Vprašanje stranke:
Kaj bi lahko povzročalo stalno draženje v grlu? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Stalno draženje v grlu lahko povzročajo različni dejavniki. Eden pogostejših je alergija, kjer snovi, kot so prah, cvetni prah, živalska dlaka ali plesni, dražijo sluznico grla. Drugi pogosti vzrok je postnazalno kapljanje, kjer se sluz iz nosu steka po zadnjem delu grla, kar je značilno za kronični sinusitis ali alergijski rinitis. Tudi gastroezofagealna refluksna bolezen lahko povzroči draženje, saj se želodčna kislina vrača v požiralnik in grlo, kar povzroča neprijetno pekoč občutek in draženje.
Suho grlo je lahko posledica izpostavljenosti suhemu zraku, še posebej v zimskih mesecih ali v prostorih z nizko vlažnostjo. Kajenje in izpostavljenost cigaretnemu dimu ali drugim dražilnim snovem, kot so kemikalije ali onesnažen zrak, prav tako lahko povzročajo stalno draženje. Okužbe, bodisi virusne bodisi bakterijske, so še en možen vzrok, saj povzročajo vnetje in občutek draženja, ki lahko traja tudi po tem, ko se glavna okužba umiri. Kronično vnetje tonzil ali vnetje žrela lahko povzroča stalno nelagodje.
Nekatera zdravila imajo lahko stranske učinke, ki povzročajo suhost in draženje v grlu. Primeri vključujejo antihistaminike, diuretike in nekatera zdravila za visok krvni tlak. Tudi pogosta uporaba glasu, kot pri pevcih, učiteljih ali tistih, ki veliko govorijo, lahko povzroči draženje zaradi preobremenitve glasilk. Psihološki dejavniki, kot so stres in anksioznost, lahko povzročijo občutek suhosti ali zataknjenosti v grlu, znan tudi kot globus hystericus. Avtoimunske bolezni, kot je Sjögrenov sindrom, kjer telo napade svoje žleze, ki proizvajajo slino in solze, lahko povzročijo kronično suhost v ustih in grlu.
Zanimivo branje: Boleče grlo, kaj pomaga??
Zanimivo branje: Najboljši zeolit forum