Vprašanje stranke:
Ali se tablete za testosteron lahko kupi v lekarni? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Nadomestno zdravljenje s testosteronom (TRT) je na voljo v različnih oblikah, vključno z geli, obliži, injekcijami in tabletami. Če menite, da imate prenizek nivo testosterona ali razmišljate o zdravljenju s testosteronom, se vsekakor posvetujte z zdravnikom.
Medtem ko je testosteron na recept reguliran, obstaja veliko dodatkov brez recepta, ki trdijo, da povečujejo koncetracijo testosterona. Ti izdelki vsekakor ne vsebujejo testosterona, ampak so običajno sestavljeni iz zeliščnih in drugih naravnih sestavin, ki naj bi zvišale raven testosterona preko svojih mehanizmov delovanja.
Ali obstajajo prehranska dopolnila za zvišanje testosterona?
Tržijo se različna prehranska dopolnila in zelišča za zvišanje ravni testosterona. Bistveno je omeniti, da medtem ko imajo nekateri podporne raziskave, ki kažejo na možne koristi, imajo drugi omejene ali mešane dokaze o njihovi učinkovitosti. Poleg tega se lahko odzivi posameznikov razlikujejo, skupni učinek pa je lahko skromen. Preden začnete jemati kakršen koli dodatek za namen modulacije hormonov, je še kako priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom.
Industrija dodatkov se razlikuje glede nadzora kakovosti. Vsi izdelki ne vsebujejo tega, za kar trdijo da vsebujejo, nekateri pa vsebujejo celo nečistoče. Čeprav so številni dodatki na splošno varni za večino ljudi, lahko medsebojno delujejo z zdravili in imajo možne stranske učinke. Mnogi dodatki imajo omejene, nedokončne ali mešane dokaze o njihovi učinkovitosti.
Kaj je testosteron?
Testosteron je ključen moški spolni hormon, ki ga večinoma proizvajajo testisi, medtem ko se v manjših količinah izloča tudi v jajčnikih in nadledvičnih žlezah pri ženskah. Ta hormon igra pomembno vlogo pri razvoju in vzdrževanju moških spolnih značilnosti ter vpliva na številne telesne funkcije, vključno z mišično maso, kostno gostoto in proizvodnjo rdečih krvničk.
Testosteron je odgovoren za številne fiziološke procese, med katerimi so spolnost, mišična masa, kostna gostota in razpoloženje. Proizvodnja testosterona je pod nadzorom hipofize in hipotalamusa, kar pomeni, da se njegova raven lahko spreminja glede na starost, zdravje in življenjski slog.
Kaj povzroča nizek testosteron pri moških?
Zmanjšanje ravni testosterona se lahko pojavi naravno s starostjo, vendar lahko tudi drugi dejavniki povzročijo medicinsko pomembno zmanjšanje testosterona, znano kot hipogonadizem. Vzroke za nizek testosteron lahko razvrstimo v primarne in sekundarne vzroke.
Primarni hipogonadizem:
- Prirojene nepravilnosti: stanja, kot je Klinefelterjev sindrom, kjer se moški rodijo z dodatnim kromosomom X.
- Fizična poškodba testisov: poškodba, kastracija ali torzija testisa lahko povzroči odpoved testisa.
- Okužba: mumpsni orhitis, vnetje testisov zaradi virusa mumpsa, lahko poslabša delovanje testisov.
- Sevanje ali kemoterapija: ta zdravljenja lahko poškodujejo celice testisov in zmanjšajo proizvodnjo testosterona.
- Staranje: ko se moški starajo, pride do naravnega upada ravni testosterona. Vendar pa vsi starejši moški ne bodo imeli klinično nizkega testosterona.
- Kronične bolezni: ciroza jeter, kronična ledvična bolezen in druga kronična stanja lahko povzročijo primarni hipogonadizem.
Sekundarni hipogonadizem:
- Bolezni hipofize: tumorji, operacije, obsevanje ali bolezni, ki prizadenejo hipofizo, lahko vplivajo na njeno sposobnost, da signalizira testisom, naj proizvajajo testosteron.
- Motnje hipotalamusa: stanja, ki vplivajo na hipotalamus, kot so tumorji, lahko motijo proizvodnjo testosterona.
- Zdravila: nekatera zdravila, kot so opioidi in steroidi, lahko znižajo raven testosterona.
- Debelost: prekomerna telesna teža lahko zmanjša proizvodnjo testosterona.
- Vnetna stanja: bolezni, kot so sarkoidoza, histiocitoza in tuberkuloza, lahko prizadenejo hipotalamus in hipofizo.
- Genetske in razvojne motnje: stanja, kot je Kallmannov sindrom, lahko vplivajo na proizvodnjo hormona, ki sprošča gonadotropin (GnRH).
- Stres: kronični stres, ki vodi do dolgotrajnega zvišanja kortizola, lahko zavre os hipotalamus-hipofiza-moda.
Kombinirani vzroki:
- HIV/aids: lahko prizadene moda in hipotalamus/hipofizo ter vodi do nizkega testosterona.
- Hemokromatoza: presežek železa v krvi lahko vpliva na delovanje testisov in hipofize.
- Alkohol in droge: kronični alkoholizem in nekatera zdravila lahko zmanjšajo proizvodnjo testosterona, tako da vplivajo na testise in možgane.
Drugi dejavniki:
- Prehranske pomanjkljivosti: huda beljakovinsko-kalorična podhranjenost, pomanjkanje cinka in kronične bolezni lahko vodijo do znižane ravni testosterona.
- Sistemska bolezen: hude bolezni, operacije ali velik fizični stres lahko začasno znižajo testosteron.
- Normalno staranje: ravni testosterona naravno upadajo s staranjem moških, vendar je to upadanje postopno in morda ne povzroči kliničnih simptomov hipogonadizma pri vseh moških.
Zanimivo branje: Tablete za erekcijo v lekarnah
Zanimivo branje: Tretinoin krema lekarna