Skoraj vsi dojenčki kdaj dobijo plenični izpuščaj — vnetje kože na zadnjici, spolovilu in stegnih. Čeprav lahko plenični izpuščaj dojenčka moti in mu včasih celo povzroči bolečino, je to le redko bolj resno stanje. V večini primerov je kratkotrajen, ponavadi traja le tri ali štiri dni. Včasih pa lahko izpuščaj vendarle vztraja in to je znak, da je na koži nastala neka sekundarna motnja ali sekundarna okužba.
PLENIČNI IZPUŠČAJ: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Plenični izpuščaj se lahko pri dojenčku pojavi ne glede na to, ali uporabljate plenice za enkratno uporabo ali bombažne. Krivec je namreč vlaga in ne plenice.
Slika: Plenični izpuščaj lahko sproži karkoli, kar draži dojenčkovo občutljivo kožo.
Za preprečevanje pleničnega izpuščaja je bistveno, da je dojenček ves čas čist in da mu plenice zamenjate takoj, ko jih umaže.
Simptomi
Simptomi vključujejo:
- Rdečina na predelu kože, ki ga pokrivajo plenice — okoli spolovila, na zadnjici in stegnih, ne pa na trebuhu.
- Napeta, papirnata koža ali koža, ki se sveti in je svetlo rdeča.
- Močan vonj po amoniaku.
- Pri dečkih vnet penis.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- po štirih dneh domačega zdravljenja ni izboljšanja ali če hkrati opazite tudi bele madeže v ustih, ki postanejo rdeči, ko jih obrišete s čisto krpico. Morda ima otrok glivično okužbo, ki se imenuje kandidiaza ali včasih tudi gobice.
- je izpuščaj luskast in ima rumenkast odtenek in se ne pojavlja zgolj na področju plenic, ampak tudi drugje po telesu, na primer za ušesi ali pod rokami. Morda ima otrok seboroični dermatitis.
- plenični izpuščaj po nekaj dneh ne izgine ali se celo poslabša. Otrok ima morda streptokokno ali stafilokokno okužbo ali lokalno reakcijo na določen losjon, milo ali detergent za perilo.
- je področje pod plenicami prekrito z mehurji, ki za seboj puščajo plitke rdeče čire. Otrok ima morda impetigo, ki terja zdravljenje z antibiotiki.
- je sinov penis otekel in rdeč, tako da ne morete potegniti kožice navzdol, ali pa opazite zelenkast izcedek iz penisa. Morda ima otrok zelo boleče stanje, ki se imenuje balanitis in terja antibiotično zdravljenje.
Vzroki
Plenični izpuščaj lahko sproži karkoli, kar draži dojenčkovo občutljivo kožo. Najpogostejši vzrok zanj je seč ali blato, ki ostaneta predolgo v stiku s kožo. Seveda lahko izpuščaj povzroči tudi nepravilno sušenje dojenčkove kože po kopanju ali alergijska reakcija na losjone ali mila, ki jih nanašate neposredno na dojenčkovo kožo, ali reakcija na kemične snovi v detergentih, s katerimi perete bombažne plenice.
Slika: Plenični izpuščaj lahko ublaži krema iz ognjiča (Calendula officinalis).
Plenični izpuščaj lahko sproži seboreja, vnetno stanje kože, ki prizadene lojnice, prav tako pa tudi gobice, vrsta glivične okužbe. Dojenčki, ki zaradi neke druge bolezni prejemajo antibiotike, so še zlasti dovzetni za plenični izpuščaj, povezan z gobicami, ker ta zdravila omogočijo razrast glivic.
OPOZORILO!
Če pride otroški puder v stik s počeno kožo, lahko povzroči vnetno reakcijo, ki se imenuje granulacija. Če se puder vdihava, lahko droben prah povzroči okvaro pljuč, zato danes večina pediatrov za nego kože pod plenicami, da ostane suha, priporoča zaščitne kreme ali koruzni zdrob, ki je bolj grob in težji od pudra. Če ima otrok glivično okužbo, ne uporabljajte koruznega zdroba: glivice namreč odlično uspevajo na koruznem zdrobu.
Ekcem, alergijsko kožno stanje, se lahko prav tako kaže kot plenični izpuščaj in je reakcija na določeno hrano ali druge alergene.
Zdravljenje
Večina primerov pleničnega izpuščaja dobro odgovori na domača zdravila, zato ni potrebna zdravniška pomoč. Če pa se izpuščaj po treh ali štirih dneh ne začne popravljati, pojdite k pediatru. Izpuščaju je treba postaviti diagnozo, da se izključi možnost bolj resne okužbe.
Konvencionalna medicina
Za navaden izpuščaj vam bo zdravnik za zaščito kože verjetno svetoval mazilo brez recepta, ki vsebuje cinkov oksid. Če je dobil otrok bakterijsko okužbo, mu bo morda predpisal antibiotik, za lokalno uporabo na koži ali za zaužitje. Za gobice vam bo pediater predpisal antimikotično mazilo za izpuščaj in verjetno antimikotično tekočino za usta, s katero boste čistili predele gobic v otrokovih ustih.
Video vsebina: Plenični izpuščaj – Nasveti pediatra.
Za plenični izpuščaj s seboroičnim dermatitisom ali ekcemom zdravniki včasih predpišejo hidrokortizonsko kremo. Na voljo imate tudi antimikotične in hidrokortizonske kreme brez recepta, vendar se morate pred njihovo uporabo pogovoriti s pediatrom.
Alternativni načini
Alternativna zdravila so lahko zelo učinkovita pri zdravljenju in preprečevanju običajnih pleničnih izpuščajev. Vendar pa se le posvetujte z zdravnikom, če se izpuščaj ne bo v nekaj dneh popravil.
Aromaterapija
Zmešajte po 2 kapljici eteričnih olj sandalovine, poprove mete (Mentha piperita) in sivke (Laven-dula officinalis) s 4 jušnimi žlicami mleka za telo, losjona ali olja, kakršno je mandljevo. Losjon nežno nanesite na pordelo področje kože.
Zelišča
Plenični izpuščaj lahko ublaži krema iz ognjiča (Calendula officinalis). Zeliščarji priporočajo tudi naslednje mazilo, ki ga lahko pripravite doma:
- po 1 jušno žlico posušenih listov navadne zvezdice (Stellaria media), praha korenine navadnega sleza (Althaea officinalis) in praha korenine navadnega gabeza (Symphytum officinale);
- 1/8 čajne žličke praha korenine hidrastisa (Hydrastis canadensis);
- 1 skodelico mandljevega olja;
- 1/4 skodelice čebeljega voska.
V stari železni ponvi 5 do 10 minut segrevajte zelišča v olju. Pazite, da se ne zažgejo. Dodajte čebelji vosek in pustite, da se stopi. Mešanico precedite skozi krpo v posodo, ki jo lahko s pokrovom tesno zaprete. Dajte jo v hladilnik, da se strdi. Ob vsakem previjanju z njo namažite dojenčkovo kožo pod plenicami. Izpuščaj se mora izboljšati po treh ali štirih nanašanjih. Po dveh mesecih mešanico zavrzite.
Domače zdravljenje
- Dojenčka po prvih znakih rdečice po zadnjici skrbno umijte s toplo vodo in dobro osušite. Nato nanesite neko antiseptično kremo in neko zaščitno mazilo, kakršno je cinkova pasta, da zaščitite kožo.
- Dojenčku zamenjajte plenice takoj, ko jih umaže. Kadar je le mogoče, ga pustite brez plenic.
- Uporabljajte take plenice za enkratno uporabo, ki dopuščajo, da gre urin skoznje, plenica ob dotiku z dojenčkovo kožo pa ostane suha.
- Dokler se izpuščaj ne popravi, se izogibajte plastičnim hlačkam ali pleničnim prevlekam, ki zadržujejo vlago.
Preprečevanje
Pleničnega izpuščaja ne morete preprečiti, lahko pa omejite njegovo trajanje ali zmanjšate jakost, če skrbite, da bo dojenček vedno suh in čist, in menjavate plenice takoj, ko jih ponečedi.
Slika: Najboljši ukrep za preprečevanje je, da pustite dojenčka čim dlje brez plenic.
Bombažne plenice večkrat sperite v vroči vodi, ki ste ji dodali belilo ali kis, da uničite bakterije in odstranite sledi mila. Če je vse področje pod plenicami rdeče in vzdraženo, je morda otrok alergičen na detergent, ki ga uporabljate pri pranju. Poskusite detergent zamenjati z drugim in bodite pozorni, ali se bo izpuščaj izboljšal. Najboljši ukrep za preprečevanje pa je, da pustite dojenčka čim dlje brez plenic.
Vprašanja in odgovori
Ali je plenični izpuščaj lahko alergijske narave?
Plenični izpuščaj je lahko posledica draženja, glivične okužbe ali alergijske reakcije. Izpuščaji, povezani s plenicami, se lahko pojavijo pogosteje, če ima otrok epizodo driske ali je pred kratkim jemal antibiotike[1].
Kako plenični izpuščaj negujemo doma?
Upoštevaje naslednje nasvete:
- Dojenčka po prvih znakih rdečice po zadnjici skrbno umijte s toplo vodo in dobro osušite. Nato nanesite neko antiseptično kremo in neko zaščitno mazilo, kakršno je cinkova pasta, da zaščitite kožo.
- Dojenčku zamenjajte plenice takoj, ko jih umaže. Kadar je le mogoče, ga pustite brez plenic.
- Uporabljajte take plenice za enkratno uporabo, ki dopuščajo, da gre urin skoznje, plenica ob dotiku z dojenčkovo kožo pa ostane suha.
- Dokler se izpuščaj ne popravi, se izogibajte plastičnim hlačkam ali pleničnim prevlekam, ki zadržujejo vlago.
Kako se izogniti pleničnemu izpuščaju?
Da preprečite plenični izpuščaj, poskrbite, da bo otrokova koža čim bolj suha in čista ter pogosto menjajte plenice, da iztrebki in urin ne dražijo kože. Čim prej zamenjajte dojenčkove umazane ali mokre plenice in dobro očistite območje[2].
Kako vemo, ali je plenični izpuščaj alergijski?
Znaki alergijskega kontaktnega dermatitisa vključujejo srbečo rdečo, dvignjeno, luskasto kožo na predelu plenic. Deli kože, ki so v stiku z barvili na plenici, lahko postanejo občutljivi in razvijejo alergijsko reakcijo. Nekateri otroški robčki lahko vsebujejo konzervanse, ki prav tako lahko povzročijo alergijsko reakcijo[1].
Ali plenični izpuščaj lahko povzroči blago krvavitev?
Hudi izpuščaji imajo področja rdeče kože. Na nekaterih predelih lahko koža celo krvavi[3].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Patient education: Diaper rash in infants and children (Beyond the Basics) - https://www.uptodate.com
- Diaper Rash - https://kidshealth.org
- Diaper Rash - https://www.seattlechildrens.org