Ko dobi otrok uši, so to predvsem naglavne uši - bele ali sramne uši so pri otrocih zelo redke.
Drobceni insekti živijo od človeške krvi. Kožo prevrtajo z relativno nebolečim vbodom, vendar povzroča njihova slina močno srbenje. Naglavne uši ležejo svoja jajčeca, tako imenovane gnide, čisto spodaj, na bazi lasišča. Po približno dveh tednih se izležejo ličinke in začnejo sesati kri.
Še danes so nagIavne uši zelo razširjene. Prizadenejo v glavnem otroke v predšolskem in osnovnošolskem obdobju in povzročajo prave epidemije. Glavni simptom je srbenje, ki se pogosto pojavi prvi teden po okužbi. Uši se najraje zadržujejo za ušesi in na tilniku. Velikokrat so povečani limfni vozli na tilniku in na vratu. Pri pregledu las zbudijo pozornost močno pritrjene gnide, ki so videti kot en milimeter veliki sivo-beli vozlički.
Mora otrok k zdravniku?
- Če odkrijete gnide na lase, pojdite z otrokom k zdravniku.
Tako pomaga zdravnik
• Predpisal bo preparat, ki vsebuje lindan, da uniči uši.
• Po zdravljenju zdravnik otroka še enkrat pregleda. V vrtec ali v šolo gre otrok šele, ko zdravnik potrdi, da nima več niti ene uši.
Tako vi pomagate otroku
• Lase vašega otroka zdravite s predpisanim sredstvom dvakrat v presledku enega tedna. Enotedenski presledek je pomemben zaradi uničenja tudi tistih uši, ki so se izlegle v vmesnem času. Sredstva ne pustite delovati na laseh dlje kot tri ure.
• Zdravila, ki vsebujejo lindan, so strupena in ne smejo priti v oči ali usta. Dokler zdravilo deluje, pokrijte otroku glavo s kapo ali ruto.
• Po uporabi dobro umijte vaše roke in roke otroka. Izčešite otroku lase z glavnikom za uši (najbolje proti smeri rasti).
• Kratki lasje, pogosto umivanje, redno tuširanje in menjava spodnjega perila preprečujejo ponovni napad uši.