskrbite, da bo otroku prijetno hladno
- otroka spodbujate, naj se ne praska
- na izpuščaj nanesete losjon z antihistaminiki
- otroku ponudite peroralni antihistaminik v prosti prodaji
- otroku vsak dan privoščite hladno kopel ali tuš
Slika: Za lajšanje nelagodja se lahko uporablja več losjonov in krem.
Otroku ne dajajte aspirina. Aspirin lahko škoduje otrokom, ki imajo vročino. Če vaš otrok potrebuje zdravilo za lajšanje bolečin, uporabite paracetamol. Če niste prepričani, katero zdravilo uporabiti, vprašajte svojega zdravnika ali farmacevta. Da preprečite dehidracijo, dajte otroku tekočino. Hladne tekočine in mehka prehrana bodo pomagali, če imajo otroci rane tudi v ustih.
Možni zapleti pri noricah
Zapleti noric se sicer lahko pojavijo, vendar pri zdravih ljudeh niso pogosti. Ljudje, ki lahko resno zbolijo za noricami in imajo visoko tveganje za zaplete, vključujejo dojenčke, mladostnike, starejše odrasle, nosečnice ter osebe z oslabljenim imunskim sistemom zaradi bolezni ali zdravil.
Resni zapleti noric vključujejo:
- okužbo kože, mehkega tkiva, kosti, sklepov ali krvnega obtoka
- dehidracijo, ko telesu primanjkuje vode in drugih tekočin
- pljučnico, bolezen enega ali obeh pljučnih kril
- otekanje možganov, imenovano encefalitis
- Reyev sindrom, bolezen, ki povzroča otekanje možganov in jeter
- sindrom toksičnega šoka
V zelo redkih primerih lahko norice povzročijo smrt.
Preprečevanje nastanka noric
Cepivo proti noricam je najboljši način za preprečevanje noric. Pri nekaterih otrocih, starih od 12 do 23 mesecev, lahko kombinirano cepivo MMRV poveča tveganje za vročino in epileptične napade zaradi aplikacije cepiva. Vprašajte zdravnika vašega otroka o prednostih in slabostih uporabe kombiniranih cepiv. Otroci, stari od 7 do 12 let, ki niso bili cepljeni, morajo prejeti dva odmerka cepiva proti noricam. Odmerke je potrebno aplicirati vsaj tri mesece narazen.
Osebe, stare 13 let ali več, ki niso bile cepljene, morajo prejeti dva nadomestna odmerka cepiva v razmaku vsaj štirih tednov. Še bolj pomembno je, da prejmete odmerek cepiva, če obstaja večje tveganje, da boste zboleli za noricami. To vključuje predvsem zdravstvene delavce, učitelje, zaposlene v varstvu otrok, mednarodne popotnike, vojaško osebje, odrasle, ki živijo z majhnimi otroki, in vse nenoseče ženske v rodni dobi.
Če ste noseči je cepljenje proti noricam problematično, zato se v tem obdobju ne cepite. Če se odločite za cepljenje pred nosečnostjo, ne poskušajte zanositi med serijo cepljenj ali prej kot v enem mesecu po zadnjem odmerku cepiva. Pogovorite se s svojim zdravnikom, če ste noseči ali načrtujete nosečnost in niste prepričani, ali ste bili cepljeni in ali ste že imeli norice. Zdravnik lahko opravi krvni test, da ugotovi, ali ste imuni.
Slika: Če ima otrok norice, ga je najbolje obdržati doma, dokler se ne pozdravi.
Otrok ne sme obiskovati šole ali vrtca, dokler mu ne izginejo vse pike, to bo namreč pomagalo preprečiti širjenje noric. Odrasli z noricami naj ne delajo, dokler se vse lise ne prekrijejo s skorjo. Norice so nalezljive 1 do 2 dni pred pojavom izpuščaja. Ko vsi mehurčki počijo ter nastane krasta, ti prenehajo biti kužni. To se običajno zgodi 5 do 6 dni po nastanku izpuščaja.
Še posebej se izogibajte ljudem, ki so v nevarnosti resnih zapletov, kot so:
- novorojenčki
- nosečnice
- osebe z oslabljenim imunskim sistemom
Vprašanja in odgovori
Ali so norice lahko smrtno nevarne?
Nekateri ljudje z resnimi zapleti zaradi noric lahko tako zbolijo, da jih je potrebno hospitalizirati. Norice lahko v določenih primerih povzročijo tudi smrt. Zaradi programa cepljenja so smrti zdaj zelo redke, vendar se nekatere smrti zaradi noric še vedno pojavljajo pri zdravih, necepljenih otrocih in odraslih[1].
Kakšni so prvi simptomi noric?
Znaki noric se običajno pojavijo v naslednjem vrstnem redu:
- povišana telesna temperatura
- občutek utrujenosti
- glavobol
- bolečina v trebuhu, ki traja en ali dva dni
- kožni izpuščaj, ki zelo srbi in je videti kot veliko majhnih mehurčkov
- zbokline, napolnjene s tekočino, ki je videti kot mlečna voda
- kraste po mehurjih počijo
- koža, ki je videti lisasta
- lise, ki zbledijo
Kateri virus povzroča norice?
Norice povzroča virus varicella-zoster[2].
Ali se za zdravljenje noric uporabljajo antibiotiki?
Norice povzroča virus, zato jih antibiotiki ne morejo pozdraviti. Zdravniki bodo predpisali antibiotike, če bakterije okužijo rane, ki so posledica nastalih in počenih izpuščajev. To se lahko zgodi, ko se otroci praskajo in te izpoščaje poškodujejo. Zdravniki lahko predpišejo tudi protivirusno zdravilo ljudem z noricami, pri katerih obstaja visoko tveganje za zaplete[3].
Ali je cepivo za norice varno?
Cepivo proti noricam je varno in učinkovito pri preprečevanju noric. Cepiva, tako kot vsa zdravila, pa imajo lahko stranske učinke. Najpogostejši neželeni učinki so običajno blagi in izginejo sami od sebe. Ne prejmite cepiva proti noricam, če ste noseči. Če se odločite za cepljenje pred nosečnostjo, ne poskušajte zanositi med serijo cepljenj ali do en mesec po zadnjem odmerku cepiva[4].
Viri in reference
- Chickenpox (Varicella) - https://www.cdc.gov
- Chickenpox - https://my.clevelandclinic.org
- About Chickenpox - https://www.cdc.gov
- Chickenpox - https://kidshealth.org