Glivice so mikroorganizmi, ki se lahko pojavljajo v različnih oblikah, od katerih so nekatere koristne, druge pa lahko povzročijo okužbe. Najpogosteje se glivice manifestirajo na koži, nohtih in sluznicah, kar lahko povzroči neprijetnosti in zdravstvene težave.
GLIVICE: Kaj so glivice? | Kako jih prepoznamo? | Koga ogrožajo? | Vrste glivičnih okužb | Simptomi glivic | Kaj povzroča glivično okužbo? | Širjenje glivic | Kako poteka diagnoza? | Zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Glivice so mikroorganizmi, ki lahko povzročajo številne bolezni pri ljudeh - zgolj nekaj 100 vrst od milijonov poznanih glivic je takšnih, ki lahko povzročijo zdravstvene zaplete. Glivice se lahko prenašajo s stikom ali pa iz okolja. Glivične okužbe so lahko resne in lahko povzročijo alergije, vnetja in druge bolezni.
Glivične okužbe ali mikoze so bolezni, ki jih povzročajo glivice (kvasovke ali plesni). Glivične okužbe so najpogostejše na vaši koži ali nohtih, vendar lahko glivice (množica najrazličnejših glivic) povzročijo tudi okužbe v ustih, grlu, pljučih, sečilih in številnih drugih delih telesa.
Glivice so živa bitja, ki jih uvrščamo ločeno od rastlin ali živali. Premikajo se tako, da se širijo ali pošiljajo spore (reproduktivne dele) v zrak ali okolje. Številne glivice naravno živijo v našem telesu (usta, prebavila, koža) v sožitju, vendar se lahko v določenih okoliščinah prekomerno razrastejo in povzročajo številne probleme (primer: Candida Albicans).
Video vsebina: Splošen pregled glivičnih okužb.
Znanstveniki ocenjujejo, da je na svetu na milijone gliv, vendar je znano, da le malo njih povzroča bolezni pri ljudeh - to vključuje nekatere kvasovke in plesni.
Kako prepoznamo glivice?
Glivične okužbe na vaši koži ali znotraj vašega organizma so lahko videti rdeče, otekle in/ali neravne. Lahko so videti kot izpuščaj ali pa boste pod kožo na njihov račun morda začutili bulico. Glivične okužbe nohtov pogosto povzročijo spremembo barve (rumene, rjave ali bele) oziroma debeline nohtov ali pa na njih povzročijo nastanek razpok.
Slika: Glivice: ali lahko škodijo zdravju?
Glivice se nahajajo v različnih okoljih, kar pomeni, da smo jim izpostavljeni na številnih mestih. Zunaj jih najdemo v zemlji in na površinah rastlin, kar je povsem naravno, saj so del ekosistema. V notranjosti se glivice pojavljajo v zraku in na različnih površinah, kar lahko vpliva na zdravje, še posebej pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Znotraj človeškega organizma pa so glivice običajno prisotne v prebavnem traktu, nohtih in intimnih predelih. Medtem ko so nekatere vrste glivic nenehno prisotne in niso škodljive, lahko nekatere povzročijo okužbe, če se prekomerno razmnožijo.
Glivice se nahajajo:
- Zunaj: denimo v zemlji ali na površini rastlin.
- Znotraj: v zraku in na površinah.
- Znotraj človeškega organizma: v prebavnem traktu, nohtih in intimnih predelih.
Razumevanje teh vidikov je ključno za preprečevanje in zdravljenje glivičnih okužb.
Koga najbolj ogrožajo glivične okužbe?
Vsakdo se lahko okuži z glivicami in utrpi glivično okužbo, zlasti tisto, ki prizadane kožo in/ali nohte. Glivične okužbe so pogostejše na mestih na telesu, ki zadržujejo vlago ali so predmet močnejše fizične in mehanske obremenitve - denimo stopala.
Video vsebina: Kdo je najbolj ogrožen v primeru glivičnih okužb?
Pri nekaterih ljudeh obstaja večje tveganje za okužbe, ki so lahko tudi hujšega poteka, še posebej, če imajo te osebe slabšo cirkulacijo ali pa morebiti trpijo za sladkorno boleznijo oziroma imajo oslabljen imunski sistem, zaradi sledečih razlogov:
- HIV/AIDS.
- Rakavo obolenje ali obdobje zdravljenja raka.
- obdobje jemanja imunosupresivnih zdravil (avtoimunska stanja ali obdobje po presaditvi organov, matičnih celic ali kostnega mozga).
Najpogostejše glivične okužbe, kot so denimo tiste na površini vaše kože ali v glibini nohtnega tkiva, običajno niso zelo resne. Če imate oslabljen imunski sistem, imate večje tveganje za razvoj težjega poteka bolezni na račun nekaterih glivičnih okužb.
Vrste glivičnih okužb
Glivične okužbe se lahko razvijejo površinsko (na površini vaše kože), v globini nohtov ali sluznic (mukokutano), pod kožo (subkutano) ali v drugih telesnih organih – kot so pljuča, možgani ali srce (globoka okužba).
Površinske glivice
Površinske glivične okužbe prizadenejo vaše nohte, kožo in sluznice (kot so usta, grlo ali nožnica). Zlasti razširjene so glivice na nohtih. Primeri površinskih glivičnih okužb vključujejo sledeča obolenja:
Dermatofitoza
Skupina gliv, ki živijo v ali pa na celicah kože, las in nohtov (dermatofiti) in pogosto povzročajo lišaje. Lahko okužijo predvsem vaša stopala, področje dimelj in notranjo stran stegen, površino lasišča, področje rok, obraza in kože okoli njih ter drugih delov telesa.
Video vsebina: Klasifikacija glivic in njihova struktura.
Onihomikoza
Številne vrste glivic povzročajo okužbe nohtov na rokah in nogah. To lahko povzroči obarvanje nohtne površine in razpokanost nohtov.
Kandidoza (Candida albicans)
Povzroča okužbe kože in sluznice. Sem spadajo ustna kandidiaza (kandidaza - tudi kandidoza, ki je izraz za okužbo, ki je posledica prekomerne razrasti Candide), nekatere vrste pleničnega izpuščaja, vaginalne glivične okužbe (vulvovaginitis), kandidiaza požiralnika in kandidni intertrigo.
Tinea versicolor/pityriasis versicolor
Gliva Malassezia povzroča razbarvanje kože, imenovano tinea versicolor ali pityriasis versicolor.
Podkožne glivice
Glivično okužbo lahko pridobite tudi pod površjem kože (torej podkožno), če glivoca zaide v ureznino ali rano, običajno zaradi poškodbe pri delu z rastlinami (kot je denimo praska zaradi trna). Tovrstne poškodbe lahko povzročijo izpuščaje, razjede in druge neprijetne simptome na račun glivične okužbe na vaši koži. Podkožne glivične okužbe so pogostejše v tropskih in subtropskih predelih sveta.
Video vsebina: Podkožne mikoze.
Primeri vključujejo sledeča obolenja:
Sporotrihoza (bolezen vrtnarja)
Gliva Sporothrix povzroča sporotrihozo. S Sporotrihozo se lahko inficirajo tudi pljuča ali drugi delih telesa.
Kromoblastomikoza
Veliko različnih gliv povzroča kromoblastomikozo, povzročijo lahko dolgotrajne (kronične) okužbe kože, ki jih je težje zdraviti. Redko se bolezen razširi na druge dele telesa.
Evmicetom
Veliko različnih gliv lahko povzroči evmicetom. Najpogosteje prizadene vaša stopala.
Globoke glivice
Globoke glivične okužbe najdemo predvsem globlje v telesu - najpogosteje v organih, kot so pljuča, tudi kri, sečila in možgani. Nekatere tovrstne glivice so oportunistične, kar pomeni, da običajno povzročijo bolezen samo pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Video vsebina: Več o globokih glivičnih okužbah.
Globoke ali invazivne glivične okužbe vključujejo sledeče pojavne oblike:
Histoplazmoza
Histoplazma, gliva, ki povzroča histoplazmozo, lahko okuži vaša pljuča, možgane ali druge dele telesa.
Kokcidioidomikoza
Kokcidioidomikoza, ki jo povzroča gliva Coccidioides, lahko okuži vaša pljuča, mišice, okostje živčevje in se redko preseli na druge sisteme - okužba je ponavadi brezsimptomatska.
Blastomikoza
Blastomyces, gliva, ki povzroča blastomikozo, običajno okuži vaše kosti, kožo in pljuča. Redko lahko okuži tudi možgane in hrbtenjačo.
Aspergiloza
Aspergillus, plesen, ki povzroča aspergilozo, lahko povzroči več vrst okužb pljuč, vključno z alergijsko bronhopulmonalno aspergilozo (ABPA) in kronično pljučno aspergilozo. Lahko tudi okuži druge dele telesa ali tvori glivično kroglico (aspergilom).
Kandidozna okužba sečil
Bakterije povzročajo večino okužb sečil (UTI), nekatere okužbe sečil pa povzročajo tudi kvasovke, kot denimo Candida Albicans in povzročajo številne neprijetne težave tam spodaj.
Invazivna kandidiaza
Različne vrste Candide lahko povzročijo tudi invazivno kandidozo/kandidazo. Tovrstni naval te invazivne glivice lahko okuži celo vaše srce, kri (kandidemija), možgane, oči (endoftalmitis), kosti ali druge dele telesa.
Pnevmocistična pljučnica (PJP)
Gliva Pneumocystis jirovecii lahko okuži pljuča in celo povzroči pljučnico Pneumocystis jirovecii (PJP).
Mukormikoza
Skupina plesni, imenovana mucormycetes, povzroča Mukormikozo. Mukormikoza je bolezen, ki okuži predvsem vaše sinuse in možgane (rinocerebralna mukormikoza), pljuča (pljučna mukormikoza), črevesje (gastrointestinalna mukormikoza), kožo (kožna mukormikoza) ali več specifičnih delov telesa hkrati (razširjena mukormikoza).
Kriptokokoza
Cryptococcus neoformans in Cryptococcus gattii povzročata kriptokokozo. Običajno okužijo vaša pljuča, včasih pa lahko okužijo tudi možgane in hrbtenjačo (kriptokokni meningitis).
Simptomi glivic
Simptomi glivičnih okužb so odvisni od tega, kakšna je obstoječa glivična okužba in kje na telesu se nahaja.
Video vsebina: Test s slino v primeru okužbe z Candido Albicans.
V primeru globokih glivičnih okužb se simptomi okužbe izrazijo v pljučih, možganih, očeh, črevesnem traktu ali sinusih.
Simptomi površinskih ali podkožnih okužb lahko vključujejo:
- Srbečico, bolečino, rdečino ali izpuščaje na prizadetem območju.
- Rspremenjena barva nohta, zadebelitev ali razpokanost nohtov.
- Bolečina med jedjo, izguba okusa ali bele lise v ustih, na jeziku ali grlu.
- Neboleče bulice pod kožo.
Simptomi glivičnih okužb v pljučih vključujejo:
- Kašelj, včasih celo izkašljevanje krvi.
- Utrujenost.
- Vročina.
- Zasoplost.
- Bolečine v mišicah in sklepih.
- Glavobol
- Nočno potenje.
Simptomi glivičnih okužb v drugih delih telesa vključujejo:
- Glivična okužba v možganih ali v bližini: glavobol, vročina, bolečine v vratu, slabost/bruhanje, občutljivost na svetlobo, zmedenost.
- Glivična okužba očesa: bolečina, rdečina očesa, izcedek, zamegljen vid, solzenje, občutljivost na svetlobo.
- Glivična okužba črevesja: bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje.
- Glivična okužba vaših sinusov: zvišana telesna temperatura, zamašen nos, glavobol, otekanje obraza na eni strani, bolečine v obrazu.
Simptomi tovrstnih okužb so najpogostejši na koži, nohtih ali sluznicah (kot so usta, grlo ali nožnica).
Kaj povzroča glivično okužbo?
Kvasovke, plesni in druge vrste glivic povzročajo glivične okužbe. Večina glivic pri ljudeh ne povzroča resnih bolezni, nekatere pa jih. Nekatere glivice so oportunistične, kar pomeni, da običajno ne povzročajo okužb, ampak lahko s pridom izkoristijo določene situacije, kot je oslabljen imunski sistem. Nekatere pogoste glivice, s katerimi se lahko okužite:
Dermatofiti
Dermatofiti so skupina gliv, ki živijo od keratina, snovi v laseh, nohtih in zunanji plasti kože. Ne okužijo živega tkiva.
Candida
Candida albicans je kvasovka, ki naravno živi na/v vašem telesu, običajno pa ne povzroča težav. Pod določenimi pogoji se lahko preveč razraste in povzroči srbenje in rdečico. Redko lahko povzroči resne okužbe.
Okoljske glivice, ki živijo v zemlji ali vodi
Primeri vključujejo Histoplasmo ter glivice Coccidioides, Blastomyces in Aspergillus.
Širjenje glivic
Pogosti načini okužb z glivicami in posledično povezanega širjenja glivičnih okužb so:
- okužba in širjenje okužbe v vlažnih javnih prostorih, kot so prhe in garderobe.
- Okužba in širjenje okužbe preko rane na koži ali morebitne poškodbe.
- Okužba zaradi vdihavanja gliv iz okolja (kot je zemlja ali prah) in posledično širjenje okužbe.
- Jemanje antibiotikov lahko nekaterim glivicam, ki so naravno prisotne v vašem telesu, omogočijo nekontrolirano rast.
- Nekatere dermatofitne okužbe lahko pridobite pri neposrednem stiku z okuženo osebo ali živaljo ter jih posledično prenesete na tretjo osebo.
Video vsebina: Kako preprečiti širjenje glivičnihokužb?
Kako poteka diagnoza?
Kako vaš zdravstveni delavec diagnosticira glivično bolezen, je odvisno od tega, kje na/v vašem telesu se ta nahaja. Morda bo zdravnik poiskali znake glivic, odvzel vzorec in glivice poizkusili vzgojiti (gojiti) ter jih kasneje tudi določiti. Če obstaja sum, da imate glivično okužbo v pljučih, možganih ali v drugem notranjem organu, bo morda predvsem zdravnik specialist opravili rentgensko slikanje, MRI ali CT, da bo tako odkrili morebitne znake okužbe.
Diagnoza glivične okužbe običajno temelji na simptomih in tudi podatkih nanašajoč na prejšnja bolezenska stanja. Zdravnik bo lahko priporočil tudi laboratorijske preiskave, da bi ugotovil vzrok bolezni.
V kolikor gre za vaginalno težavo boste najverjetne opravili odvzem vzorca vaginalne sluzi predvsem z namenom pregleda mikroorganizmov v sluzi. V določenih primerih bo zdravnik zahteval tudi pregled krvi, da bi lahko preveril, ali so prisotni sistemski znaki okužbe.
Zdravljenje glivičnih okužb
Številne glivične okužbe je mogoče pozdraviti s protiglivičnimi zdravili, ki deaktivirajo glivice sistemsko (znotraj v telesu) ali dermalno (na površini kože). Kakšno obliko zdravila vam predpiše zdravnik, je odvisno od tega, kje se glivice nahajajo.
Video vsebina: Kako pozdraviti glivične okužbe doma?
Nekatera zdravljenja so morda na voljo brez recepta (v prosti prodaji ali brez recepta), vendar je dobro, da se pred zdravljenjem glivične okužbe posvetujete s svojim zdravnikom.
Za zdravljenje glivične bolezni vam lahko zdravnik predpiše protiglivična zdravila ali antimikotike v obliki:
- Pperoralnih zdravil (tablete).
- Intravenska zdravila, ki vam jih aplicirajo v zdravniški ordinaciji ali bolnišnici neposredno v veno.
- V obliki losjonov, krem ali pudrov.
- V obliki ustnih vodic ali pastil.
- V obliki kapljic za oči.
- V obliki šampona.
Glivice so ves čas okrog nas - nekatere vrste pravzaprav živijo dermalno na površini človeškega telesa, ne da bi se tega dejstva sploh zavedali. Zato nenazadnje ni presenetljivo, da večina izmed nas od časa do časa v življenju dobi glivično okužbo.
Večinoma je tovrstno okužbo mogoče rešiti z zdravljenjem. Če imate oslabljen imunski sistem ali obstaja tveganje za hude ali dolgotrajne okužbe, se o načinih zdravljenja in preventivne zaščite posvetujte z osebnim zdravnikom.
Vprašanja in odgovori
Kako se človek okuži z glivicami?
Vsakdo se lahko nevedoč okuži z glivicami, tudi ljudje, ki so sicer zdravi. Glivice so v okolju pogoste in ljudje vsak dan vdihnejo celo spore gliv ali pa prihajajo v stik z njimi, ne da bi ob tem resno zboleli. Pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom pa obstaja večja verjetnost, da se te glivice prekomerno razmnožijo in povzročijo okužbo[1].
Katere so 4 pogostejše glivične okužbe?
To so predvsem glivične bolezni, ki prizadenejo ljudi z oslabljenim imunskim sistemom:
Aspergiloza. Okužba, ki jo povzroča Aspergillus, običajna plesen, ki se ponavadi razrašča v zaprtih prostorih in tudi na prostem.
Okužba s Candido auris. ...
Invazivna kandidiaza. ...
Pnevmocistična pljučnica (PCP)[2].
Kako izgledajo kožne glivice?
Splošen izgled glivic je v obliki glivičnih izpuščajev, ki je pogosto rdeč ter občasno srbi ali peče. Infestacija Okužba izgleda na sledeči način: otekle rdečkaste izbokline, kot denimo mozolji ali luske ter luskaste lise[3].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jajo Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. Who Gets Fungal Infections? - https://www.cdc.gov/
2. Types of Fungal Diseases - https://www.cdc.gov
3. Skin Fungus - https://my.clevelandclinic.org