Vprašanja stranke:
Imam diagnostificirano težavo: delno zamašene žile. Kakšni so znaki zamašenih žil in kako si lahko pomagam?
Odgovor farmacevta:
Če imate zamašene ali delno zamašene žile, morda tega niti ne boste vedeli. Zamašene arterije namreč ne morete otipati, zato mnogi ljudje dejansko ne vedo, da so njihove arterije zamašene, vse dokler ne doživijo nujnega primera, kot je srčni napad. Na srečo pa lahko zelo veliko storite sami - uvedete lahko nekatere spremembe življenjskega sloga, poslužite pa se lahko tudi zdravljenja, kar ponavadi z ustreznimi pristopi signifikantno zmanjša tveganje za zamašitev žil nasploh.
Zamašene žile so največji dejavniki tveganja za nastanek srčno žilnih obolenj, zato je proaktivno reševanje težave nujno.
Tokrat naj teče beseda predvsem o arterijah.
Kaj povzroča zamašeno arterijo?
Zamašene arterije so običajno posledica ateroskleroze. To stanje se pojavi, ko se maščoba, kalcij, holesterol in druge snovi kopičijo v vaših arterijah, krvnih žilah, ki prenašajo kri po telesu. Ko se ateroskleroza pojavi v vaših koronarnih arterijah, ki pošiljajo kri v srce, to povzroči bolezen koronarnih arterij. Pravzaprav je ateroskleroza najpogostejši vzrok bolezni koronarnih arterij.
Znaki ateroskleroze (zamašenih arterije)
- Omotičnost ali šibkost
- Srčne palpitacije ali občutki hitrega ali utripajočega srca
- Slabost ali znojenje
- Zasoplost
Vaš zdravnik lahko uporabi tudi teste, ki nakažejo znake ateroskleroze, kot so:
- Šibek ali odsoten utrip
- Skavtajoči zvok (bruit) v vaši arteriji
- Nizek krvni tlak v eni od rok ali nog
Detralex in venska bolezen
Zdravilo Detralex je namenjeno zdravljenju simptomov kroničnega venskega popuščanja, limfedema in akutnega hemoroidolnega sindroma. Zdravilo uporabite še posebej v primeru simptomov kronične bolezni ven. Nedelovanje ven predvsem v okončinah je pogost razlog za morebitno zamašitev ven, saj se v okvarjenih venah nog zbira kri, ki se ne pretaka zelo dobro, kar posledično vodi v počasno strjevanje krvi. Morebiten strdek, ki nastane, lahko zanese v srčno mišico ali celo naprej v možgane ali druge pomembne sisteme, kar zavisi od velikosti strdka.
Da bi zmanjšali verjetnost zamašitve žil pa je smiselno razmišljati že prej in poskrbeti za ustrezno dieto z manj holesterola ali jemanjem določenih prehranskih dopolnil na osnovi monakolina iz rdečega kvasnega riža. Tovrstna prehranska dopolnila so predvsem za nižja odstopanja ravni holesterola zelo smiselna izbira.
Zanimivo branje: Zamašene vratne žile znaki
Zanimivo branje: Žile na nogah