Vprašanje stranke:
Kako poteka celjenje rane? Kako si lahko pomagamo?
Odgovor farmacevta:
Celjenje rane je je izredno kompleksen proces, s katerim se telo zdravi in zaščiti po poškodbi ali operaciji. Sčasoma se na mestu poškodbe oblikuje novo tkivo, ki rano zaceli.
Celjenje rane je tako sestavljeno iz več zaporednih faz, ki se odvijajo v naslednjem vrstnem redu:
Faza krvavitve: Ko se zgodi namerna ali nenamerna poškodba kožne plasti, se odprejo krvne žile in kri se začne izlivati na površje. Ta faza je namenjena odvajanju krvi iz rane, da se prepreči nadaljnje krvavenje.
Faza hemostaze: Ko se kri izliva iz rane, se na površju rane zbirajo trombociti, ki nadalje tvorijo tako imenovani tromb. Tromb zapre poškodovane krvne žile (če poškodba le ni prevelika ter preobsežna) in tako prepreči nadaljnje krvavenje.
Faza vnetja: Po zaprtju poškodovanih krvnih žil se sproži vnetni proces. To se zgodi, ker telo poskuša odstraniti odmrle celice in preprečiti nadaljnje okužbe. V tem obdobju se v rano sprosti velika množica biološko aktivnih snovi, kot so encimi, bakterije in faktorji, ki formirajo imunski sistem.
Faza proliferacije: Po odstranitvi odmrlih celic in preprečitvi okužbe se začne proces obnove tkiva. V tej fazi se oblikujejo nove celice, ki začno popravljati poškodbo tkiva.
Faza remodeliranja: V tej fazi se obnovljeno tkivo prilagodi novim okoliščinam in postane trdnejše. Ta faza lahko traja od nekaj mesecev do lahko celo nekaj let, odvisno od velikosti in globine rane. V vsaki izmed faz lahko pomagate tudi sami, še posebej v tej fazi remodelacije pa lahko pripomorete z nanosom silikonskega gela Dermatix.
Celjenje rane je proces, ki se odvija samodejno in je odvisen od več dejavnikov, kot so:
- vrsta rane,
- starost osebe,
- splošno zdravjeosebe in
- lokacija rane.
Z ustrezno oskrbo rane lahko venomer pospešimo celjenje in preprečimo morebitne zaplete. To vključuje redno čiščenje rane, uporabo ustreznega zdravila za rano in nošenje ustrezne oblačil za zaščito rane.
Zanimivo branje: Rana - oskrba Rane: NASVET FARMACEVTA
Zanimivo branje: Rumen izcedek iz rane