Vprašanje stranke:
Kako odmašiti uho? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Zamašeno uho - kako ga odmašiti?
Če imate zamašena ušesa, poskusite pogoltniti, zazehati ali žvečiti žvečilni gumi, da odprete evstahijeve cevi. Če to ne deluje, globoko vdihnite in poskusite NEŽNO izpihniti nos, pri tem pa zaprite nosnici in držite usta zaprta. Če slišite pok, veste, da vam je uspelo.
Druge možnosti za odmaševanje ušes vključujejo uporabo:
- nosnih dekongestivov
- lokalnih nosnih steroidov
- prezračevalne cevi
Kaj povzroči zamašena ušesa?
Pogosti vzroki zamašenih ušes vključujejo spremembe nadmorske višine ali atmosferskega tlaka, alergije, prehladi, disfunkcija evstahijeve cevi, ušesne okužbe in tekočina, tujki ali ušesno maslo, ki blokira evstahijevo cev. Večino časa se te težave zlahka diagnosticirajo in zdravijo. Dekongestivi in pršila za nos so najboljše zdravilo za zamašena ušesa, ki jih povzročajo alergije in prehladi.
Ali so zamašena ušesa lahko nevarna?
Čeprav je zamašenost ušes neprijeten pojav, stanje običajno ni nevarno. Kljub temu se je smiselno posvetovati z zdravnikom še posebej, če opazite simptome, kot so bolečine v ušesu, omotica ali izguba sluha. Nekateri ljudje proizvedejo več ušesnega masla kot drugi in morda potrebujejo rutinsko zdravljenje, da ga odstranijo.
Kako poteka izpiranje ušesnega masla?
Če je težava kopičenje ušesnega masla, bo vaš zdravnik opravil izpiranje v svoji ordinaciji z orodjem, podobnim brizgi. To orodje se bo uporabljalo za aplikacijo vode ali mešanice vode in fiziološke raztopine v uho. Morda boste občutili rahlo nelagodje zaradi aplikacije pritiska vode v ušesu.
Za izpiranje doma boste morali kupiti medicinske pripomočke za varno izpiranje ušesnega masla. Najpogostejša metoda je uporaba kapalke za odmerjanje otroškega olja, mineralnega olja ali posebnega zdravila v uho za mehčanje ušesnega masla.
Postopek je naslednji:
- nekaj dni, dva do trikrat na dan, kanite nekaj kapljic izbrane tekočine v uho
- ko se ušesno maslo omehča, uporabite brizgo, napolnjeno z vodo (sobne temperature ali nekoliko toplejšo) ali mešanico vode in fiziološke raztopine, z namenom, da učinkovito izperete vosek
Ali je izpiranje ušes lahko nevarno?
Ne izvajajte izpiranja ušes (bodisi doma ali v zdravniški ordinaciji), če imate poškodovan bobnič, cevke v ušesih ali stanje, ki oslabi vaš imunski sistem. Prav tako si ne smete izpirati ušes, če imate aktivno okužbo sluhovoda.
Zunanji otitis je pogost zaplet, ki se lahko pojavi pri izpiranju ušes. To je vnetje ušesnega kanala, ki ga lahko povzroči okužba. Drug možen zaplet je vnetje srednjega ušesa, ki je lahko tudi posledica okužbe. Vnetje ušes je eden najpogostejših zapletov izpiranja ušes.
Perforirani bobniči so še en možen zaplet izpiranja ušes. V nekaterih primerih bo izpiranje ušes pritisnilo na ušesno maslo in ga posledično bolj stisnilo, zaradi česar ga je težje odstraniti in lahko povzroči večji pritisk na bobnič, kar poveča tveganje za perforacijo.
Zanimivo branje: Izpiranje ušesa postopek
Zanimivo branje: Čiščenje ušes