Dojenčki se hitro prehladijo. Poleg kašlja in nahoda lahko dobijo za nekaj dni vročino, prehlade pogosto spremlja tudi vnetje srednjega ušesa. Pri prehladu naj bo otrok v vlažnem, ne prevročem sobnem okolju.
Poskrbite, da bo dojenček veliko pil: materino mleko, čaj ali vodo.
Po približno enem tednu mora prehlad preboleti - če ne, morate obiskati zdravnika.
Nahod
Otroci z nahodom slabo spijo in težko dihajo. Po nekaj požirkih prenehajo piti, ker ne dobijo dovolj zraka, V nosnicah se nabira sluzast ali trdnejši izloček. Če dojenček popolnoma preneha piti in težko diha, morate nemudoma obiskati zdravnika.
Proti nahodu, ki ga povzročajo virusi, ni nobenega posebnega zdravljenja: poskrbite lahko samo, da je nos vedno prehoden - predvsem pri hranjenju. Nosek previdno čistite s stisnjeno vato.
Sesalniki izločka so običajno pregrobi in pogosto z njimi poškodujemo nosno sluznico. Uporabljajte jih le v primeru, če ste vešči ravnanja z njimi - najbolje je, da vam pravilno uporabo razloži vaš pediater, Doma narejene kapljice za nos, majaronovo maslo ali nekaj kapljic materinega mleka naredijo nosnice spet prehodne.
Homeopatsko pomaga: proti na hodu pri dojenčkih sambucus D3, trikrat dnevno 5 globul, pri tekočem nahodu alium cepa D4, trikrat dnevno 5 globul.
Kašelj
Otroci imajo hkrati z nahodom skoraj vedno tudi kašelj. Če ima otrok dodatno še vročino, težko diha ali se kašelj po enem tednu ne izboljša, preidite v zdravniško oskrbo, Sicer pa zadošča čaj proti kašlju in doma narejen sirup proti kašlju, ki ga lahko dajete do štirikrat dnevno,.
Vročina
Dojenčki imajo pri vsakem prehladu vročino prej kot večji otroci. Če se vročina dvigne preko 39°C, morate takoj vprašati za nasvet zdravnika. K zdravniku pojdite tudi, če vročina okoli 38,5°C traja dlje kot tri dni. Vročino sicer znižate z obkladki ali s posebnimi svečkami za dojenčke. Dojenček z vročino ne sme biti oblečen topleje kot sicer - lahko pride do nevarnega pregretja.