Vprašanje stranke:
Posebej po jedi imam težave s krči v trebuhu. Kako si lahko pomagam? Anonimna stranka.
Odgovor farmacevta:
Krči v trebuhu ali abdominalni krči pogosto nastanejo po obroku, pogosto je bolečina topa ali pa je lahko tudi ostra in na trenutke precej boleča - posledica pa je lahko pojav diareje. Vzroki so pogosto: zastrupitev s prehrano, intoleranca na gluten ali na proizvode iz mleka nasploh.
Krči v trebuhu so pogosto tudi posledica prebavnih težav, predvsem v želodčnem predelu.
Nekaj najpogostejših vzrokov za nastanek trebušnih krčev
Bolečina v trebušnem predelu velja za eno bolj pogostih bolečin, ki pa ima lahko različne vzroke.
1. VIRUSNA ali BAKTERIJSKA INFEKCIJA - tovrstne infekcije povzročajo številne bakterije in virusi - denimo norovirus ipd. Simptomi se izboljšajo po par dneh počitka, pitja tekočin.
2. ZASTRUPITEV S HRANO - je posledica prehranjevanja s kontaminirano prehrano, pogosto je težava prisotnost: virusov, bakterij, patogenov in izločkov le-teh, ki jih omenjenio mikroorganizmi proizvajajo. Simptomi se pojavijo nekaj dni po zaužitju tovrstne prehrane.
3. PREOBČUTLJIVOST NA HRANO - pogosto rezultira kot neželen odziv organizma na določen tip prehrane, ki je ne tolerirate najbolje. Takšni prehrani se je najbolje izogniti.
4. ANKSIOZNOST - ko doživljate anksioznost se lahko pogosto srečate tudi s pojavom neprijetnih bolečin in krčev v predelu abdomna. Pogosto pa lahko opažate še: povišan srčni ritem, hitrejše dihanje, zaprtje, diareja in stres.
5. NOSEČNOST - nosečnost pogosto rezultira v najrazličnejših bolečinah in tudi krčih v predelu trebušne votline. Predvsem v prvem tromesečju so krči nekaj povsem nenavadnega in niso razlog za urgenco.
6. ZAPRTJE - pogosta posledica zaprtja redvsem krči v trebuhu. Pogosto se ob enem opaža tudi napihnjenost trebuha, občutek polnosti trebuha, neobičajna trdost trebuha.
7. MENSTRUALNI KRČI - so zelo pogosti, izvirajo predvsem iz področja maternice. Krčenje maternice je pogosto namensko in se dogaja predvsem z namenom odstranjevanja notranje strani maternične sluznice. V določenih redkejših primerih lahko tovrstni krči namigujejo na endometriozo ali fibrozo.
8. SINDROM RAZDRAŽLJIVEGA ČREVESJA - trebušni krči so za tovrstno težavo nekaj povsem normalnega, pojavljajo pa se v frekvenci 1x do 2x tedensko. Pogosto pa trebušni krči niso edini simptom, časno je mogoča tudi diareja, zaprtje, izredno pogosto odvajanje blata. Težava se rešuje s spazmolitičnimi zdravili, antibiotiki ter mikroorganizmi tipa Bactoflor n podobno.
9. VNETJE SLEPIČA - je pogosta težava pri otrocih. Vnetje slepiča je bolezensko stanje, ki ga je sicer mogoče rešiti z jemanjem antibiotikov, pogosteje pa se ga dokončno reši z njegovo odstranitvijo - govorimo torej o operativnem posegu.
Bolečina se pogosto prične v območju popka ter se nadaljuje na desno stran abdomna.
Ostali morebitni razlogi za krče v trebuhu
Obstaja še par razlogov, ki lahko povzročijo nastanek neprijetnih krčev v predelu trebuha.
- divertikulitis
- sindrom razdražljivega črevesa
- Crohnova bolezen
Pri omenjenih bolečina in krči trajajo dlje in so lahko tudi bolj intenzivni.
Zanimivo branje: Čaj za bolečine v trebuhu
Zanimivo branje: Napihnjenost po jedi