Po podatkih raziskave 72 % Slovencev doleti hripavost vsaj enkrat ali dvakrat na leto.
Hripavost je glasovna motnja oziroma vsaka neugodna sprememba v glasu, ki jo zaznamo s sluhom. Za dober glas je potreben zdrav vokalni aparat in ravnotežje med glasovnimi zmogljivostmi ter glasovnimi obremenitvami. K vokalnemu aparatu štejemo dihala (pljuča in mišično-kostne strukture), grlo in odzvočno cev (žrelo, ustna votlina, nosna in obnosne votline) ter strukture, ki omogočajo izgovorjavo – artikulatorji (ustnici, jezik, čeljustni greben, zobe, trdo in mehko nebo in žrelo).
Hripavost je pogosta v vseh starostnih obdobjih, v predšolskem in šolskem obdobju pa se pojavlja pogosteje kot v odrasli dobi – pri otrocih je najpogostejša med 8. in 14. letom. Pogosteje jo opazimo pri ženskah.
Vzroki za hripavost
V grobem ločimo dve vrsti hripavosti, ki nastaneta zaradi organskih ali funkcionalnih glasovnih motenj: Organske glasovne motnje so tista bolezenska stanja, pri katerih lahko odkrijemo strukturno okvaro, ki je vzrok hripavosti: prirojene spremembe v grlu in pridobljene spremembe v grlu (npr. vozlički na glasilkah, polipi, ciste, laringitis (akutni, kronični), rakave spremembe).
Za funkcionalne glasovne motnje je značilno, da ob pregledu ne najdemo bolezenskih oz. anatomskih vzrokov za hripavost. Gre za napačno in neusklajeno delovanje mišic, ki sodelujejo pri fonaciji. Hripavost je posledica prekomerne in napačne rabe glasu ter glasovne zlorabe (npr. kričanje, oponašanje glasov).
Najpogostejši vzroki hripavosti
• akutno vnetje zgornjih dihal (virusno),
• akutna glasovna preobremenitev ali celo glasovna zloraba: najpogosteje so to poklicni pevci in igralci, sledijo pedagoški delavci (prevalenca za hripavost je v tej skupini najmanj 66-odstotna) oziroma vsi, ki pri svojem delu nujno potrebujejo glas,
• akutno vnetje žrela (virusno ali bakterijsko),
• kronični faringitis: kronično vnetje sluznice žrela je največkrat posledica kroničnega draženja, najpomembnejši dejavniki za nastanek so kajenje, gastroezofagealni refluks, neugodna mikroklima v okolici (npr. prah, dražeče snovi, ekstremna temperatura ali temperaturne spremembe), oteženo dihanje na nos, pretirano uživanje alkohola in alergija na cvetni prah.
Hialuronska kislina dokazano učinkovita pri hripavosti
Hialuronska kislina je že leta poznana zaradi pozitivnih učinkov – deluje protivnetno, protiinfekcijsko, obnavlja tkiva, pospešuje celjenje in zmanjšuje otekline ter ima izjemno dobro sposobnost zadrževanja vode v tkivih, saj lahko zadrži tudi do 1000-kratno maso vode glede na lastno težo. Zaradi pozitivnih učinkov so jo do sedaj po večini uporabljali v kozmetične namene, zadnja leta pa so razširili področje uporabe. V eni zadnjih raziskav iz 2014, v kateri so primerjali učinkovitost islandskega lišaja, hialuronske kisline in fiziološke raztopine za grgranje pri šestih simptomih vzdraženega grla oz. žrela, je bilo dokazano, da hialuronska kislina izdatno pripomore pri odpravljanju hripavosti, saj dolgotrajneje vlaži sluznico žrela in grla od pastil z islandskim lišajem in je posledično pri odpravljanju hripavosti kar 4-krat bolj učinkovita.
Gelorevoice – EDINE PASTILE S HIALURONSKO KISLINO
Od začetka leta so tudi v vaših lekarnah na voljo pastile GeloRevoice – prve in edine pastile s hialuronsko kislino. Trojni način delovanja pastil GeloRevoice:
1. Iz pastile se pri raztapljanju sprošča poseben hidrogelni kompleks, ki vsebuje hialuronsko kislino.
2. Hidrogelni kompleks se trdno oprime sluznice, kjer tvori zaščitno oblogo, ki dolgotrajno zaščiti vzdraženo sluznico in jo ščiti še najmanj 60 minut po zaužitju.
3. Zaradi svoje posebne sestave z minerali in rahlega šumečega učinka pastile spodbudijo močnejše izločanje sline. S tem omogočimo, da se sluznica žrela dolgotrajno hidrira in posledično se zmanjša hripavost.