Iskanje po vsebinah

HERPES ZOSTER ali PASOVEC: Vzroki, Simptomi in Zdravljenje!

petek, 08 september 2023

Pasovec je ponovna aktivacija virusa herpesa zostra, med katero se na eni strani obraza ali telesa pojavijo boleči kožni mehurji. Značilen začetek pasovca je splošno slabo počutje, ki ga spremljata nizka vročina in mravljinčenje ali bolečina na eni strani telesa.



HERPES ZOSTER: SplošnoZgodovina | Simptomi | Vzroki | ZdravljenjeKonvencionalna medicinaAlternativni načiniDomača zdravila | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Herpes zoster, znan tudi kot pasovec, je virusna okužba, ki jo povzroča isti virus, ki povzroča norice, imenovan varicella-zoster virus (VZV). Po prebolelih noricah virus ostane v telesu in se skrije v senzoričnih ganglijih hrbtenjače, kjer lahko miruje več let. Pasovec se običajno pojavi, ko se virus ponovno aktivira, kar se lahko zgodi zaradi oslabljenega imunskega sistema, stresa ali drugih dejavnikov.

Slika: Pasovca povzroča isti virus - herpes zoster - kot norice.

pasovec.jpg

Globoko bolečino, ki sledi prebolelemu izbruhu, imenujemo poherpetična nevralgija. Nadaljuje se lahko več mesecev ali celo let, zlasti pri starejših ljudeh. Pasovec se ponavadi pojavi enkrat samkrat, čeprav je znano, da se pri nekaterih posameznikih ponavlja.



Zgodovina

Herpes zoster, znan tudi kot pasovec, ima dolgo in zanimivo zgodovino, ki sega tja do starodavnih časov. Prvi zapisi o simptomih, ki jih povzroča ta virusna okužba, so se pojavili že v 18. stoletju, vendar so bili ti opisi pogosto zmedeni z drugimi boleznimi, kot so črne koze in erizipel.

Šele v poznejših letih so zdravniki začeli razlikovati med temi boleznimi. William Heberden je v poznih 1700-ih letih razvil metode za razlikovanje med pasovcem in črnimi kozami, medtem ko je Richard Bright leta 1831 postavil hipotezo, da izvor bolezni izhaja iz dorzalnih korenin hrbtenjače. Felix von Bärensprung je leta 1861 potrdil to hipotezo.

V začetku 20. stoletja so zdravniki začeli opažati povezavo med noricami in pasovcem. Raziskave so pokazale, da so primeri pasovca pogosto sledili okužbam z noricami pri mlajših ljudeh, ki so živeli z obolelimi. To povezavo je potrdila prva izolacija virusa v celičnih kulturah leta 1953, kar je omogočilo boljše razumevanje bolezni.

Do 1940-ih let se je pasovec običajno obravnaval kot benigno stanje, vendar so raziskave pokazale, da je bolezen pri odraslih resnejša kot pri otrocih in da se njena pogostnost povečuje s starostjo. V 60-ih letih prejšnjega stoletja so raziskave pokazale, da se pri starejših ljudeh zmanjšuje celična imunost, kar povečuje tveganje za izbruh pasovca.



Popularen izbor:

Diverin krema Nalgesin S Zeolit



Zdravljenje herpes zostra se je skozi čas razvijalo. Sprva so bili na voljo le osnovni načini za lajšanje simptomov, vendar so se sčasoma razvila učinkovita protivirusna zdravila, kot so aciklovir in valaciklovir. Poleg tega so bila razvita cepiva, kot je Shingrix, ki preprečujejo pojav pasovca in zapletov, povezanih z njim. Z razvojem medicine in boljšim razumevanjem virusa Varicella zoster je zdravljenje herpes zostra postalo bolj dostopno in učinkovito.

Danes lahko bolniki s pravočasnim zdravljenjem zmanjšajo tveganje za zaplete in izboljšajo kakovost svojega življenja.



Simptomi

Bolezen se običajno manifestira kot boleč izpuščaj, ki se pojavi na eni strani telesa in spremljajo hude bolečine. Razumevanje simptomov herpes zostra je ključno za pravočasno prepoznavanje in zdravljenje te bolezni.

Simptomi vključujejo:

  • Nizka vročina, slabo počutje, mrzlica, slabost v želodcu.
  • Neprijeten občutek, ponavadi na eni strani obraza ali telesa.
  • Bolečina (pogosto v prsih), ki ji čez nekaj dni sledijo mravljinčenje, srbenje ali zbadanje v koži in vnet, rdeč izpuščaj
  • Skupina v dolgem pasu razporejenih drobnih, s tekočino napolnjenih mehurčkov.
  • Globoka pekoča, žgoča ali zbadajoča bolečina, ki je lahko trajna ali se ponavlja v presledkih.

Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • sumite, da se začenja izbruh; uporaba protivirusnih zdravil v zgodnjem obdobju lahko skrajša trajanje okužbe.
  • se pasovec na obrazu razširi v bližino očesa; poskrbite za zdravljenje, da boste preprečili poškodbo roženice.
  • izpuščaj traja več kot 10 dni in se ne izboljšuje; poskrbite za zdravljenje, da boste preprečili prizadetost živcev.
  • bolečina postane neznosna; zdravnik vam bo morda predpisal močnejši analgetik ali živčno blokado.
  • se na prizadetem predelu pojavi drugotna bakterijska okužba (ki jo izdajajo širjenje pordelosti, oteklost, visoka vročina in gnojenje); antibiotiki lahko ustavijo njeno širjenje.

Simptomi herpes zostra so lahko zelo različni glede na starost in splošno zdravstveno stanje pacienta ter prizadeto območje kože. Z zgodnjim prepoznavanjem simptomov in ustreznim zdravljenjem je mogoče zmanjšati tveganje za zaplete in izboljšati kakovost življenja bolnikov.



Vzroki

Pasovca povzroča isti virus - herpes zoster - kot norice. Po prebolelih noricah ostane »speč« v živčnih celicah hrbtnega mozga in se lahko ponovno aktivira, ko imunski sistem oslabi - npr. zaradi telesne poškodbe, čustvenega pretresa ali hude bolezni. Medicina ne ve, zakaj se virus pri nekaterih ljudeh ponovno aktivira, pri drugih pa se ne.



Zdravljenje

Za zdaj še ne poznamo zdravila, ki bi preprečilo pasovec ali ustavilo njegov izbruh; in čeprav je z nekaterimi ukrepi mogoče skrajšati potek, je pogosto treba bolezni pustiti, da teče svoj tok.

Slika: Zgodnja zdravniška oskrba lahko prepreči ali zmanjša brazgotinjenje.

herpeszoster.jpg

Ker je bolečine po pasovcu težko obvladati in lahko trajajo precej dolgo - mesece ali, v redkih primerih, celo leta - je najboljši pristop takojšnje, čim bolj zgodnje zdravljenje. Zgodnja zdravniška oskrba lahko tudi prepreči ali zmanjša brazgotinjenje, ki ga lahko izzove pasovec.



Konvencionalna medicina

Zdravnik vam bo najbrž dal zdravila proti vnetju in bolečinam. Analgetiki, kakršna sta npr. acetilsalicilna kislina ali paracetamol, lahko pomagajo proti blagim bolečinam. Uživanje, lokalna ali intravenska uporaba protivirusnega zdravila aci-klovirja lahko ustavi napredovanje izpuščaja. Kratko zdravljenje s kortikosteroidi bodisi peroralno (z uživanjem) bodisi lokalno v mazilu lahko ublaži vnetje.

Video vsebina: kako zdraviti Herpes zoster?

Vidarabin je drugo zdravilo, ki prepreči širjenje mehurčkov; pripomore tudi k zmanjšanju bolečin in olajša zdravljenje. Benzoin zavaruje razdraženo kožo, če ga nanesemo na kožne spremembe, ki pa ne smejo biti odprte. Če predel okužijo bakterije, je okužbo mogoče obvladati z antibiotiki. Proti bolečinam, ki trajajo še po zaceljenju sprememb, včasih predpišejo določene antidepresive, ki v majhnih odmerkih pomagajo lajšati bolečine.



Alternativni načini

Poleg že omenjenih načinov zdravljenja se lahko posvetujete z akupunkturistom ali homeopatom za zdravljenje, ki bi pospešilo celjenje ali skrajšalo trajanje bolezni.



Zelišča

Z raztopino navadne melise (Melissa officinalis) ali ognjiča (Calendula officinalis), ki jo nanesete na spremembe, lahko zmanjšate vnetje. Pripravite mešanico iz polovice tinkture in polovice prevre-te in ohlajene vode.

Video vsebina: Pasovec (Herpes Zoster) na spošno.

Poskusite lahko tudi z nanašanjem kupljenega gela, pripravljenega iz izvlečka sladkega korena (Glycyrrhiza glabra), ki verjetno zavira rast virusov; nanesite ga trikrat na dan. Mazilo iz grmaste paprike (Capsicum frutescens) lahko pri pasovcu zmanjša bolečine, vendar je izredno pekoče, zato ga nanašajte le, ko so mehurčki že izginili, nikdar pa na poškodovano kožo.



Prehrana

Za ublažitev poherpetičnih bolečin jemljite 1200 do 1600 IE vitamina E, vendar ne dalj kot dva tedna, vselej samo pod zdravniškim nadzorom in le, če nimate visokega krvnega tlaka. Za olajšanje simptomov, ko se je bolezen že začela, vzemite enkrat do trikrat na dan po 500 mg aminokisline L-lizina, toda največ en teden.

Raziskave so pokazale, da je ta ukrep najučinkovitejši, če se hkrati izogibate živil, ki vsebujejo aminokislino arginin, npr. čokolade, žitnih izdelkov, jedrc (npr. orehov, lešnikov) in semen.



Domača zdravila

  • Poskrbite, da bo prizadeti predel čist, suh in, kolikor je mogoče, na zraku (brez oblačil, ki bi ga prekrivala). Mehurjev ne praskajte in ne prebadajte. Če zaradi bolečin ne morete spati, zavarujte predel z zmerno trdno nameščenim elastičnim povojem.
  • Prve tri ali štiri dni vsakih nekaj ur polagajte ledene obkladke za 10 minut in nato 5 minut počakajte, preden položite naslednjega. Pozneje uporabite hladne, vlažne obkladke, namočene v aluminijev acetat; na voljo je kot adstrin-gentna raztopina, prašek ali šumeče tablete.
  • Za zmanjšanje občutljivosti živčnih končičev zdrobite dve tableti acetilsalicilne kisline, ju pomešajte z 2 jedilnima žlicama 70-odstotne-ga alkohola in dobljeno pasto trikrat na dan nanesite na spremembe. Da boste ublažili srbenje, v lekarni prosite, naj vam pripravijo mešanico 78% tekočega posipa, 20% alkohola, 1 % fenola in 1 % mentola. To mešanico lahko nanašate ves čas, dokler mehurji ne izginejo in se ne pojavijo kraste. Druga sredstva proti srbenju so pogosto nanašanje olja vitamina E, alojinega gela ali svežega pora, sesekljanega v mešalniku. Naprašitev predelov, kjer se oblačila trejo ob kožo, s koloidnim praškom ovsene moke lahko zmanjša bolečine.



Preprečevanje

Ker se pasovec pojavi nenadoma, skoraj brez opozorila, za preprečitev ne morete narediti kaj prida, vendar pa lahko zdravnik prepreči bolečine, ki sledijo.

Video vsebina: kako preprečiti pojav/izbruh pasovca?

Nekateri strokovnjaki za bolečine v akutnem obdobju bolezni uspešno uporabljajo živčno blokado.

Slika: Pasovec se pojavi nenadoma.

herpeszosterznak.jpg

Živčna blokada, ki jo ambulantno opravijo v ambulanti za zdravljenje bolečin in zmanjšanje vnetja živčne korenine, je lahko preventivni ukrep proti poznejšemu pojavu poherpetične nevralgije.



Vprašanja in odgovori

Kaj povzroča pasovec?

Pasovec povzroča virus varicella-zoster – isti virus, ki povzroča norice. Vsakdo, ki je imel norice, lahko razvije pasavce. Ko prebolite norice, virus vstopi v vaš živčni sistem in ostane več let neaktiven[1].



Ali se herpes zoster lahko prepreči?

Obstaja eno cepivo, Shingrix, ki je zelo učinkovito pri preprečevanju pasavca in zapletov, vključno s postherpetično nevralgijo. Cepivo Shingrix je priporočljivo za vse odrasle, stare 50 let in več, ne glede na to, ali so imeli pasavec ali so bili prej cepljeni proti noricam[2].



Kdo najpogosteje dobi herpes zoster?

Vsakdo, ki je prebolel norice, lahko razvije pasovec, vključno z otroki. Vendar pa se pasavec najpogosteje pojavi pri ljudeh, starih 50 let ali več. Tveganje za nastanek pasavca se poveča, ko se oseba stara[3].



Kako poteka zdravljenje pasovca?

Za pasovec ni zdravila, vendar lahko protivirusna zdravila ublažijo simptome in pomagajo preprečiti zaplete. Čim prej po pojavu simptomov obiščite svojega zdravnika, da vam predpiše protivirusna zdravila. Zdravljenje je treba začeti v 3 dneh po pojavu izpuščaja pasovca[4].



Ali herpes zoster za vedno ostane v telesu?

Ko se enkrat okužimo s herpesom, virus za vedno ostane v telesu v ganglijih ob hrbtenjači. Od tam se občasno reaktivira in potuje po živcu v kožo[5].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

  1. Shingles - https://www.mayoclinic.org
  2. Shingles - https://doh.wa.gov
  3. Shingles (herpes zoster) - https://www.health.ny.gov
  4. Shingles - https://www.healthdirect.gov.au
  5. Herpes – najpogostejša vprašanja - https://www.dermatologija.si



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.