Kolikokrat v življenju dejansko pomislimo na grlo? Večina najverjetneje 2- do 4-krat na leto, ko smo prehlajeni, saj je prav vneto in boleče grlo največkrat prvi tipični znak vnetja zgornjih dihal.
Slika: boleče grlo.
KAJ POVZROČA VNETO GRLO?
Okužbe zgornjih dihal so najpogostejše akutne infekcijske bolezni. Mednje spada tudi akutno vnetje žrela oziroma boleče grlo. Vnetje žrela in grla je lahko posledica neinfekcijskih dejavnikov (npr. kemikalij, dražečih plinov, prevročega ali premrzlega zraka), v jesensko-zimskem času pa je predvsem posledica infekcijskih dejavnikov (virusov prehlada in gripe, redkeje tudi bakterij in glivic).
Bolniki občutijo bolečino pri vnetem grlu kot enega od prvih znakov prehlada. Bolečina pri požiranju je zelo moteča, saj zaradi nje težko jejo, pijejo, govorijo. Spremljajo jo lahko še skelenje in praskanje v grlu ter hripavost. Grlo je začetni del sapnika, torej del dihalnih poti, žrelo pa je križišče med prebavili in dihali, na koncu pa se nadaljuje v požiralnik. Delimo ga na nosni del, ustni del in grlni del. Nosni del je najvišje ležeč del in je povezan spredaj z nosno votlino, v njegovem svodu se nahajajo žrelnica in ob ustju ušesnih trobelj obe žrelni bezgavki ali tubarni tonzili. Navzdol prehaja žrelo v ustni del, ki je spredaj prek goltne ožine povezan z ustno votlino. Spodaj sega ustni del do zgornjega roba poklopca, kjer se začne grlni del. Ta se začne ob vhodu v grlo in se konča ob spodnjem robu prstanastega hrustanca, kjer se nadaljuje s požiralnikom.
Pri vnetju žrela se pogosto pojavijo skelenje, neprijetno praskanje in bolečina. Hripavost in izguba glasu pa sta običajno povezana z vnetjem grla.
ZDRAVLJENJE VNETEGA GRLA
Ker 90 % okužb povzročajo virusi, zdravljenje poteka simptomatsko, kar pomeni, da je cilj zdravljenja v čim krajšem času in čim bolj učinkovito blažiti simptome vnetja.
Priporočljivo je jemanje oralnih antiseptikov, ki uničujejo mikrobe in tako preprečujejo širjenje okužbe in vnetja. Ker pa vneto grlo pogosto spremlja tudi bolečina, je zdravilo za samozdravljenje še učinkovitejše, če poleg lokalnega antiseptika vsebuje tudi lokalni analgetik, ki deluje protibolečinsko in protivnetno.
Najnovejša Krkina rešitev za celovito zdravljenje bolečega in vnetega grla
Septabene z edinstveno kombinacijo antiseptika in lokalnega protivnetnega nesteroidnega zdravila poskrbijo za celovito zdravljenje vnetega grla. Benzidaminijev klorid deluje protibolečinsko in protivnetno in odpravlja simptome vnetega grla (bolečina, rdečina, oteklina, vroč občutek in oslabljeno delovanje), cetilpiridinijev klorid pa deluje antiseptično in odpravlja vzroke okužb (viruse, bakterije, glivice).
Kako se Septabene razlikujejo od ostalih izdelkov?
V lekarnah so na voljo različni izdelki za lajšanje težav pri vnetem grlu. Nekateri izdelki sluznico zaščitijo, antiseptiki delujejo na vzrok infekcije, lokalni analgetiki lajšajo bolečino in blažijo znake vnetja, zdravila, ki vsebujejo antiseptik in lokalni anestetik, delujejo na vzrok infekcije in lajšajo bolečino, Septabene pa zagotavljajo celovito zdravljenje vnetega in bolečega grla saj delujejo na vzrok infekcije, lajšajo bolečino in blažijo znake vnetja.
Odmerjanje in način uporabe
Zdravilo Septabene je pri odraslih in otrocih, starejših od 6 let, indicirano za protivnetno, analgetično in antiseptično zdravljenje draženja v žrelu, ustih in dlesnih, pri gingivitisu, faringitisu in laringitisu.
Priporočeno odmerjanje za odrasle in mladostnike, starejše od 12 let, je 1 pastila na 3 do 6 ur (ne več kot 3- do 4-krat na dan) oziroma 1 do 2 razprška na 2 uri (ne več kot 3- do 5-krat na dan).
Priporočeno odmerjanje za otroke, stare od 6 do 12 let, pa je 1 pastila na 3 do 6 ur (ne več kot 3-krat na dan) oziroma 1 razpršek na 2 uri (ne več kot 3- do 5-krat na dan).