Psi so zelo dovzetni za ugrize klopov in bolezni, ki jih klopi prenašajo.
Cepiva niso na voljo za večino bolezni, ki jih prenašajo klopi, zato je pomembno, da na svojem psu uporabljate učinkovito sredstvo za preprečevanje razvoja klopov.

Redno pregledujte svojega psa in sebe za klope po sprehodih po gozdu ali travnatih območjih. Pri psih bodite pozorni zlasti na tačke (in med prsti), pod nogami, na ustnicah, okoli oči in ušes (in znotraj ušes), blizu anusa in pod repom. Ne pozabite pogledati tudi pod ovratnico svojega psa. Preiskujte izbokline in razdelite dlako, da preverite morebitne izbokline, ki jih čutite.
Znaki okužbe s klopom pri psu:
- driska
- otekanje udov
- epileptični napadi
- bolečine v mišicah
- depresija ali neodzivnost
- izcedek iz smrčka ali oči
- izguba apetita
- utrujenost
- vročina
- vnetje kože
Kako prepoznati klope?
Pomembno je vedeti, kako so videti različne vrste klopov in kako jih prepoznati.
- Paralizni klopi: paralizni klopi so eni najnevarnejših parazitov, ki lahko prizadenejo vašega hišnega ljubljenčka, saj proizvajajo toksin, ki pri psih in mačkah povzroča paralizo.
- Rjavi pasji klopi: čeprav rjavi klopi ne morejo povzročiti paralize, lahko povzročijo draženje kože. Večje infestacije lahko povzročijo anemijo zaradi prekomerne izgube krvi. Rjavi pasji klopi lahko prenašajo tudi potencialno smrtonosne okužbe z enega psa na drugega.
- Grmovni klopi: grmičasti klopi lahko povzročijo draženje kože in ob ugrizu prenašajo potencialno smrtne bolezni (npr. babezioza).
Klopi na psih so običajno veliki kot jabolčno seme in se lahko razlikujejo po barvi, kar je odvisno od vrste. Ko se klopi pričvrstijo na kožo in se začno prehranjevati s krvjo, se prenajedajo do izjemnih velikosti. Ko se to zgodi, so lahko veliki celo kot vaš mezinec.
Redno preverjajte svojega hišnega ljubljenčka glede prisotnosti klopov še posebej potem, ko preživijo nekaj časa na prostem. Z nežnim pritiskom potujte s prsti skozi dlako, da otipate morebitne majhne izbokline. Še posebej bodite pozorni na klope na naslednjih področjih:
- v in okoli ušes
- okoli vek
- pod vratom
- pod sprednjimi nogami
- med zadnjimi nogami
- med prsti
- okoli repa
Bolezni pri psu, ki jih lahko prinesejo klopi, so nevarne
Nekatere bolezni, ki jih povzročajo klopi (in prav tako bolhe), lahko psu povzročijo dolgotrajne zdravstvene težave. Čeprav lahko antibiotiki odpravijo nekatere okužbe, se je treba zavedati, da zdravila okužbe ne uničijo v celoti. To pomeni, da lahko pride do ponovnega pojava bolezni, tudi po več letih.
Nekateri dolgotrajni učinki okužb, ki jih prenašajo klopi, vključujejo pasjo erlihiozo, ki lahko povzroči popolno ali delno slepoto. Bolezni, ki jih prenašajo klopi, so lahko za vašega ljubljenčka smrtonosne. Okužba z boreliozo lahko povzroči potencialno odpoved ledvic.
Bolezni, ki jih prenašajo klopi pri psih:
- borelioza
- zoonoza
- babezioza (piroplazmoza)
- tularemija
- hemobartoneloza
- klopna paraliza
- anaplazmoza
- erlihioza
Kako odstraniti klopa iz psa
Za odstranitev klopa lahko uporabite posebno pinceto ali posebej oblikovane pripomočke za odstranjevanje klopov. Zgrabite klopa v bližini kože vašega psa (pri klopovem ustnem delu), ga zavrtite in ga nato iztrgajte. Pazite, da ne stisnete telesa klopa. Po odstranitvi klopa, le-tega shranite v zaprti posodici, da ga vaš veterinar identificira.
Možno je, da se pri psu pojavijo znaki in simptomi klopne paralize tudi po odstranitvi klopa, zato je priporočljivo, da svojega psa nekaj dni pozorno spremljate. Če imate kakršne koli pomisleke glede zdravja svojega psa, morate nemudoma poiskati veterinarsko pomoč. Najpomembnejši korak v boju proti klopu je preventiva. Skozi celo leto uporabljajte učinkovit izdelek za zaščito pred klopi, med katerimi je zelo popularna Foresto ovratnica.
Najpogostejša vprašanja glede klopov pri psih
Pravilna odstranitev klopa - kako poteka?
Pripravite čisto pinceto - najbolje pinceto za pasje klope. Klopa primite čim bližje koži in klopa izvlecite naravnost, z počasnim a odločnim potegom.
Uporabite lahko tudi odstranjevalec klopov, ki predstavlja bolj eleganten način odstranjevanja klopov.
Po odstranitvi klopa s površine psa - le-tega potopite v izopropilni alkohol in na posodico zapišite tudi datum. V primeru razvoja kakršne koli bolezni, ki jo klop lahko prenaša vam bo shranjen klop lahko v veliko pomoč.
Očistite rano, kjer se je nahajal klop, jo razkužite ter jo zaščitite, vi pa si temeljito umijte roke.