Homeopatija je vrsta zdravljenja, ki temelji na uporabi močno razredčenih snovi, za katere strokovnjaki ob jemanju trdijo, da lahko omogočijo sposobnost samoozdravitve.
Homeopatija: Splošno | Potek zdravljenja | Priprava homeopatskih zdravil | Zdravljenje stanj | Tveganja, interakcije in varnost | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Homeopatija kot terapevtski sistem je bil še posebej priljubljen v 19. stoletju in je temeljil na navedenem načelu, da "podobno zdravi podobno", similia similibus curantur. Ta terapevtski sistem, ki temelji na zakonu podobnosti, je leta 1796 uvedel nemški zdravnik Samuel Hahnemann.
Trdil je, da je velik odmerek kinina, ki se je pogosto uporabljal za uspešno zdravljenje malarije, pri njem povzročil učinke, podobne simptomom bolnikov z malarijo. Tako je ugotovil, da se vse bolezni najbolje zdravijo z zdravili, ki pri zdravih ljudeh povzročajo učinke, podobne simptomom teh bolezni.
Slika: slika prikazuje rastline in rastlinske izvlečke.
Da bi to dokazal, se je lotil tudi poskusov z različnimi zdravili. Hahnemann je verjel, da veliki odmerki zdravil poslabšajo bolezen in da se učinkovitost zdravil zato povečuje z redčenjem. Zato je večina homeopatov verjela v delovanje majhnih odmerkov zdravila.
Homeopatska zdravila so pripravljena na način, kjer se vzeta snov (običajno rastlinski, živalski material ali kemikalija) večkrat razredči v vodi ali alkoholu, pogosto tako, da v raztopini ne ostane skorajda nobena prvotna snov. Te močno razredčene pripravke je mogoče poiskati na lekarniških policah v več oblikah, vključno s tabletami, tekočinami in kremami.
Za številne paciente in nekatere zdravnike je bila homeopatija dobrodošla, ko se je bilo nujno zoperstaviti težkim terapijam tistega časa. V 20. stoletju pa je postala homeopatija manj popularna in so jo kritizirali, ker se osredotoča na simptome in ne na temeljne vzroke bolezni.
Video vsebina: kaj je homeopatija?
Homeopatija ima še vedno nekaj privržencev, obstajajo pa številna nacionalna in mednarodna društva, vključno z Mednarodno homeopatsko medicinsko ligo s sedežem v Köthnu v Nemčiji.
Kako poteka zdravljenje s homeopatskimi zdravili
Homeopati si prizadevajo za zdravljenje celotnega človeka, pri čemer upoštevajo osebnost, življenjski slog in dedne dejavnike ter zgodovino bolezni. Homeopatija se običajno izvaja zasebno, homeopatska zdravila pa so na voljo tudi v lekarnah.
Ko prvič obiščete homeopata, vas običajno vprašajo o:
- kakršnih koli posebnih zdravstvenih razmerah
- vašem splošnem počutju
- vašem čustvenem stanju
- vašem življenjskem slogu
- vaši prehrani
Na podlagi tega se bo homeopat odločil za potek zdravljenja. To je najpogosteje v obliki homeopatskih zdravil v obliki tablet, kapsul ali tinkture. Homeopat vam lahko priporoči, da obiščete enega ali več kontrolnih pregledov, da lahko oceni učinke zdravila na vaše zdravje.
Homeopati pravijo, da se včasih lahko simptomi začasno poslabšajo, preden se izboljšajo. To poslabšanje simptomov je lahko del homeopatskega zdravljenja. Vendar morate o reakcijah vedno poročati svojemu homeopatu in zdravniku. Vaš homeopat vas lahko po potrebi napoti k zdravniku ali drugemu zdravstvenemu delavcu.
Slika: slika prikazuje homeopatske kroglice.
Če se odločite za homeopatijo, morate opraviti nekaj raziskav o njeni učinkovitosti. Vedno poiščite storitve registriranega homeopata in obvestite svojega zdravnika, če nameravate začeti s katerim koli novim zdravljenjem, vključno s homeopatijo.
Čeprav homeopatska zdravila sama po sebi ne veljajo za škodljiva, se homeopatija lahko šteje za nevarno, če se oseba zanaša nanjo kot na edino zdravljenje in uporablja homeopatska zdravila kot nadomestek za konvencionalno zdravljenje pri resnih boleznih in zdravstvenih stanjih.
Učinkovitost homeopatije mora medicinska znanost še dokazati, učinkovitost homeopatskih pripravkov pa v medicini velja v določenem pogledu tudi za sporno. Homeopatska zdravila ne temeljijo na specifičnih protitelesih ali tvorbi zarodnih celic in niso sprejemljiva alternativa običajnim cepivom.
Da se prepričate o varnosti:
- povejte svojemu zdravniku, če nameravate začeti s homeopatskim zdravljenjem
- nikoli ne prenehajte jemati običajnih zdravil brez vednosti in odobritve zdravnika
- povejte svojemu homeopatu, katera konvencionalna zdravila jemljete
Kako poteka priprava homeopatskih zdravil
Priprava homeopatskih zdravil je sestavljena iz ponavljajočega redčenja (z vodo ali alkoholom) in stresanja, imenovanega "potenciranje". Po 12. redčenju v zdravilu ni več opazne kemične sledi prvotne snovi, vendar homeopati menijo, da pripravek ohranja lastnosti prvotne snovi.
Običajna jakost ali moč homeopatskega zdravila je označena z oznako 200 C. To pomeni, da se en del tinkture / izvleček sestavine, zmeša z 99 deli vode ali alkohola. Ta postopek se ponovi 200-krat. To je visoka stopnja razredčitve in v končni tinkturi ne sme ostati nič od prvotne rastlinske surovine ali minerala.
Video vsebina: priprava homeopatskega zdravila.
Na primer, strupeni bršljan povzroča rdeč, srbeč izpuščaj v svoji nerazredčeni obliki. Homeopat bi tako vzel strupeni bršljan in ga razredčil tako, da bi večkrat šel skozi postopek potenciranja. Homeopat bi nato to zdravljenje uporabil za zdravljenje izpuščaja.
Katera stanja se lahko zdravijo s pomočjo homeopatije?
Predhodni dokazi kažejo, da je homeopatija lahko koristna pri zdravljenju driske pri otrocih, vnetja srednjega ušesa (okužbe ušesa), astme, fibromialgije, sindroma kronične utrujenosti, simptomov menopavze (kot so vročinski oblivi), bolečine, alergij, okužb zgornjih dihal, bolečih mišic, ter prehlada in gripe.
Homeopati uporabljajo svoje terapije za zdravljenje najrazličnejših stanj, kot so:
- alergije
- modrice
- sindrom kronične utrujenosti
- sindrom razdražljivega črevesa
- predmenstrualni sindrom
- revmatoidni artritis
- prehladi
- kašelj
- depresija
- glavoboli
- migrene
- slabost
- odrgnine
- zoboboli
Slika: simbolična slika prikazuje rastline za ustvarjanje homeopatskih zdravil.
V nekaterih kliničnih preskušanjih se homeopatija ni izkazala za nič boljšo metodo od placeba. V drugih kliničnih študijah so koristi homeopatije bile vidne, vendar je potrebnih več raziskav, da bi lahko z gotovostjo trdili, da je homeopatija resnično učinkovita.
Varnost, interakcije in stranski učinki homeopatija
Homeopatska zdravila so pripravljena po smernicah mednarodnih farmakopej in veljajo za varna ter brez resnih stranskih učinkov. Homeopatska zdravila se dobro prenašajo, čeprav so uporabniki že poročali o alergijskih reakcijah, kot so denimo izpuščaji. Nekaterim ljudem se simptomi poslabšajo tudi na začetku zdravljenja. Interakcije z drugimi zdravili niso dobro raziskane, čeprav so malo verjetne glede na visoko razredčitev homeopatskih zdravil.
Slika: slika prikazuje homeopatska zdravila.
Za razliko od konvencionalnih zdravil, homeopatija ne more zastrupiti ali povzročiti strupenih ali nevarnih stranskih učinkov. To je predvse, zato, ker je homeopatija "energetsko zdravilo", ki deluje na subtilno energijo človeškega telesa in na ta način spodbuja zdravljenje. Ker v zdravilo ni vključenih nobenih kemikalij, se izognemo toksičnim stranskim učinkom in zastrupitvam.
Razlika med kemičnimi stranskimi učinki konvencionalnih zdravil in energijskimi stranskimi učinki homeopatskih zdravil je predvsem v tem, da so energijski učinki običajno manj intenzivni in ne škodujejo, zastrupljajo ali povzročajo odvisnosti. Nakazujejo le, da je bilo zdravilo dano v prevelikih odmerkih, prepogosto ali v neprimerni jakosti. Ko prenehate jemati zdravilo, neželeni učinki hitro izginejo.
Usposobljeni homeopati ne le predpišejo pravo zdravilo, ampak tudi prilagodijo jakost, odmerek in pogostost jemanja tega zdravila, da ustrezajo občutljivosti osebe, tako da ob jemanju ni neželenih učinkov.
Kratkotrajno "poslabšanje" bo opazno le takrat, ko:
- se zdravilo zelo ujema s simptomi osebe, vendar je odmerek prepogost ali premočan
- se zdravilo ne ujema natančno s simptomi osebe, vendar je dovolj blizu, da sproži odziv
Ne uporabljajte homeopatskih zdravil za zdravljenje življenjsko nevarnih bolezni, kot so astma, rak in bolezni srca, ali v nujnih primerih. Prav tako se morate izogibati njihovi uporabi namesto cepiv. Nekateri homeopatski izdelki, imenovani "nozodi", se tržijo kot alternativa cepivom, vendar ni raziskav, ki bi dokazale njihovo učinkovitost.
Vprašanja in odgovori
Ali je homeopatija klinično dokazano zdravljenje?
Učinkovitost homeopatije je bila opravljena obsežno. Kljub temu, da domneve homeopatije niso podprte z znanstvenimi dokazi, homeopatija obstaja in jo celo podpirajo zdravstveni sistemi mnogih držav. Homeopatija temelji na dveh nekonvencionalnih teorijah:
- "podobno zdravi podobno" – ideja, da lahko bolezen ozdravi snov, ki povzroča podobne simptome pri zdravih ljudeh
- "zakon minimalnega odmerka" - ideja, da nižji kot je odmerek zdravila, večja je njegova učinkovitost[1]
Za zdravljenje katerih težav se uporablja homeopatija?
Homeopati uporabljajo svoje terapije za zdravljenje najrazličnejših stanj, kot so:
- alergije
- modrice
- sindrom kronične utrujenosti
- sindrom razdražljivega črevesa
- predmenstrualni sindrom
- revmatoidni artritis
- prehladi
- kašelj
- depresija
- glavoboli
- migrene
- slabost
- odrgnine
- zoboboli[2]
Slika: depresije se lahko lajšajo tudi s homeopatskimi zdravili.
Ali so homeopatska zdravila nevarna in ali povzročajo stranke učinke?
Medtem ko homeopatska zdravila sama po sebi ne veljajo za škodljiva, se homeopatija lahko šteje za nevarno, če se oseba zanaša nanjo kot na zdravljenje in uporablja homeopatska zdravila kot nadomestek za konvencionalno zdravljenje pri resnih boleznih ali okužbah.
Homeopatska zdravila so pripravljena po smernicah mednarodnih farmakopej in veljajo za varna ter brez resnih stranskih učinkov. Homeopatska zdravila se dobro prenašajo, čeprav so poročali o alergijskih reakcijah, kot so izpuščaji. Nekaterim ljudem se simptomi poslabšajo predvsem na začetku zdravljenja.
Za razliko od zdravil, ki temeljijo na kemikalijah, homeopatija ne more zastrupiti ali povzročiti strupenih ali nevarnih stranskih učinkov. To je predvsem zato, ker je homeopatija "energetsko zdravilo", ki deluje na subtilno energijo človeškega telesa in tako spodbuja zdravljenje. Ker ni vključenih nobenih kemikalij, se z jemanjem homeopatskih zdravil izognemo toksičnim stranskim učinkom in zastrupitvam[3].
Viri in reference
1. Homeopathy - where is the science? - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
2. Homeopathy - https://www.nhsinform.scot
3. Side Effects of Homeopathy - http://medlilly.com