Krčna žila je povečana, otekla in zavita vena, ki se običajno nahajajo na nogah in stopalih. Pojavi se, ko zaklopke v veni nog oslabijo in posledično ne uspejo pravilno črpati krvi nazaj v srce. To povzroči, da kri teče nazaj v noge in se zbira v venah, kar povzroči njihovo raztezanje. Krčne žile lahko povzročijo nelagodje, oteklino in bolečino na prizadetem območju, lahko pa celo: kožne razjede, krvne strdke in vnetja ven.
KRČNE ŽILE - varikozne vene: Simptomi za nastanek krčne žile | Posvet z zdravnikom | Vzroki nastanka krčne žile | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Način življenja | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Simptomi krčnih žil
- Izrazite, temnomodre žile, zlasti na nogah in stopalih.
- Boleče, občutljive in težke noge; po daljšem stanju pogosto tudi oteklost gležnjev ali stopal.
- Nabrekle, vrvičaste, modrikaste vene so znak povrhnjih krčnih žil.
Slika: videz varikoznih ven oziroma krčnih žil
- Bolečnost in občutek teže v okončini, včasih z otekanjem, vendar brez izrazitih ali vidnih modrih ven, so lahko znaki globokih krčnih žil.
- Obarvanje in luščenje kože, kožne razjede in stalne, ne le občasne bolečine, pomenijo hude krčne žile.
POSVETUJTE SE Z ZDRAVNIKOM, ČE:
- so otekline izrazite ali če se začne koža nad krčnimi žilami luščiti, se pojavijo razjede, obarvanja ali nagnjenost h krvavenju. Lahko se odločite za odstranitev prizadetih ven, da boste preprečili nadaljnje nelagodje in morebitne resnejše težave z ožiljem na tem področju.
- ena ali več krčnih žil pordi. To je lahko znak flebitisa, resne bolezni ven.
- se krčna žila zaradi poškodbe odpre. Obvladajte krvavitev in poskrbite za nadaljnje zdravljenje, da boste preprečili krvavitve.
Krčne žile se ponavadi pokažejo kot izbočene, modrikaste vrvice, ki potekajo tik pod kožno površino. Razvijejo se lahko kjerkoli na telesu, vendar najpogosteje prizadenejo noge in stopala.
Vidne razširjene in zvijugane vene, ki jih včasih obdajajo lehe širokih kapilar, t. i. pajkaste vene, imenujemo povrhnje krčne žile. Čeprav so lahko boleče in nelepe, so običajno nenevarne. Če se vnamejo, postanejo občutljive na dotik in lahko ovirajo pretok krvi do te mere, da gležnji otečejo, koža začne srbeti, prizadeta noga pa boli.
Video vsebina: kako nastane krčna žila?
Poleg povrhnjega venskega spleta je v nogah tudi notranji, globoki splet ven. Dokaj redko se primeri, da postanejo krčne globoke vene. Takšnih globokih krčnih žil praviloma ne vidimo, vendar lahko povzročijo otekanje ali bolečine v celotni nogi. Globoke krčne žile so mesta, kjer lahko nastanejo krvni strdki. Vnetje globokih ven (tromboflebitis) v stegnih ali medenici lahko povzroči pljučno embolijo, ki je potencialno usodna in smrtna.
Krčne žile so sorazmerno pogoste in mnogo ljudi se družinsko nagiba k njim. Pri ženskah so vsaj dvakrat pogostejše kot pri moških. Ocenjujejo, da ima do neke mere izražene krčne žile skoraj 10% odraslih moških in 20% odraslih žensk.
Vzroki
Arterije, ki morajo s kisikom bogato kri iz pljuč prenesti v vse dele telesa, imajo v steni debelo plast mišičnega ali prožnega tkiva. Vene, po katerih se kri vrača v srce, pa so pri tem pretoku odvisne predvsem od okoliških mišic in venskih zaklopk, ki zagotavljajo enosmeren tok krvi. Ko kri teče skozi veno, se skodeličaste zaklopke izmenično odpirajo in omogočijo prehod krvi ter zapirajo in preprečijo odtekanje nazaj.
Razširitev ven, ki je razlog krčnih žil, je posledica kroničnega povečanja tlaka v venah. Z razširitvijo se venske stene razmaknejo, zaklopke se ne zapirajo več dobro in to oteži mišično potiskanje krvi »navzgor«. Namesto da bi kri tekla od ene zaklopke do druge, se začne kopičiti v veni, kar še poveča venski tlak in zastajanje ter povzroči, da žile nabreknejo in se zvijugajo. Ker imajo povrhnje vene manj mišične opore kot globoke, pogosto postanejo krčne.
Slika: prikaz navadne vene in delujočih zaklopk na levi strani in okvarjenih na desni strani slike.
Vsako stanje, ki izrazito povečuje tlak v nogah ali trebuhu, lahko privede do nastanka krčnih žil. Najpogostejši takšni vzroki so nosečnost, debelost in dolgotrajno stanje. Kronično zaprtje in - v redkih primerih tumorji - lahko ravno tako povzročijo nastanek krčnih žil. Pretežno sedeč način življenja prispeva k njihovemu pojavu, ker mišice brez kondicije ne zagotavljajo zadostnega črpanja. Možnost krčnih žil se povečuje s starostjo, ker vene postajajo šibkejše. V nasprotju z razširjenim prepričanjem sedenje s prekrižanimi nogami ne povzroči krčnih žil, lahko pa poslabša obstoječe stanje.
Zdravljenje
Blage krčne žile ponavadi ne zahtevajo zdravniške oskrbe. Neprijetnosti, ki jih povzročajo, lahko olajšate s temeljnim domačim zdravljenjem in različnimi alternativnimi zdravili.
Konvencionalna medicina
Povrhnje krčne žile v večini primerov ne zahtevajo zdravniškega posredovanja, vendar jih ne bi smeli zanemariti. Za olajšanje težav bo zdravnik verjetno priporočil elastične podporne nogavice, ki jih je mogoče dobiti predvsem v lekarnah. Podporne nogavice pomagajo mišicam potiskati kri navzgor, ker povečajo zunanji pritisk v predelu gležnjev. Obleči jih morate zjutraj, preden vstanete. Dvignite vsako nogo posebej in enakomerno potegnite nogavico čeznjo. Nogavice vas ne smejo tiščati v predelu stegna, meč ali dimelj, nositi pa jih morate ves dan.
Za olajšanje občasnega otekanja in bolečin vam bo zdravnik najbrž najprej svetoval kakšno protivnetno zdravilo, ki je na voljo brez recepta, npr. acetilsalicilno kislino ali ibuprofen. Če opazite, da se v predelu krčne žile pojavlja obarvanje ali razjeda, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku. Enak nasvet velja, če imate stalne bolečine
Venske zaklopke
Normalna zaklopka v veni se odpre, da omogoči tok krvi proti srcu, in se nato tesno zapre, da prepreči odtekanje krvi nazaj. Če je vena oslabela ali zaradi čezmernega tlaka razširjena, se zaklopke ne morejo pravilno zapirati.
Video vsebina: venske zaklopke in vene - kako delujejo?
Kri zastaja v žili ter povzroči, da nabrekne in se zvijuga. Krčne žile, ki so značilno modrikastorožnate barve, so najpogostejše tik pod kožo, vendar se lahko pojavijo tudi globlje v tkivu.
Krčne žile je mogoče odstraniti na več načinov. Pajkaste vene je moč odpraviti s preprostim laserskim zdravljenjem. Pri blago izraženih povrhnjih krčnih žilah prihaja v poštev skleroterapija: posebno snov, t. i. sklerozacijsko sredstvo, vbrizgajo v veno. To povzroči zlepljenje njenih sten, tako da kri ne more več teči skoznjo. V izrazitejših primerih pa je umestna kirurška odstranitev, iztrganje (s tujko stripping). Žal ni zdravljenja, ki bi lahko preprečilo nastajanje novih krčnih žil. Preden se odločite za določen način, se o vseh možnostih posvetujte z dermatologom ali žilnim kirurgom.
Alternativni načini
Za obvladovanje krčnih žil poskusite z dvotirnim ukrepanjem: naravnimi zdravili za olajšanje težav in s preventivnim ravnanjem za ohranitev telesne kondicije in moči.
Video vsebina: izginotje krčnih žil v treh preprostih korakih.
Aromaterapija
S številnimi olji, ki so na voljo, boste lahko prikrojili aromaterapijo svojim potrebam.
Rožmarinovo olje (Rosmarinus officinalis), ki ga nežno vtrete v prizadeti predel, lahko pomaga spodbuditi pretok, ker razširi kapilare.
Video vsebina: krčna žila in eterična olja
Olje ciprese in kamilice (Matricaria recutita) pomaga proti otekanju in vnetju ter pomaga blažiti bolečine.
Delo s telesom
Redna masaža lahko občutno olajša nelagodje, ki spremlja krčne žile. Izurjen masažni terapevt začne na stopalih in masira noge do kolkov in vzdolž limfnega sistema, da odpravi tekočinski zastoj v tkivih. Tudi drugi načini, npr. refleksologija in akupresura, lahko uspešno pomagajo lajšati simptome krčnih žil.
Kiropraktika
Za zdravljenje krčnih žil kiropraktična medicina kombinira dieto in prilagoditve življenjskega načina z manipulacijo okostja.
Slika: meditiranje ima številne pozitivne vplive na organizem.
Manipulacije, ki npr. olajšajo obremenitev medenice, naj bi izboljšale pretok krvi in drugih tekočin po telesu. Ukvarjajte se tudi z jogo in z meditiranjem.
Zelišča
Številnih rastlin se drži sloves tradicionalnega ljudskega zdravila proti krčnim žilam in nekatere so tudi izčrpno znanstveno proučili.
Ginko (Ginkgo biloba), glog (Crataegus laevigata) in borovnica (Vaccinium myrtillus) naj bi vse krepile žile in izboljševale obtok na telesnem obrobju.
Tinkture ali lokalna mazila iz divjega kostanja (Aesculus hippocastanum) in bodeče lobodike (Ruscus aculeatus) priporočajo zaradi tonizirajočega in protivnetnega delovanja na vene; lobodiko je mogoče pripraviti tudi kot čaj.
Proti kožnemu draženju, ki spremlja krčne žile, poskusite uporabiti losjon iz destiliranega hamamelisa (Hamamelis virginiana). Za odpravo skupkov posebne beljakovine, fibrina, zaradi katere je koža ob krčnih žilah trda in grudasta, uživajte grmasto papriko (Capsicum frutescens), česen (Allium sativum), čebulo, ingver (Zingiber officinale) in ananas, ker vsebujejo bromelain - encim, ki spodbuja razgradnjo fibrina.
Homeopatija
Za dolgoročno zdravljenje krčnih žil bo homeopat najbrž predpisal konstitucionalno zdravilo z močjo in v odmerku, ki bosta najprimernejša za vaše simptome. Pulsatilla je eno od pogosto uporabljanih zdravil.
Za takojšnje olajšanje specifičnih simptomov lahko poskusite katero od homeopatskih zdravil, ki so v prosti prodaji. Hamamelisova krema v raztopini 6x do 15C, nanesena na modrikast ali morda podplut predel, lahko pomaga proti bolečnosti. Hamamelis 6x do 15C je mogoče po priloženih navodilih tudi uživati za splošno olajšanje. Belladonna z močjo 12x ali 12C štirikrat na dan je priporočljiva pri pordelih, vročih, oteklih in občutljivih krčnih žilah.
Hidroterapija
Bolečine zaradi povrhnjih krčnih žil je mogoče odpraviti z izmivanjem (z gobo) ali popršitvijo nog z mrzlo vodo. Vroče in hladne kopeli lahko upočasnijo napredovanje krčnih žil na stopalih in gležnjih. Namakajte stopala v topli vodi 1 do 2 minuti, potem v mrzli pol minute; tako izmenjujte kopeli 15 minut. Vodi lahko dodate olje za aromaterapijo.
Način življenja
Ohranjanje splošne kondicije - tako s prehrano kot s telesno dejavnostjo - je ključno za preprečitev nastanka krčne žile. Aerobna vadba (skupaj 30 minut na dan večkrat na teden) bo pomagala obvladovati telesno težo, hkrati pa bo tonizirala in krepila vene. Začnete lahko npr. zjutraj s hitrim sprehodom ali pa dan končate s plavanjem ali kolesarjenjem.
Če že imate krčne žile, vam jih lahko pomaga obvladovati program posebnih vaj, prikrojen vašim potrebam, najbolje pod vodstvom izkušenega terapevta.
Medicina duha in telesa
Joga lahko z vajami raztezanja in sproščanja posebno koristi pri krčnih žilah. Določeni položaji, npr. plug, truplo in polovična sveča, spodbujajo obtok in odtekanje krvi iz nog. Vaje globokega dihanja, ki se jih naučite za opravljanje joge, lahko dodatno odpravijo nelagodje, ker povečajo količino kisika v krvi.
Zamenjajte posteljo
Ljudem s krčnimi žilami pogosto svetujejo, naj med počitkom in spanjem dvignejo noge. Toda preden pohitite v spalnico, oboroženi z blazinami in opekami - ali začnete graditi improvizirane odre pri vznožju postelje - razmislite o zamenjavi same postelje.
Slika: mogoča je uporaba posteljnih dodatkov.
Če kupite prilagodljivo posteljo, podobno bolnišničnim, boste imeli lahko noge dvignjene vso noč, kar bo obenem koristilo tudi proti bolečinam v križu. Druga - morda privlačnejša - možnost je pravilno oblikovana vodna postelja. Vodne postelje spreminjajo svojo površino in se prilagodijo telesu, s čimer zmanjšajo nelagodje zaradi občutljivih ven na mestih, kjer te prihajajo v stik s podlago.
Prehrana
Prehrana ima ključno vlogo v vsakem programu zdravljenja krčnih žil. Vaš cilj mora biti izboljšanje krvnega obtoka in ohranjanje primerne telesne teže. Dodatno maščevje v telesu stopnjuje zadrževanje vode, povečuje obremenitev nog in trebuha ter tako poslabša stanje vsake posamične krčne žile. Da boste zmanjšali odvečno maščevje, jejte hrano, ki vsebuje malo maščob, sladkorja in soli, pa veliko vlaknin. Za izboljšanje zdravega prehajanja hranil in odpadkov skozi telo, naj postanejo sadje, zelenjava in polnozrnati žitni izdelki glavne sestavine vaše prehrane. Poleg tega veliko pijte, zlasti vodo.
Nekateri vitamini in bioflavonoidi - naravne snovi, ki jih lahko najdemo v mnogih vrstah sadja in zelenjave - lahko izboljšajo stanje krčnih žil; poskusite s 500 mg vitamina C in 400 IE vitamina E na dan. Bioflavonoidi koristijo, ker spodbujajo absorpcijo vitamina E. Od bioflavonoidov za zdravljenje krčnih žil običajno uporabljajo rutin. Najdemo ga v različnih živilih, med drugim v agrumih, marelicah, borovnicah, robidah, češnjah, šipku in ajdi. Obetaven za zdravljenje krčnih žil se zdi tudi manj znani bioflavonoid kvercetin. Pripravke bioflavonoidov je mogoče kupiti v nekaterih lekarnah.
Domača zdravila
Nelagodje, ki ga povzročajo krčne žile, je mogoče zmanjšati. Za ublažitev bolečih oteklin in vnetja pogosto počivajte, nosite podporne nogavice in vzemite eno ali dve tableti acetilsalicilne kisline ali ibuprofena na dan, dokler se stanje ne popravi. Če radi sedite s prekrižanimi nogami, jih raje prekrižajte v gležnjih kot v kolenih; tako ne boste ovirali pretoka krvi. Še bolje pa bo, da si vzamete odmor in dvignete noge: obdobja počitka, med katerim so stopala za pet ali deset centimetrov nad ravnijo srca, izkoristijo težnost v vaš prid in pomagajo, da v nogah nakopičena kri iz njih odteče. Za dodatno izboljšanje pretoka naj ženske ne bi nosile čevljev z visoko peto, ampak takšne z nizko, ter naj bi skrbele za udobna, ohlapnejša oblačila.
Preprečevanje krčnih žil
- Redno telovadite! Vzdrževanje kondicije je najboljši način za ohranitev krepkih mišic, normalnega pretoka krvi in primerne telesne teže.
- Jejte živila, ki vsebujejo malo maščob, sladkorja in soli. Pijte veliko vode. Jemljite dodatke vitaminov C in E, ki sta oba nujna za zdravje žil.
- Če vaše delo zahteva, da ste ves čas na nogah, noge čim pogosteje raztezajte in razgibajte; tako boste pospešili obtok in zmanjšali povečevanje tlaka.
Video vsebina: Krčne žile - 10 preventivnih nasvetov
- Če kadite, nehajte. Raziskave kažejo, da lahko kajenje prispeva k zvišanju krvnega tlaka, to pa poslabšuje krčne žile.
- Če ste noseči, raje spite na levem boku kot na hrbtu; tako boste zmanjšali pritisk na maternico in vene v medenici. Takšen položaj bo poleg tega izboljšal tok krvi do otroka.
Vprašanja in odgovori
Kaj je varikozna vene oziroma krčna žila?
Varikozne vene so žile, ki se razširijo in postanejo vidno otekle zaradi stanja ven na področju nog. Najpogosteje se pojavljajo na nogah, vendar se lahko pojavijo tudi na drugih delih telesa.
Kaj povzroča varikozne vene (krčna žila)?
Krčna žila se lahko pojavi, ko so tako imenovani "ventili" v žilah oslabljeni ali poškodovani, kar vodi do zastajanja krvi v nogah in skozi čas do formiranja neprijetnega izgleda žil navzven. Debelost, nosečnost in starost so dejavniki tveganja za nastanek tovrstnih krčnih žil.
Kako se zdravijo krčne žile?
Zdravljenje varikoznih krčnih žil je lahko konzervativno ali kirurško.
Konzervativno zdravljenje lahko vključuje nošenje kompresijskih nogavic, spreminjanje in prilagajanje prehrane in vadbo z namenom, da se izboljša cirkulacija, ali uporabo zdravil, ki lahko pomagajo zmanjšati oteklino.
Video vsebina: skleroterapija, kako se izvede?
Kirurško zdravljenje lahko vključuje skleroterapijo, laser terapijo ali odstranitev varikoznih žil.
Ali so varikozne vene nevarne?
Krčna žila sama po sebi ni nevarna tovrba, vendar lahko povzroči težave s cirkulacijo in če se to dogaja v več različnih žilah nog lahko povzročijo tudi neprijetne bolečine v nogah. V nekaterih primerih lahko varikozne vene povzročijo tudi razjede na koži ali trombozo, kar pa je signitfikantnen zdravstveni problem. Zato je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom, ko opazite, da imate varikozne vene in se z njim posvetujete tudi o primernem zdravljenju.
Kako lahko preprečim varikozne vene?
Da bi preprečili nastanek krčnih žil, je zelo smiselno prilagoditi svoje vsakodnevne navade in ob enem poskrbite za zdrav način življenja. To lahko vključuje redno telesno aktivnost, zdravo prehrano, nošenje elastičnih kompresijskih nogavic in omejevanje dolgotrajnega sedenja ali stanja.
Kaj je glavni vzrok za krčne žile?
Krčne žile so običajno posledica šibkih venskih sten in zaklopk. V vaših venah so drobni enosmerni ventili, ki se odprejo, da spustijo kri skozi, in se nato zaprejo, da preprečijo njen odtok nazaj. Včasih se stene ven raztegnejo in izgubijo elastičnost, kar povzroči oslabitev zaklopk[1].
Kakšno je najboljše zdravilo za odstranitev krčne žile?
Večje krčne žile se običajno zdravijo z ligacijo in odstranjevanjem ter laserskim ali radiofrekvenčnim zdravljenjem. V nekaterih primerih lahko deluje najbolje kombinacija zdravljenja in naštete tehnike za zdravljenje večjih krčnih žil. Manjše krčne žile in pajkaste vene se običajno zdravijo s skleroterapijo ali lasersko terapijo na sami površini vaše kože[2].
Kateri so dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil?
Dejavniki tveganja so sledeči:
Starost: staranje povzroča obrabo zaklopk v venah, ki pomagajo nadzorovati pretok krvi. ...
Spol: pri ženskem spolu obstaja večja verjetnost za razvoj krčnih žil ...
Nosečnost: med nosečnostjo se volumen krvi v telesu poveča. ...
Družinska zgodovina. ...
Debelost ...
Dolgotrajno stanje ali sedenje[3].
Kako se krčna žila sploh pojavi?
Krčna žila se lahko pojavijo zaradi različnih razlogov, predvsem pa zaradi: prekomerne telesne teže, sedečega načina življenja, starosti, nosečnosti in dednosti. Vensko stanje se lahko poslabša zaradi dolgotrajnega stanja na nogah ali celo neprimerne obutve.
Krčna žila - kateri so glavni simptomi?
Glavni simptomi že nastalih krčnih žil so sledeči:
- otečena in boleča noga
- okorele noge
- krči v nogah
- kožne spremembe, kot so rdečina, luščenje ali razpoke
Je hoja primerna v primeru, da trpite za krčnimi žilami?
Čeprav vadba ne bo pozdravila že nastalih krčnih žil, lahko pomaga izboljšati simptome in zmanjša tveganje za razvoj novih. Hoja, kolesarjenje in plavanje so odlične vaje, ki so lahke in za sklepe neobremenjujoče ter pomagajo pri prekrvavitvi krčnih žil.
Ali je sprejemljivo, če krčne žile ne zdravimo?
Če krčnih žil ne zdravimo, lahko to stanje povzroči nadaljnje probleme kot denimo kožne razjede zaradi majhnih vreznin ali manjših ran, ki se posedično nočejo zaceliti. Območje bo oteklo, napetost iz žil pa preprečuje, da bi oteklina popustila. Da bi pozdravili probleme z venami, boste morali najprej pozdraviti oteklino.
Katera hrana poslabša stanje nastale krčne žile?
Najprimernejša prehrana za krčne žile:
- Ocvrta hrana. Ta lahko zamaši arterije in tako oteži pretok krvi skozi njih.
Slika: prehrana primerna za bolnike obolele za krčnimi žilami.
- Mleko in sir lahko upočasnita delovanje prebavnega sistema in povzročita zaprtje, kar nadalje povzroči otekanje preostalih žil.
- Predelane mesnine ...
- Beli kruh ...
- Alkohol.
Kdaj naj me zaskrbijo krčne žile?
Na kaj paziti?
Če čutite bolečino ali opazite oteklost ali razbarvanjepredela nog, so to lahko znaki resnejše težave, zato se morate nemudoma posvetovati z zdravnikom.
Drugi simptomi lahko vključujejo pekoč občutek, krče, srbenje ali utripanje v nogah, nekatere osebe pa lahko doživijo tudi sindrom nemirnih nog.
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jajo Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. Vzroki krčnih žil - https://www.nhs.uk/conditions/varicose-veins/causes/
2. When Should I Worry About Varicose Veins? - https://www.houstonmethodist.org/
3. Krčne žlie - https://www.mayoclinic.org