Modna industrija želi danes lase označiti kot modni dodatek. Vendar imajo tradicionalno lasje bistveno večji pomen. Z naravnimi barvami ne gre samo za barvo, saj naravni in zdravi lasje dajejo ženskam posebno moč in senzualnost, pravi Anže Juvan iz Etnobotanike. Z njim smo se pogovarjali o barvanju las z vse bolj priljubljeno kano.
Kaj je kana?
Na zahodu poznamo to rastlino predvsem kot naravno barvilo, vendar je kana mnogo več kot le to. Zapise o njeni uporabi v medicinske namene, najdemo že v starih sirskih in egiptovskih medicinskih tekstih. Svoje pomembno mesto pa zaseda tudi v tradicionalni indijski medicini - Ayurvedi. Prav zaradi svojih zdravilnih lastnosti in široke uporabnosti je postala sestavni del socialnega in duhovnega življenja narodov, ki živijo na ozemlju, kjer kana avtohtono raste. Najbolj znana področja namensko gojene kane so v Maroku, Jemnu, Pakistanu in Indiji.
Kanini mladi listi vsebujejo poleg različnih maščobnih kislin tudi tanin in pigment »lavson«. Koliko lavsona je v listih, je odvisno od kvalitete zemlje, kjer rastlina raste in od klimatskih razmer (minimum 25°C), zato poznamo več kvalitet kane.
Mladi listi kane se oberejo in posušijo ter nato zmeljejo v prah. Obiranje listov je enkrat oz. dvakrat letno. Listi se morajo hitro posušiti v zato prirejeni sušilnici, podobno kot listi čajevca. Posušeni listi se zmeljejo v prah, ki se po mletju še preseje. Trikrat presejani prah je kot puder in spada v body-art kakovost - to je najboljša kakovost kaninega pudra, brez primesi in se uporablja tudi za poslikavo kože. Običajnim linijam barv za lase dodajajo kvečjemu tretjo, mogoče celo četrto kvaliteto pudra.
Naravne barve za lase so precej bolj zdrave od tistih, ki vsebujejo precej škodljivih sestavin. Kana je torej odlična izbira, kajne?
Seveda, kana in kombinacije nje z ostalimi rastlinami (sena, indigo, amla, hibiskus), ki v svojih listih razvijejo barvilo, so se že v daljni preteklosti uporabljale za trajno barvanje las .. Potrebno je poudariti, da naj gre za prave presne in ekološke izdelke. Na tržišču se namreč zelo pogosto zlorablja izrazoslovje, kot je naravno, ekološko, rastlinsko. Npr. tudi v Sloveniji najdete veliko različnih kan, ki pa vsebujejo tudi primesi, konzervanse, kovinske soli in podobno. Pogosto žal niso navedene med sestavinami. Pomembno je torej, da izberete presne in ekološke rastline, v takem primeru gre seveda za povsem neškodljivo barvanje in nego las ter lasišča. Poleg tega rastline ne samo da obarvajo in negujejo, vendar imajo tudi sposobnosti, da pozitivno vplivajo na celoten človeški organizem. To je podobno temu, kot če pijete zeliščne čaje. Vse kar daste na vaše lasišče oz. na glavo, je v 26 sekundah neposredno v vašem krvnem obtoku in to je dejstvo, ki se ga ljudje dandanes žal pogosto še ne zavedajo.
Ali je kana tako učinkovita kot običajne barve, ki jih lahko kupimo in niso naravne? Koliko časa je obstojna, je mogoče doseči intenzivni odtenek?
Kana je popolno naravno barvilo. Kaj to pomeni? Da trajno obarva lase in da učinkovito prekriva sive lase, zelo pogosto se namreč dogaja, daso ljudje v zmoti in menijo, da se kana izpira oz. da slabo prekriva sive lase. Seveda narava zahteva svoj čas in pravilen postopek nanos je potrebno imeti na laseh vsaj 4 ure.
Potrošniki danes želijo instant in hitro rešitev, pogosto posežejo po t.i naravni kani, ki deluje hitreje in močneje. Stranski učinki so, da se izpira oz. da ne prekriva sivih las, kar pa je najhuje, da so takšni t.i. naravni kani dodane tudi umetne učinkovine, ki imajo lahko nezaželene in stranske učinke. Zaradi takih primerov, ko stranka misli, da uporablja naravno kano, je kana včasih tudi na slabem glasu. Kano lahko kombiniramo z ostalimi pigmenti za naravno barvanje las in lahko dobimo zelo različne in lepe odtenke. Končni odtenek je odvisen od naravnega pigmenta v laseh, tako da dobi vsak tako rekoč edinstven odtenek las. Žal naravni pigmenti za lase nimajo sposobnosti, da bi svetlili lase, to lahko dosežete zgolj s kemičnimi barvami za lase.
Poleg barvanja je potrebno posebej omeniti tudi delovanje rastlinskih pigmentov na lasišče in lase. Sena je npr. naravna rešitev za glivična obolenja lasišča, prhljaj, mastno lasišče in obnovo strukture las, amla pa se uporablja proti sivenju in izpadanju las ter vsem vnetnim spremembam na koži .. Hibiskus se uporablja proti hormonskemu izpadanju las. V omenjenih primerih se rastline uporablja kot obloge za lasišče.
Članek napisala: Veronika Bilban, revija Bogastvo zdravja.
Več vsebin na voljo na spletni strani: www.bogastvozdravja.si. Tu boste mogoče tudi vi našli kakšen zanimiv članek!