Vprašanje stranke: Kaj je to keloidna brazgotina?
Odgovor farmacevta:
Keloidna brazgotina je debela ponavadi dobro vidna in dvignjena brazgotina. Pojavi se lahko povsod, kjer so se zgodile poškodbe kože, običajno pa nastane na ušesnih, ramenih, pa tudi na področju lic ali prsi. Če ste nagnjeni k razvoju keloidov, jih lahko dobite na več kot enem mestu.
Slika: keloidna brazgotina, ki je nastala na področju trebuha.
Keloidna brazgotina sicer ni škodljiva za vaše fizično zdravje, pogosto pa je težava ta, da je problematičen predvsem izgled, ki lahko pogosto povzroči čustveno stisko. Preprečevanje ali zgodnje zdravljenje je ključnega pomena.
Zdravljenje keloidnih brazgotin je vsekakor mogoče. Če vam keloid ni všeč na videz ali otip, se pogovorite z zdravnikom o tem, kako ga odstraniti ali vidno izboljšati njegov izgled. Pogosto se zgodi, da vidnost keloida in njegovo zdravljenje traja 1 leto ali celo več, pogosta težava pa je, da se tudi po eliminaciji le-tega pogosto ponovi.
Simptomi keloidnih brazgotin
Ali ste vedeli, da lahko keloidna brazgotina nastane v roku nekaj mesecev do let po nastali poškodbi?
Znaki in simptomi so lahko sledeči:
- debel, nepravilen izgled brazgotine, običajno na predelih ušesnih mečic, ramenih, licih ali pogosto na sredini prsnega koša
- sijoča, grudasta in dvignjena koža brez dlačic
- brazgotine različne velikosti, odvisno od velikosti prvotne poškodbe in od tega, kdaj keloid preneha rasti
- brazgotine različnih tekstur, od mehke do čvrstebrazgotine, ponavadi neprijetne na izgled
- rdečkasta, rjava ali škrlatna brazgotina, zavisi od barve kože
- srbečica
- nelagodje
Dejavniki tveganja
Dejavniki tveganja za nastanek keloida vključujejo:
- barva kože - rjava ali črna koža. Keloidi so najpogostejši predvsem pri ljudeh z rjavo ali črno kožo. Razlog za to nagnjenost ni znan.
- osebna ali družinska anamneza za nastanek keloidov (keloidi se lahko pojavljajo v družinah, kjer je ta težnja po nastanku tovrstnih brazgotin podedovana). Če ste imeli en keloid, obstaja tveganje za nastanek drugih.
- če ste mlajši od 30 let. Večinoma keloidi nastanejo med 20. in 30 letom starosti osebe.
Preprečevanje nastanka keloidov, brazgotin
Če ste nagnjeni k razvoju keloidov, upoštevajte te preventivne nasvete:
- V kolikor se rana pojavi, poskrbite za dobro oskrbo ran. Rana naj bo čista in vlažna, oskrbovani predel nežno umijte z blagim milom in vodo. Nanesite tanko plast vazelina ali drugega primernega mazila. Po potrebi mazilo nanesite čez dan. Zdravnik vam bo morda priporočil, da na rano med celjenjem nanesete tlačno blazinico ali blazinico iz silikonskega gela. Odrasli morajo te preventivne ukrepe izvajati šest mesecev po poškodbi kože, otroci pa do 18 mesecev.
- Če po prebadanju ušes na ušesne mečice namestite uhane, ki pritiskajo na to področje lr-to pomaga preprečiti nastanek keloidov.
- Zaščitite kožo pred poškodbami Poskusite se izogniti poškodbam kože. Razmislite o izogibanju telesnim piercingom, tetovažam in izbirnim operacijam. Tudi manjše poškodbe - kot so vraščene dlake, ureznine in praske - lahko spodbudijo rast keloida.
Če se odločite za operacijo, se pogovorite s svojim zdravnikom o vaši nagnjenosti k razvoju keloidov. Kirurg lahko uporabi tehnike, ki zmanjšajo tveganje za nastanek keloidov na mestu brazgotine. Po operaciji se posvetujte z zdravnikom o pooperativni negi in natančno upoštevajte navodila.
Zanimivo branje: Krema za brazgotine - po operaciji
Zanimivo branje: Silikonski gel za brazgotine