Kurje oko ali otiščanec je debela, vidno otrdela plasti kože, ki nastane, ko se koža poskuša zaščititi pred trenjem ali pritiskom na tem mestu. Pogosto se oblikujejo tovrstne kožne tvorbe na stopalih. Odstranjevanje in zdravljenje kurjih očes ni življenskega pomena, odstranjuje se jih zgolj v primeru, da povzročajo bolečino pri hoji ali so estetski problem.
KURJE OKO ali OTIŠČANEC: Kako izgleda? | Kako se kurje oko razlikuje od otiščanca | Kaj je kurje oko? | Različice kurjega očesa | Vzroki nastanka | Prepoznajte simptome | Potek diagnoze | Preventiva | Odstranitev kurjega očesa | Nasveti za domačo oskrbo | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Kurje oko, znano tudi kot clavus, je kožna tvorba, ki se razvije kot posledica dolgotrajnega pritiska ali trenja na kožo. Običajno se pojavi na stopalih, kjer so izpostavljena konstantnemu pritisku, pogosto zaradi nošenja neustrezne obutve. Kurja očesa so majhna, trda in okrogla območja z debelo plastjo odmrle kože v sredini, ki lahko povzročajo bolečino, še posebej pri hoji ali pritisku na prizadeto mesto.
Kako izgleda kurje oko?
Otiščanci so na izgled neprijetne kožne tvorbe - lahko celo izvenijo same od sebe, vendar ponavadi zgolj v primeru, da olajšamo pritisk na problematično področje.
Da bi pravilno prepoznali otiščanec oziroma kurje oko si oglejte spodnje slike.
Zelo pogosto se pri prepoznavi kurjih očes, le-te zamenja za plantarne bradavice. Pri natančnejšem pregledu pri teh opazimo tanke krvne žilice.
Posledično je tudi zdravljenje tovrstne bradavice pogosto precej drugačno kot pa je zdravljenje otiščancev.
Kako se kurje oko razlikuje od otiščanca
Kurje oko in otiščanec sta dva pogosta kožna problema, ki se pogosto zamenjujeta, vendar imata pomembne razlike.
Kurje oko je majhna, trda kožna tvorba, ki se običajno pojavi na stopalih, predvsem na vrhu prstov ali na blazinicah. Njegova oblika je običajno okrogla, površina pa je debela in trda. Kurje oko nastane kot zaščitni mehanizem telesa zaradi dolgotrajnega pritiska ali trenja na kožo, kar povzroča odebelitev povrhnjice. Ključne značilnosti kurjega očesa vključujejo:
- Majhna in omejena površina: kurje oko je običajno majhno in se osredotoča na specifično mesto.
- Boleče na dotik: pritisk na kurje oko pogosto povzroča bolečino, kar otežuje hojo.
- Pojavi se na mestih s konstantnim pritiskom: najpogosteje se oblikuje tam, kjer je koža izpostavljena ponavljajočemu se pritisku, kot so prsti nog.
Otiščanec je širša in bolj splošna zadebelitev kože, ki se lahko pojavi kjerkoli na telesu, vendar pogosteje na stopalih.
Popularen izbor:
![]() |
![]() |
![]() |
Kukol kolodij | Hansaplast obliž | Salvequick obliž |
Njegova oblika je nepravilna, površina pa je večja od kurjega očesa. Otiščanci so pogosto manj boleči ali celo neboleči ter nastanejo zaradi trenja brez neposrednega pritiska. Ključne značilnosti otiščanca vključujejo:
- Večja površina zadebeljene kože: otiščanci so običajno večji in pokrivajo širše območje.
- Manj boleče ali neboleče: običajno ne povzročajo tolikšne bolečine kot kurja očesa.
- Pojavi se na mestih z večjim trenjem: otiščanci se lahko oblikujejo na mestih, kjer koža trpi zaradi trenja, ne nujno zaradi pritiska.
Ključne razlike si lahko preberete tudi s pomočjo spodnje tablete:
Značilnost | Kurje oko | Otiščanec |
Oblika | Okrogla | Nepravilna |
Velikost | Majhna in omejena | Večja površina |
Bolečina | Boleče na dotik | Manj boleče ali neboleče |
Lokacija | Na mestih s konstantnim pritiskom | Na mestih z večjim trenjem |
Razumevanje teh razlik je ključno za pravilno prepoznavanje težave in izbiro ustreznih metod zdravljenja. Medtem ko kurja očesa zahtevajo previdno obravnavo zaradi svoje bolečine in specifične lokacije, so otiščanci pogosto manj problematični in jih je mogoče lažje obvladovati s preprostimi spremembami v negi stopal in obutvi.
Kaj je kurje oko?
Kurje oko je majhna, trda, kroglasta zadebelitev kože, ki se običajno pojavi na predelih stopala, kjer koža doživlja ponavljajoč pritisk ali trenje, kot na primer na prstih ali podplatih. Nastane zaradi prekomerne tvorbe keratina, trdega proteina, ki ga telo proizvaja za zaščito kože. Kurje oko ima središčno jedro, ki lahko pritiska na živčne končiče in povzroča bolečino, še posebej med hojo ali nošenjem obutve.
Ta boleča tvorba se razlikuje od žulja, saj je manjša, globlja in bolj omejena. Kurje oko se pogosto razvije zaradi nošenja tesnih ali neustreznih čevljev, nepravilne drže pri hoji ali drugih težav z nogami, kot so deformacije prstov ali visok lok stopala.
Kurja očesa so ponavadi majhna in okrogla - najverjetneje jih boste opazili na vrhu ali ob straneh prstov nog.
Obstaja več različic kurjih očes:
- Trda kurja očesa: to so majhna, trda gosta področja kože, običajno znotraj večje površine zadebeljene kože. Trda kurja očesa se navadno oblikujejo na vrhu prstov na nogah – torej tudi na predelih, kjer kost pritiska na kožo.
- Mehka kurja očesa: so belkasto/siva in imajo mehkejšo, gumijasto strukturo. Ta se najpogosteje pojavljajo med prsti.
- Semenska kurja očesa: so majhna in se običajno tvorijo na dnu stopal.
Vzroki za nastanek
Vzroki za nastanek kurjega očesa vključujejo ponavljajoč pritisk ali trenje na koži, ki ga najpogosteje povzroča nošenje tesnih ali neustreznih čevljev, dolgotrajno nošenje visokih pet, nepravilna hoja ali drža, deformacije stopal, kot so kladivasti prsti ali bunions, in udeležba v dejavnostih, ki povzročajo povečan pritisk na stopala, kot so dolgotrajno stanje ali hoja. Tudi suha koža ali pomanjkanje blaženja med kožo in kostmi lahko prispevata k nastanku kurjega očesa.
Video vsebina: vzroki nastanka kurjega očesa in zatrdlin na nogi.
Otrdele plasti kože kurjih očes so dejansko način, s katerim vaše telo ščiti aktivno kožno plast pred draženjem in pritiskom.
Verjetnost, da se izrazijo kurja očesa je večja, če:
- Imate zdravstvene težave, ki spremenijo normalno poravnavo kosti v stopalih. Na primer, artritis na stopalih, bunionih, kostnih trnih ali kladivastih prstih
- Hodite brez nogavic
- Nosite čevlje, ki so preozki za vaše stopalo
- Kadite cigarete
- Dolgotrajno stojite, hodite ali tečete
- Se redno posvečate fizičnim hobije, športnim dejavnostim ali delu, ki pritiska na vaša stopala
- Hodite bosi
- Hodite z nepravilno držo – neprimerna hoja po notranjem ali zunanjem robu stopala
- Se redno posvečate fizičnim hobijem, športnim dejavnostim ali delu, ki povzroča ponavljajoče se trenje in pritisk
- Se soočate s strukturno deformacijo stopal ali spremenjeno biomehaniko
Simptomi - prepoznajte kurje oko
Pogosti simptomi vključujejo:
- Otrdela področja kože, kjer je ponavljajoče se trenje ali pritisk na kožo.
- Majhna, okrogla, dvignjena izboklina otrdele kože, obdana z razdraženo kožo.
- Debel, otrdel, večji običajno bolj sploščen del kože.
Video vsebina: simptomi in možnost odstranitve otiščanca
- Manjša občutljivost na dotik kot okoliška koža.
- Dvignjeno območje izbokline je lahko boleče ali povzroča nelagodje.
- Bolečina, rdečina, mehurji.
Kako poteka diagnoza kurjega očesa?
Kurjega očesa in otiščanca ni težko diagnosticirati. Posebni testi niso potrebni. Običajno je potreben preprost vizualni pregled kože. Zdravnik vas bo morda vprašal o vaši službi, o tem, koliko hodite in stojite ter v katerih dejavnostih sodelujete.
Če imate na stopalu kurja očesa, vas bo zdravnik morda prosil, da hodite z namenom, da preveri vašo držo in način hoje, vas vpraša o vaši obutvi in o načinu vaše skrbi za stopala.
Preventiva
Stopala so pogosto spregledan del telesa, dokler se ne pojavi težava. Z malo pozornosti in nege lahko večino primerov kurjih očes preprečimo.
Nasveti, ki jih je smiselno upoštevati:
- Nosite čevlje, ki so udobni in se dobro prilegajo. Čevlji morajo podpirati vaše noge, biti dobro oblazinjeni in imeti podplate, ki blažijo udarce. Prsti čevljev morajo biti dovolj dolgi in široki, da se vašo prsti ne drgnejo ob stene čevlja ali druge prste. To bi pomenilo tudi izogibanje čevljem z visoko peto in ozkimim sprednjih delom, ki potiskajo prste naprej, zaradi česar se ti drgnejo ob čevelj ali drug drugega. Izogibajte se čevljem s trdim ali usnjenim podplatom, razen če imajo dovolj oblazinjenja (ali če dodate oblazinjenje), da oblazinite stopala.
- V obutvi nosite nogavice. Prepričajte se, da so nogavice dovolj oprijete, da se vam ne vihajo pod nogami.
- Uporabite oblazinjene ali podložene vložke v obutvi. Če ste v preteklosti že imeli kurja očesa ali otiščance, se posvetujte s svojim zdravnikom o prilagojenih vložkih. Ti vložki lahko izravnajo obremenitvene sile na spodnjem delu stopala in tako preprečijo nastanek kurjih očes, žuljev in otiščancev. Uporabite tudi jagnječjo volno (ne bombaža) med prsti na nogah, da ublažite trenje in zmehčate kurja očesa.
Video vsebina: kako ukrepati preventivno in preprečiti rdečico?
- Nosite rokavice. Ko opravljate fizična dela ali delate s težkimi ali grobimi materiali, ki lahko poškodujejo kožo na rokah ali prstih, nosite primerne rokavice.
- Vsak dan pregledujte svoje noge in jih vzdržujte čiste. Stopala si umijte v topli vodi z milom, jih osušite in nanesite vlažilno kremo za stopala. To pomaga ohranjati vašo kožo mehko in prožno.
- Nohte na nogah ostrižite na primerno dolžino.
- Ne hodite bosi.
- Vsak dan nanesite puder za stopala, da ohranite stopala suhac (če imate stopala potna).
Odstranitev kurjega očesa
Večino kurjih očes oz. otiščancev lahko odstranite tako, da sledite preprostim nasvetom za nego. Kirurški poseg pride v poštev v primerih strukturnih deformacij stopal ali prstov, kar povzroča ponavljajoč se razvoj kurjih očes. V tem primeru bo kirurg morda moral odstraniti ali ponovno uravnati tudi kostno tkivo. Drugi razlogi za operacijo so, če obstojajo kurja očesa, ki so zelo boleča ali če vam le-ti preprečujejo udobno ali normalno hojo.
Video vsebina: odstranitev kurjega očesa.
Kirurg, ponavadi pa pediker s skalpelom odreže zadebeljeno kožo ali odreže večje kurje oko. Priporočamo, da ne poskušajte tega sami, ker lahko povzroči tovrstno početje okužbo ali morebitno ureznino.
Pediker lahko z namenom izboljšanja rezultatov zdravljenja uporabi tudi obliž, ki vsebuje 40 % salicilne kisline. Takšni obliži se prodajajo brez recepta v lekarni in se jih lahko uporablja v okviru samooskrbe kurjega očesa. Kako pogosto boste ta obliž menjali vam bo povedal farmacevt, med nanosi tovrstnih obližev poskusite stanjšati zadebeljeno kožo s poroznim plovcem, pilico za nohte ali smirkovo ploščo, preden nalepite nov obliž.
Nasveti za domačo oskrbo
Nekaj nasvetov za domačo oskrbo ter odstranitev kurjega očesa
- Področje s kurjim očesom namočite v toplo vodo, dokler se koža ne zmehča – običajno 5 do 10 minut.
- Namočite plovec ali smirkovo ploščo.
- Medtem ko je koža na vašem stopalu še mehka, nežno premikajte plovec ali smirkovo pilo po kurjem očesu, da odstranite odmrlo tkivo. Nadaljujte s piljenjem kurjega očesa in premikajte kamen ali ploščico v eno smer. Bodite previdni in ne odstranite preveč kože, saj lahko to povzroči krvavitev in okužbo.
- Vsak dan nanesite vlažilno kremo ali losjon na kurja očesa in na okoliško odmrlo kožo. Poiščite in izberite izdelke, ki vsebujejo sečnino, salicilno kislino ali amonijev laktat. Te sestavine bodo sčasoma zmehčale kožo.
Pogosta vprašanja in odgovori
Ali so kurja očesa lahko nevarna?
Otiščanci ali kurja očesa običajno niso škodljive tvorbe, včasih pa lahko povzročijo draženje, okužbe ali razjede na koži, zlasti pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali slabo prekrvavitvijo stopal.
Ali se kurja očesa po odstranitvi lahko povrnejo?
Ker je nastanek kurjih očes posledica trenja, draženja ali pritiska na kožo, se lahko kadar koli vrnejo, če vzrok ni odpravljen. Z drugimi besedami, če so bili vzrok za nastanek le-teh morebiti slabo prilegajoči čevlji in obutve ne prilagodite, se bodo kurja očesa oz. otiščanci najverjetneje vrnili.
Na srečo lahko večino kurjih očes z malo nege in pozornosti uspešno pozdravimo doma. Če vas kadarkoli skrbi izrastek na stopalu ali pa morebiti niste prepričani, kaj storiti ali kako zdraviti, še posebej pa, če imate sladkorno bolezen, ste nagnjeni k okužbam ali imate občutljivo kožo, obiščite zdravnika. Vaš zdravnik vam bo pomagal z nasveti, ob enem pa bo pregledal vaša stopala, povprašal ali testiral druge zdravstvene težave, ki jih morda imate in so z nastankom kurjega očesa celo povezani.
Kako se znebiti kurjega očesa na stopalu?
Namakanje kurjih očes v topli vodi in čiščenje teh z milom je pravilna pot reševanja te težave - mehka koža omogoči, da boste lažje odstranili zadebeljeno kožo kurjega očesa.
Video vsebina: preprosti načini za odstranjevanje kurjih očes.
Ko zmehčate prizadeto kožo, zdrgnite kurje oko z pilo za odstranjevanje trde kože[1].
Kako izgleda kurje oko ali otiščanec?
Morda imate kurja očesa na nogah, če na konicah in ob straneh prstov opazite naslednje simptome: hrapavo, žilavo, rumeno lisasta grudasta ter morebiti neravna koža, ki je občutljiva na dotik in boleča pri nošenju obutve[2].
Kaj je znotraj otiščanca?
V središču kurjega očesa je pogosto gosta kompaktna koža, imenovan sredica, ki se nahaja nad območjem največjega trenja ali pritiska. Trda, suha kurja očesa, ki se tvorijo na zgornjih površinah prstov na nogi, imenujemo trda kurja očesa. Prožna, vlažna kurja očesa, ki nastanejo med prsti na nogi, se imenujejo mehka kurja očesa[3].
Viri in reference
1. Corns and calluses - ttps://www.mayoclinic.org
2. Treating and Preventing Foot Corns - https://www.healthline.com
3. Calluses and corns - https://www.health.harvard.edu