Konjunktiva (veznica) — prozorna opna, ki oblaga oko in veko — se lahko vname iz različnih vzrokov. Večina primerov konjunktivitisa ima predvidljiv tok in vnetje se ponavadi pozdravi v nekaj dneh. Čeprav je konjunktivitis lahko nalezljiv, gre redko za resno bolezen, in če ga hitro odkrijemo in takoj zdravimo, ne bo ogrozil vida.
KONJUKTIVITIS: Splošno | Vrste | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Preprečevanje | Možni zapleti | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Rožnato oko je splošno ime za konjunktivitis, ki je vnetje ali okužba očesne veznice. Ko so drobne krvne žilice v očesni veznici vnete, postanejo bolj vidne. Zaradi tega so beločnice vaših oči videti rdečkasto rožnate, od koder izvira ime rožnate oči.
Veznica je zelo tanka, prozorna membrana, ki prekriva očesno beločnico (beločnico) in notranjo površino vek. Pri vnetju je lahko tudi notranjost vek videti bolj rdeča kot običajno. Včasih so morda celo nekoliko otekle ali boleče.
Slika: drgnjenje oči lahko poslabša otekel, boleč občutek in rdečico.
Drgnjenje oči lahko poslabša otekel, boleč občutek in rdečico. Drgnjenje ali dotikanje oči lahko povzroči tudi širjenje okužbe na drugo oko ali na druge ljudi. Nekatere vrste rožnatega očesa so zelo nalezljive, zato se čim bolj izogibajte dotikanju oči. Drgnjenje oči na lahko povzroči tudi druge resne težave z očmi.
Novorojenčki so v nevarnosti za konjunktivitis in lahko razvijejo resne zdravstvene težave, če se ne zdravi. Če ima nosečnica spolno prenosljivo bolezen, lahko med porodom bakterije ali virusi preidejo iz porodnega kanala v otrokove oči in povzročijo rožnato oko. Da bi to preprečili, dajo zdravniki vsem dojenčkom takoj po rojstvu antibiotična mazila ali kapljice za oči.
Slika: Konjunktivitis je pogost pri majhnih otrocih.
Občasno to zdravljenje povzroči blag kemični konjunktivitis, ki običajno izzveni sam. Zdravniki lahko tudi pregledajo nosečnice za spolno prenosljive bolezni in jih zdravijo med nosečnostjo, da preprečijo širjenje okužbe na otroka.
Vrste
Poznamo več vrst konjunktivitis. Za ustrezno zdravljenje je ključnega pomena določitev vrste. Medtem ko nekatere oblike izginejo same od sebe ali s preprosto podporno nego, lahko druge, kot je bakterijski konjunktivitis, zahtevajo antibiotično zdravljenje. Če sumite na konjunktivitis, zlasti če je hud ali trdovraten, se posvetujte z zdravnikom ali oftalmologom.
Obstaja pet glavnih vrst konjunktivitisa:
- virusni,
- bakterijski,
- alergijski,
- toksični in
- nespecifični.
Simptomi
Konjunktivitis se kaže z različnimi simptomi, ki temeljijo na njegovem osnovnem vzroku.
Tu so pogosti simptomi, povezani z različnimi vrstami konjunktivitisa:
- Pekoče boleče oči, iz katerih se cedi gost in lepljiv izcedek, lahko kažejo na bakterijski konjunktivitis.
- Obilno solzenje, nabrekla bezgavka in blag izcedek iz enega očesa so znaki virusnega konjunktivitisa.
- Rdečica, močno skelenje in solzenje oči lahko pomenijo alergijski konjunktivitis.
Posvetujte se zdravnikom, če:
- si poškodujete oko. Poškodbe oči se lahko okužijo, kar lahko vodi v ranice na roženici, ki lahko prizadenejo vid.
- vaše oči postanejo rdeče, kadar nosite kontaktne leče. Takoj odstranite leče in obiščite svojega okulista; morda imate okužbo roženice.
- se vaš konjunktivitis pogosto ponavlja ali pa se navidez slabša po enem tednu zdravljenja doma; morda imate bakterijsko ali virusno okužbo.
- so oči vašega novorojenčka vnete in se ne solzijo; to morda kaže na stanje, ki se imenuje ophthalmia neonatorum in ga je treba nemudoma zdraviti, da preprečimo trajno poškodbo očesa.
- rdečica v očeh moti vaš vid ali pa jo spremlja huda bolečina ali pa izrazit rumen ali zelen izcedek. Morda imate stafilokokno okužbo ali streptokokno okužbo.
Vzroki
Konjunktivitis ali vnetje očesne veznice povzročajo bakterijska ali virusna okužba ali alergijske reakcije na pelode, dim ali druge snovi, ki dražijo oči. Otroci včasih dobijo konjunktivitis po prehladu ali angini. Rdečica in vnetje konjunktive lahko nastaneta tudi po napenjanju oči, stresu ali pri slabih prehranjevalnih pogojih.
Video vsebina: Kaj povzroča konjunktivitis in kako ga zdravimo.
Ophthalmia neonatorum se lahko pojavi, če se solzna izvodilca pri otroku ne odprejo dovolj ali če je otrok izpostavljen bakterijam, ko potuje skozi porodni kanal in je njegova mati okužena s klamidijami ali z gonorejo. Tudi virus herpesa je lahko povezan s konjunktivitisom in okužbo roženice.
Diagnostični postopek
Zdravnik lahko na podlagi bolnikove anamneze, simptomov in pregleda očesa pogosto ugotovi, ali konjunktivitis povzroča virus, bakterija ali alergen. Konjunktivitis vedno vključuje pordelost ali oteklino oči, vendar ima tudi druge simptome, ki se lahko razlikujejo glede na vzrok. Ti simptomi lahko pomagajo zdravniku pri diagnosticiranju vzroka konjunktivitisa.
Včasih je tudi težko ugotoviti vzrok brez laboratorijskega testiranja. Čeprav tega ne storite rutinsko, lahko vaš zdravnik vzame vzorec očesnega izcedka iz okuženega očesa in ga pošlje v laboratorij, da jim pomaga ugotoviti, katero obliko okužbe imate in kako jo najbolje zdraviti.
Zdravljenje
Za ublažitev simptomov pri konjunktivitisu, ki je povezan z nezapletenim prehladom, manjšimi okužbami ali alergijami, običajno zadostujejo domača zdravila. Zdravljenje sestoji predvsem iz čiščenja oči in preprečevanja, da bi se stanje širilo.
Konvencionalna medicina
Če simptomi pri vašem konjunktivitisu niso povezani s prehladom ali alergijo, boste morda morali k zdravniku ali k okulistu, da vam postavi pravo diagnozo. Pri bakterijskem konjunktivitisu bodo v zdravljenje verjetno vključili antibiotične kapljice za oči ali mazilo. Alergijski konjunktivitis se bo morda odzval na antihistaminske ali steroidne kapljice za oči, vendar pa ne smete uporabljati steroidnih kapljic za oči pri bakterijskem ali virusnem konjunktivitisu.
Alternativni načini
Alternativne oblike zdravljenja temeljijo na naravnih zdravilih za ublažitev vaših razdraženih oči in pomagajo umiriti skelenje in vnetje.
Zelišča
Če boste uporabili skodelico za oči, lahko sperete oči večkrat dnevno z eno od naslednjih raztopin. V vseh primerih pa morate raztopino za oči najprej ohladiti in precediti, preden jo začnete uporabljati.
- 1 čajno žličko smetlike (Euphrasia officinalis), namočene v pol litra vrele vode.
- 2 do 3 čajne žličke kamilice (Matricaria recuti-ta) v pol litra vrele vode.
Homeopatija
Glede na vaše simptome jemljite ta zdravila štirikrat dnevno do dva dni:
- za pekoče oči in rdeče ter nabrekle veke apis 12x;
- za krvavkaste oči in občutek peska v očeh argentum nitricum 12x
- za skeleče oči z lepljivim, rumenim izcedkom pulsatillo 12x.
Domača zdravila
Oči si lahko očistite in ublažite s pripravljeno raztopino za oči iz borove kisline ali pa poskusite z zeliščnimi tekočinami za izpiranje oči, ki smo jih navedli prej. Za preprečitev nelagodnega občutka pri bakterijskem ali virusnem konjunktivitisu si pokrijte oči s toplimi obkladki za 5 do 10 minut, trikrat ali štirikrat dnevno.
Slika: Hladen obkladek iz čajne vrečke lahko pomaga ublažiti vnetje.
Za alergijski konjunktivitis si dajte hladen obkladek ali pa si položite hladno in vlažno vrečko čaja na zaprto oko. Če se stanje v petih dneh ne popravi, se posvetujte z okulistom.
Preprečevanje
Bakterijski in virusni konjunktivitis sta močno kužna. Če ne boste pazili, se vam lahko okužba preseli še na drugo oko ali pa na druge ljudi.
- Roke si umivajte pogosto in skrbno.
- Ne dotikajte se oči z rokami.
- Ne uporabljajte istih krpic za umivanje, brisač, blazin ali robčkov kot drugi družinski člani.
- Zamenjajte si krpico za umivanje, brisačo ali blazino po vsaki uporabi in jih skrbno operite.
- Ne uporabljajte očesne kozmetike, zlasti ne črtal za oči in maškare drugih oseb.
Video vsebina: Kaj je alergijski konjunktivitis in kako se zdravi?
Če dobi vaš otrok rdeče oko, ga nekaj dni ne pustite k šolskemu pouku. Če se pojavi v razredu dijak s konjunktivitisom, ni nič neobičajnega, če se bo vnetje razširilo na ves razred.
Možni zapleti
Konjunktivitis je lahko frustrirajoče stanje – zlasti alergijski konjunktivitis – vendar v večini primerov ne predstavlja resne nevarnosti za zdravje.
Zapleti konjunktivitisa so redki, ko pa se pojavijo, so lahko resni in vključujejo:
- hud primer alergijskega konjunktivitisa lahko povzroči brazgotinjenje v očesu
- v primerih infektivnega konjunktivitisa se lahko okužba razširi na druge dele telesa in sproži resnejše sekundarne okužbe, kot je meningitis
Vprašanja in odgovori
Kaj se zgodi, če konjunktivitisa ne zdravimo?
Če se kronični konjunktivitis ne zdravi, lahko povzroči trajne poškodbe oči[1].
Katere vrste konjunktivitisa poznamo?
Obstaja pet glavnih vrst konjunktivitisa:
- virusni,
- bakterijski,
- alergijski,
- toksični in
- nespecifični.
Ali je konjunktivitis nalezljiv?
Ker je infekcijski konjunktivitis zelo nalezljiv, si po stiku z vsakogar, ki ima okužbo, umijte roke. Če konjunktivitis dobite zaradi bakterij, ste nalezljivi, dokler imate simptome ali približno 24 do 48 ur po začetku zdravljenja z antibiotiki. Če ga dobite zaradi virusa, ste kužni, dokler imate simptome[2].
Kako poteka zdravljenje bakterijskega konjunktivitisa?
Zdravnik vam lahko za bakterijski konjunktivitis predpiše antibiotik, ki se običajno daje lokalno kot kapljice za oko ali mazilo[3].
Katera vrsta konjunktivitisa je najpogostejša?
Virusni konjunktivitis je najpogostejši splošni vzrok infekcijskega konjunktivitisa in običajno ne zahteva zdravljenja; znaki in simptomi ob predstavitvi so različni. Bakterijski konjunktivitis je drugi najpogostejši vzrok infekcijskega konjunktivitisa, pri čemer večina nezapletenih primerov izzveni v 1 do 2 tednih[4].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Conjunctivitis - https://www.nhsinform.scot
- Pink Eye (Conjunctivitis) - https://my.clevelandclinic.org
- Conjunctivitis (Pink Eye) - https://www.cdc.gov
- Conjunctivitis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov