Sjogrenov sindrom je kronična vnetna bolezen z značilno izsušitvijo sluznic v očeh, ustih in drugje po telesu. Pogosto je povezan z bolezenskimi znaki, ki so značilnejši za revmatoidni artritis ali sistemski eritematozni lupus.
SJOGRENOV SINDROM: Splošno | Simptomi | Diagnoza | Prognoza in zdravljenje | Mešana vezivnotkivna bolezen | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Menijo, da je avtoimunska bolezen, vendar vzrok ni znan. Je manj pogost kot revmatoidni artritis, pogostejši je pri ženskah kot pri moških.
Levkociti infiltrirajo žleze, ki izločajo tekočine, med drugimi žleze slinavke v ustih in solzne žleze v očeh.
Slika: Za Sjogrenov sindrom ni zdravila, mogoče pa je z zdravljenjem lajšati simptome.
Levkociti žleze okvarijo, posledica so suha usta in suhe oči. Izsušijo se lahko tudi sluznice, ki pokrivajo prebavila, sapnik, zunanje žensko spolovilo in nožnico.
Simptomi
Nekateri bolniki imajo le suha usta in oči. Izsušitev oči lahko povzroči hude okvare roženice, pomanjkanje solz pa trajne okvare vida. Zaradi pomanjkanja sline v ustih otopita okus in vonj, bolnik težko je in požira, nastanejo lahko razjede.
Pri drugih bolnikih so prizadeti številni organi. Izsušitev sluznice sapnika in pljuč poveča možnost okužbe, razvije se lahko pljučnica. Neredko je tudi vnetje osrčnika - perikarditis. Poškodovani so lahko tudi živci, predvsem obrazni živci.
Slika: Zaradi pomanjkanja sline lahko nastanejo razjede.
Bolezen lahko prizadene tudi jetra, trebušno slinavko, vranico, ledvice in bezgavke. Pri približno tretjini bolnikov se pojavi artritis, prizadene iste sklepe kot pri revmatoidnem artritisu, vendar je vnetje ponavadi blažje in ni destruktivno.
Diagnoza
Bolnik, ki ima suha usta, oči in vnetje sklepov, ima verjetno Sjogrenov sindrom. Zdravniku pri diagnostiki pomagajo različne preiskave. Količino solz preveri s preiskavo s filtri in papirjem, ki ga položi pod spodnjo veko, in opazuje, koliko traku se ovlaži (Schirmerjev test). Pri bolniku s Sjogrenovim sindromom nastaja manj kot tretjina normalne količine. Oči pregleda, da bi odkril poškodbe očesne površine.
Opravi lahko tudi bolj zapletene preiskave izločanja sline in naroči scintigrafijo ali biopsijo žlez slinavk. S krvnimi preiskavami lahko določi nenormalna protitelesa. Hitrost sedimentacije eritrocitov je zvečana pri 7 od 10 bolnikov, tretjina ima zmanjšano število rdečih krvničk (anemijo) ali določenih vrst belih krvničk.
Prognoza in zdravljenje
Prognoza je odvisna od zmogljivosti protiteles, da okvarijo življenjsko pomembne organe. Redko se konča s smrtjo zaradi pljučnice, odpovedi ledvic ali limfoma. Za Sjogrenov sindrom ni zdravila, mogoče pa je z zdravljenjem lajšati simptome. Za suhe oči pomagajo umetne solze. Suha usta si bolniki stalno vlažijo z majhnimi požirki tekočine, žvečenjem žvečilnega gumija brez sladkorja ali s splakovanjem ust.
Video vsebina: 10 znakov Sjogrenovega sindroma.
Izogibati se morajo zdravilom, ki zmanjšujejo količino sline, kot so dekongestivi in antihistaminiki. Zdravilo pilokarpin spodbuja izločanje sline, če žleze slinavke niso prehudo okvarjene. Bolniki lahko z natančno ustno higieno in pogostnimi obiski pri zobozdravniku pomagajo preprečevati zobne bolezni in izpadanje zob. Bolečine in oteklino žlez slinavk zdravijo z analgetiki.
Težave s sklepi so blage, zato za zdravljenje ponavadi zadostujeta že acetilsalicilna kislina in počitek. Če ima bolnik bolezenske znake zaradi okvare notranjih organov, mu lahko pomaga uživanje kortikosteroida, npr. prednizolona.
Mešana vezivnotkivna bolezen
Mešana vezivnotkivna bolezen je kombinacija bolezenskih znakov, ki so podobni številnim drugim boleznim vezivnega tkiva: sistemskemu eritematoznemu lupusu, sklerodermiji, polimiozitisu in dermatomiozitisu.
Vprašanja in odgovori
Kako pogost je Sjogrenov sindrom?
Sjogrenov sindrom še zdaleč ni redka motnja z incidenco, ki se približuje eni polovici incidence revmatoidnega artritisa (RA) ali prizadene 0,5 % do 1,0 % populacije. Med 400.000 in 3,1 milijona odraslih ima Sjögrenov sindrom[1].
Kaj povzroča Sjogrenov sindrom?
Raziskovalci ne vedo, kaj povzroči, da se imunski sistem obrne na telo, verjamejo pa, da so vpleteni tako genetski kot okoljski dejavniki. Študije so povezale Sjögrenov sindrom z različicami v več genih, od katerih so mnogi vključeni v imunost[2].
Ali je Sjogrenov sindrom avtoimunska bolezen?
Sjögrenov sindrom je kronična (dolgotrajna) avtoimunska motnja[1].
Ali je Sjogrenov sindrom ozdravljiv?
Trenutno zdravila ni, obstajajo pa zdravljenja, ki lahko pomagajo pri lajšanju simptomov[3].
Kakšni so prvi simptomi Sjogrenovega sindroma?
Simptomi vključujejo:
- suhe oči
- suha usta
- suha koža
- utrujenost
- suhost nožnice
- bolečine v mišicah ali sklepih
- otekanje med čeljustjo in ušesi (otekle žleze slinavke)
- izpuščaji (zlasti po bivanju na soncu)[3]
Viri in reference
Veliki zravstveni priročnik za domačo uporabo, Založba mladinska knjiga
- Sjogren Syndrome - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Sjögren’s Syndrome - https://www.niams.nih.gov
- Sjögren's syndrome - https://www.nhs.uk