Vprašanje stranke:
Ali lahko dobimo glivice v ušesu? - vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Otomikoza je vnetje ušesa, ki ga povzroča glivična okužba. Pogosteje jo je moč opaziti v tropskih in subtropskih predelih sveta ter v času močne vročine in vlage. Otomikoza običajno prizadene zunanji ušesni kanal - to je kanal, ki se začne pri bobniču in se zaključi na zunanji strani glave. V nekaterih primerih lahko otomikoza vpliva tudi na srednje uho. Približno 10 % okužb zunanjega sluhovoda namreč povzročijo glivice.
Običajno pri glivičnem vnetju ušesa uho začne srbeti in postane neprijetno na dotik, lahko pa pride tudi do izcedka. Srbenje je pri otomikozi pogosto hujše kot pri drugih vrstah ušesnih okužb. Simptomi glivične okužbe ušes so pogosto enaki simptomom okužb ušes, ki jih povzročajo klice (bakterije).
Ušesno maslo ščiti sluznico ušesa pred glivicami, tako da vse, kar zmanjša količino ušesnega masla (kot je brizganje morske vode v ušesni kanal ali uporaba vatiranih palčk), lahko omogoči glivično okužbo ušesa. Kožna obolenja, kot je ekcem znotraj ušesa, so lahko še en dejavnik tveganja. 9 od 10 primerov glivičnih okužb je posledica glivice, ki pripada vrsti Aspergillus, ostale pa povzroča glivica vrste Candida.
Zdravnik vam bo najverjetneje najprej odvzel ušesni bris. Odvzem ušesnega brisa je dokaj preprost postopek in ne bi smel povzročati bolečine, razen če je vaše uho zelo občutljivo in vneto zaradi okužbe. Tudi v takem primeru naj bi nežen odvzem povzročil le blago nelagodje.
Zanimivo branje: Kaj uniči glivice