Vprašanje stranke:
Ali je jetika smrtnonosna? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Tuberkuloza (jétika) je resna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Mycobacterium tuberculosis. V večini primerov, zlasti če je pravočasno zaznana in ustrezno zdravljena, tuberkuloza ni smrtonosna.
Če pa ostane nezdravljena ali je zdravljena neustrezno, lahko povzroči resne zaplete in ima lahko tudi smrtne posledice. Okužba s tuberkulozo lahko vpliva na pljuča, pa tudi na druge organe v telesu.
Razširjenost tuberkuloze in tveganje za smrtnost sta odvisni od različnih dejavnikov, vključno s hitrostjo določitve pravilne diagnoze in začetkom zdravljenja, splošnim zdravstvenim stanjem posameznika ter obliko tuberkuloze. Ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, na primer tisti s HIV/AIDS, so bolj dovzetni za resne zaplete in imajo večje tveganje za smrtnost.
Kaj povzroča jetiko?
Tuberkulozo (jétiko) povzroča bakterija Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis). To je mikrobakterija, ki se prenaša kapljično z zrakom in najpogosteje pa prizadene pljuča, kar vodi do nastanka pljučne tuberkuloze. Bakterija M. tuberculosis lahko vpliva tudi na druge dele telesa, kar povzroča različne oblike bolezni, kot so tuberkuloza ledvic, kosti, možganov, sklepov in drugih organov.
Bakterija M. tuberculosis se lahko prenaša preko majhnih kapljic, ki se sproščajo v zrak med govorjenjem, kašljanjem ali kihanjem okužene osebe. Zaradi tega je najpogostejši način prenosa kapljični način.
Prav tako ima bakterija tuberkuloze sposobnost preživeti v suhem in odpornem okolju, kar prispeva k njeni stabilnosti zunaj gostiteljskega organizma.
Kako dolgo se zdravi jetiko?
Zdravljenje tuberkuloze (jétike) običajno traja nekaj mesecev in vključuje jemanje kombinacije antibiotikov, ki so učinkoviti proti bakteriji Mycobacterium tuberculosis. Trajanje zdravljenja je odvisno od več dejavnikov, vključno z vrsto tuberkuloze, stopnjo okužbe, prisotnostjo morebitnih sočasnih zdravstvenih težav ter odzivom posameznika na zdravljenje.
Kako pogosta je jetika?
Razširjenost se razlikuje po svetu in je povezana z različnimi dejavniki, kot so socialno-ekonomske razmere, dostop do zdravstvenega varstva, higienski pogoji in stopnja precepljenosti. Kljub napredkom v zdravljenju in preprečevanju, je tuberkuloza (jétika) še vedno pomembna globalna javnozdravstvena težava. Cepljenje s cepivom BCG (bacil Calmette-Guérin) je nekaj, kar vpliva na stopnjo tuberkuloze v različnih državah. Kljub temu cepljenje ne zagotavlja popolne zaščite pred okužbo, zato so še vedno pomembni drugi preventivni ukrepi.
Zanimivo branje: Tuberkuloza simptomi
Zanimivo branje: Cepivo proti jetiki