Vprašanje stranke:
Ali lahko obkladki pomagajo pri išiasu? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Hladni obkladki so lahko koristno in takojšnje domače zdravilo za obvladovanje splošne akutne bolečine. Kot pri vsakem domačem zdravilu je pomembno, da ste pozorni na to, kako se vaše telo odzove.
Če opazite povečano bolečino, rdečico ali druge neželene učinke, nemudoma prenehajte z uporabo in se o drugih metodah zdravljenja posvetujte s svojim zdravnikom. Bistvenega pomena je, da s pomočjo zdravnika odpravite osnovni vzrok išiasa.
Prednosti hladnih obkladkov za išias:
- Zmanjšanje vnetja: učinek mrzlega lahko pogosto zmanjša oteklino in umiri vnetje na prizadetem območju, ki je pogost dejavnik, ki prispeva k bolečinam pri išiasu, zlasti če jih povzroča hernija diska ali vnetje mišic.
- Omejitev pretoka krvi: mraz zoži krvne žile, zmanjša pretok krvi v vneto območje in tako posledično umiri vnetje.
- Otrplost bolečega področja: obkladki lahko zagotovijo začasno otrplost na nanešenem območju in nudijo olajšanje pri ostrih ali močnih bolečinah.
Kako uporabljati hladne obkladke za tretma išias-a?
Hladilne obloge na osnovi gela lahko kupite v spletni lekarni ali pa si jih pripravite sami z vrečko zamrznjene zelenjave ali ledenih kock, zavitih v krpo ali brisačo. Nikoli ne nanašajte ledu neposredno na kožo, saj lahko tovrstno početje povzroči ozebline kože. Hladno oblogo položite na prizadeto mesto – naj bo to spodnji del hrbta, zadnjica ali kjer koli vas najbolj boli.
Hladno oblogo obdržite na mestu približno 15-20 minut. Terapijo s hladno oblogo lahko ponovite vsaki 1-2 uri. V prvih 48-72 urah po izbruhu išiasa je lahko terapija s hlajenjem še posebej učinkovita. Po začetni akutni fazi (običajno ta traja nekaj dni) veliko ljudi ugotovi olajšanje s prehodom na toplotno terapijo, ki lahko sprosti in "zrahlja" tkiva ter spodbudi pretok krvi na tem problematičnem področju. Naj ne bo odveč poudarek, da se izogibajte toplotni terapiji, če je vnetje še vedno aktivno, saj ga lahko toplotna terapija poslabša.
Nekaterim posameznikom koristi izmenično hladnen in nadalje topel tretma. Zjutraj denimo uporabite hladne obkladke, še posebej v primeru, da je okorelost težava, nato pa čez dan preidite na toplotno terapijo, da na ta način učinkovito odpravite mišično napetost ali krče.
Kje leži ishiadični živec?
Ishiadični živci se razvejajo od spodnjega dela hrbta skozi boke in zadnjico ter navzdol po vsaki nogi. Ishiadični živec je najdaljši in najširši živec v človeškem telesu. Primarna vloga ishiadičnega živca je inervacija mišic v stegnu in nogi ter zagotavljanje senzoričnih informacij iz tega področja nazaj v možgane. Pomembna je omemba, da lahko bolečina pri išiasu pogosto sledi poti tega živca, izvira iz spodnjega dela hrbta ali zadnjice in nadalje potuje po zadnji strani stegna ter se lahko razširi na spodnji del noge in stopalo.
Kako si naredimo obkladek doma?
Uporabite paket zamrznjene zelenjave ali delno napolnite plastično vrečko z majhnimi kockami ledu ali zdrobljenim ledom. Vrečko zavijte v suho krpo in obkladek držite na bolečem predelu ter ga dopolnite z ledom, da ostane hladen. Nikoli ne nanašajte ledu neposredno na kožo, saj lahko povzroči ozebline ali pa opekline na koži pri izvajanju tople terapije. Cold Hot obloge na osnovi gela lahko prav tako kupite v lekarni.
Zanimivo branje: Išias bolečine v zadnjici
Zanimivo branje: Naravna pomoč pri išiasu