Ciroza je huda degenerativna bolezen, ki se pojavi, ko se zdrave jetrne celice okvarijo - običajno zaradi zlorabe alkohola ali hepatitisa - in jih nadomesti brazgotinasto tkivo. Ker se jetrne celice umaknejo trdemu brazgotinastemu tkivu, organ izgubi sposobnost pravilnega delovanja.
Ciroza: Splošno o cirozi | Simptomi | Vzroki | Diagnoza | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Huda okvara lahko povzroči jetrno odpoved in včasih tudi smrt. Ciroza pa lahko predstavlja še eno nevarnost: gosto brazgotinjenje upočasni normalni pretok krvi skozi jetra, kar zvečuje pritisk v žilah, ki jetra prehranjujejo. V nekaterih primerih postane ta pritisk tako velik, da žile v požiralniku počijo.
Bolezni ne moremo spreobrniti ali pozdraviti, razen v redkih primerih s pomočjo presaditve jeter. Seveda pa lahko bolezen pogosto upočasnimo ali zaustavimo, še zlasti, če bolezen odkrijemo v zgodnjih stadijih razvoja. Bolniki, ki menijo, da imajo morda cirozo, naj gredo brez oklevanja k zdravniku.
Slika: Jetra so neverjetno odporna za bolezen in poškodbo.
Ciroza je nevarna zaradi pomembnosti organa, ki ga prizadene. Jetra, ki tehtajo približno 1,5 kilograma in so velika kot nogometna žoga, so največji organ v telesu. Jetra med mnogimi drugimi funkcijami delujejo kot neizogibni del prebavil, ker proizvajajo žolč, ki se shranjuje v žolčniku. Žolčnik ga potem izloča v tanko črevo, kjer pomaga razgrajevati mastno hrano.
Jetra prav tako pomagajo ohranjati pravilno sestavo krvi, ker uravnavajo količino maščob, beljakovin in sladkorjev, ki vstopajo v krvni obtok. Jetra kot primarni krvni filter telesa razstrupljajo alkohol, zdravila in druge možne ogrožujoče snovi, ki zaidejo v telo. Jetra poleg vranice tudi lovijo in odlagajo stare rdeče krvničke. In ker pomagajo pri odstranjevanju bakterij in virusov iz krvi, so jetra vitalni sestavni del imunskega sistema.
Slika: Če jetra ne delujejo pravilno, postanemo bolj dovzetni za okužbe.
Jetra so neverjetno odporna za bolezen in poškodbo. Organ deluje, četudi je uničenih ali odstranjenih 70% njegove mase, vendar tedaj z zmanjšano učinkovitostjo. Če se stanje, ki je poškodbo povzročilo, odstrani ali izboljša, se jetra ponavadi lahko popravijo.
Simptomi ciroze
Čeprav deli, na katerih je nastalo zabrazgotinjenje, ne bodo nikoli več pravilno delovali, boste lahko s preostalim tkivom zdravih jeter še vedno prav zdravo živeli, če se le bolezen dovolj hitro odkrije. Seveda pa obstaja tudi pri cirozi točka, ko ni več povratka. Ko vse več celic nadomesti brazgotinsko tkivo, ostaja vse manj zdravih celic za opravljanje zahtevnih nalog, ki jih opravljajo jetra. Nazadnje se v delovanju pojavijo težave, ki so lahko trajne. Prav zato je tako pomembno, da se osnovne vzroke odkrije čim prej in začne ukrepati.
Pogosto simptomov ni, dokler ni bolezen že v zadnjem stadiju. Ko pa se simptomi pojavijo, so lahko med njimi:
- slabost, bruhanje in izguba teka
- nenavadno povečanje ali zmanjšanje telesne teže
- rumenkasto obarvanje kože in oči (zlatenica)
- temen urin
- krvavkasto ali črno blato ali nenavadno svetlo blato
- bruhanje krvi
- oteklost trebuha
- dolgotrajno srbenje po vsem telesu
- otekle noge ali gležnji
- rdeče dlani
- motnje spanja in zmedenostć
- utrujenost ali izguba vzdržljivosti
- povečanje prsi pri moškem
- izguba spolne sle
- menstruacijske motnje pri ženski
- pajkaste krvne žilice po prsnem košu in ramenih
Video vsebina: Ciroza jeter.
Posvetujte se z zdravnikom, če opazite kateregakoli od prej naštetih simptomov. Če ciroze ne zdravimo pravilno, je lahko smrtna.
Vzroki pojava in razvoja ciroze
Ciroza se pojavlja kot posledica dolgo trajajoče poškodbe jeter. Med možnimi vzroki so virusi, genetske pomanjkljivosti, dolgotrajna zapora odtekanja žolča in dolgotrajno jemanje zdravil in drugih strupeniKisnovi. V večini primerov pa je vendarle glavni krivec za cirozo čezmerno uživanje alkohola.
Povezava med alkoholom in cirozo je dobro poznana. Študije dokazujejo, da lahko zmerno pitje celo pomaga preprečevati nastanek možganske kapi in srčnih bolezni, medtem ko izdatno pitje povsem jasno škodljivo vpliva na jetra. Tako je npr. pri Francozih - znanih pivcih vina - razmeroma nizka pojavnost srčnih bolezni, medtem ko je število ciroz v Franciji izredno veliko.
Slika: Mnogi zdravniki menijo, da več pivcev umre zaradi ciroze, kot pa se jih zaščiti pred srčnimi boleznimi.
Preprosto: čim več pijete alkohola in čim pogosteje ga pijete, tem večja je verjetnost, da dobite cirozo. Ker telo moških in žensk različno razgrajuje alkohol, je količina alkohola, ki ga lahko še varno zaužijete, v veliki meri odvisna od spola. Na splošno velja, da lahko moški popijejo dve ali tri alkoholne pijače dnevno, ne da bi imeli okvaro na jetrih. Zenske pa lahko po drugi strani popjjejo le eno ali dve alkoholni pijači dnevno.
Če upoštevate te smernice, morate tudi vedeti, da je toleranca do alkohola od posameznika do posameznika različna. Za nekatere je dovolj že ena sama pijača dnevno, da jim povzroči trajne brazgotine na jetrih. Če pijete, še zlasti, če pijete redno in veliko, naj vas zdravnik pregleda in preveri, ali imate morda znake jetrne ciroze. To je potrebno, četudi se počutite zdravi, ker se simptomi ciroze pogosto ne pojavijo, dokler ni že prepozno, da bi razvoj bolezni zaustavili ali pa proces vsaj upočasnili.
Čezmerno pitje neizogibno poškoduje jetra. Nekateri ljudje, ki preveč pijejo, dobijo alkoholni hepatitis, vnetje jeter, ki lahko traja teden ali dva. Ob tem imajo simptome slabosti, vročine, izgube teka, zlatenico in so zmedeni. Čez nekaj časa lahko bolezen tudi pripelje v cirozo. Celo pri zmernih pivcih, ki le nekaj dni pretiravajo s pitjem, se razvije stanje, ki ga imenujemo maščobna jetra.
To stanje se pojavi, ko jetrne celice nabreknejo, ker se v njih kopičita mast in voda. Stanje lahko povzroča občutljivost za pritisk ali bolečino v predelu jeter, prehodno zlatenico in nenormalnosti drugih jetrnih funkcij. Maščobna jetra so lahko prav tako posledica debelosti, sladkorne bolezni ali hude nedohranjenosti.
Po alkoholizmu je najpogostejši vzrok ciroze hepatitis. Ta splošen izraz pomeni vnetje jeter. Od različnih oblik te bolezni lahko le dve - hepatitis B in hepatitis C - vodita v jetrno cirozo. Brazgotinjenje se ponavadi pojavi, ko postane hepatitis kroničen (ko je trajal več kot šest mesecev). Simptomi so lahko na začetku tako blagi, da bolniki s kroničnim hepatitisom niti ne ugotovijo, da se jim jetra zabrazgotinjajo.
Medtem pa okvara napreduje in morda bo njena posledica hud primer ciroze v kasnejšem življenju. Zato je za ljudi, ki so preboleli hepatitis, pomembno, da hodijo redno na zdravniške preglede. Ker pa je hepatitis nalezljiv, morajo preiskave opraviti tudi ostali družinski člani.
Ciroza se včasih, sicer redko, pojavi zaradi podedovane bolezni jeter. Wilsonova bolezen je npr. genetska pomanjkljivost, ki preprečuje telesu, da bi razgrajevalo baker. Zaradi tega se velike količine te kovine kopičijo v različnih telesnih organih, še zlasti pa v jetrih, kjer tkivo povsem uničijo.
Video vsebina: Z alkoholom povezana bolezen jeter - vzroki, simptomi in patologija.
Podobno je pri hemokromatozi, pri kateri telo vsrkava prevelike količine železa, ki poškodujejo jetra in povzročijo brazgotinjenje. Ta motnja prizadene predvsem moške med 40. in 60. letom starosti. Pri ženskah se ta motnja običajno ne pojavi, ker med menstruacijo izgubljajo iz telesa železo.
Otrokom, ki se rodijo z galaktozemijo, manjka encim za prebavljanje mlečnega sladkorja. V normalnih pogojih mlečni sladkor prehaja brez nevarnosti skozi prebavila in se nato izloči iz telesa. Pri ljudeh z galaktozemijo pa se snov kopiči v jetrih v količinah, ki postanejo strupene in lahko tudi smrtne, če ni ustreznega zdravljenja. Otrok s to motnjo ne smemo hraniti z mlekom, pač pa ga moramo nadomestiti z nadomestnim mlekom.
Nekateri otroci se rodijo brez žolčnih vodov ali pa z nepravilnimi izvodili. Ker žolč ne more odtekati iz telesa, se nabira v jetrih in jih končno zastrupi. Čeprav je včasih mogoče to težavo odstraniti z operacijo, večina otrok umre zaradi ciroze, še preden dopolnijo dve leti starosti.
Ciroza lahko nastane tudi, kadar žolčni kamni zaprejo odtok žolča, ki potem zateka nazaj v jetra. Ciroza se lahko pojavi tudi kot posledica dolgotrajne uporabe nekaterih zdravil, vključno z metotreksatom in izoniazidom, ali pa ob izpostavljanju strupenim snovem iz okolja, kakršni so pesticidi in snovi, ki temeljijo na arzenu.
Diagnostični postopki
Za postavitev diagnoze ponavadi zadostujejo anamneza, bolnikov opis simptomov in telesni pregled. Ko je diagnoza postavljena, bo zdravnik naročil enega ali več testov jetrnih funkcij. Pri tem odvzamejo kri za preiskavo specifičnih jetrnih bolezni in za določitev splošnega zdravja jeter. Morda se bo zdravnik odločil tudi za jetrno biopsijo, da bo ugotovil vzrok ciroze. Pri tem postopku v jetra zabodejo iglo in odvzamejo košček tkiva, ki ga nato pošljejo v laboratorij na analizo.
Potek zdravljenja
Najboljši način zdravljenja ciroze je odstranitev osnovnega vzroka. To lahko pomeni odpovedati se alkoholu ali se zdraviti zaradi hepatitisa ali neke prirojene motnje ali pa iz prehrane ali okolja izkjučiti določene snovi.
Konvencionalna medicina
Specifična zdravila za cirozo so odvisna od osnovnega vzroka in stopnje napredovalosti bolezni. Konvencionalno zdravljenje je poleg tega, da proces ustavi, namenjeno tudi temu, da popravi morebitne zaplete, kot je notranja krvavitev, ki je lahko sama po sebi zelo hudo stanje ali celo ogroža življenje.
Če je cirozo povzročil alkoholizem, morate enostavno nehati piti - takoj in povsem. Če boste s pitjem nadaljevali tudi po tem, ko so potrdili diagnozo ciroze, imate manj kot 40% možnosti, da boste živeli dlje kot pet let. Če pa prenehate piti, imate lahko 60 do 70% možnosti za več kot petletno preživetje. Če imate alkoholni hepatitis ali maščobna jetra je najbolje, da steklenico lepo zamašite.
Slika: Po presaditvi jeter bolniki živijo v povprečju še pet let.
Obe stanji se ponavadi popravita, če bolnik dovolj dolgo ne pije, da se lahko jetra zacelijo. Konvencionalno zdravljenje ciroze zaradi kroničnega hepatitisa temelji na počitku, pravilni prehrani in včasih tudi jemanju zdravila interferon. Nekaterih oblik hepatitisa pa seveda ni mogoče pozdraviti.
Za Wilsonovo bolezen zdravniki predpišejo zdravila, ki iz telesa odstranjujejo nakopičeni baker. Včasih je potrebno taka zdravila jemati vse življenje. V primerih hemokromatoze je najboljši način, da se znebite prevelikih količin železa, če vam enkrat ali dvakrat tedensko vzamejo kri. Včasih je treba tako ravnati celo dve leti ali tako dolgo, dokler ravni železa ne dosežejo normalnih vrednosti. Zdravljenje se potem nadaljuje vsaka dva do štiri mesece.
Zaradi hude ciroze bo morda potrebna presaditev jeter - zapleten postopek, za katerega se ponavadi odločijo v skrajnem primeru. Presadki pa niso primerni za vsakogar: nekateri bolniki so prestari, premladi ali preveč bolni za tak postopek. Ljudje, pri katerih je ciroza posledica zlorabe alkohola, bodo morali dolgo časa abstinirati, preden bodo lahko primerni za tak poseg.
Ponavadi zdravniki z odločitvijo za presaditev jeter oklevajo, če gre za bolnika, ki bo še naprej pil in kvaril jetra. Kot pri vsaki veliki operaciji je lahko presaditev jeter tvegan postopek. Nova jetra morda ne bodo pravilno delovala ali pa bo telo zavrglo presadek. Obstaja tudi nevarnost okužbe po operaciji. Kljub vsemu pa ima operacija obetaven odstotek uspešnosti. Po presaditvi bolniki živijo v povprečju še pet let.
Slika: Za Wilsonovo bolezen zdravniki predpišejo zdravila, ki iz telesa odstranjujejo nakopičeni baker.
Ker jetra igrajo glavno vlogo pri predelavi zdravil, alkohola in strupov v telesu, se morajo ljudje s cirozo izogibati vsemu, kar lahko še bolj poškoduje ta organ. Če imate cirozo, vaša jetra zdravil ne bodo mogla primerno predelovati. Prepričajte se, da ste se poprej posvetovali s svojim zdravnikom, preden začnete jemati kakršnakoli zdravila, vključno s kontracepcijskimi tabletami, antibiotiki in zdravili brez recepta, kakršen je paracetamol.
Alternativni načini
Alternativne možnosti zdravljenja so pri cirozi ponavadi namenjene podpori delovanja zdravih jetrnih celic kot tudi ublažitvi nelagodja in omilitvi nesposobnosti, povezanih z boleznijo.
Kitajska medicina
Različna kitajska zelišča, ponavadi v kombinaciji, lahko pospešujejo zdravo jetrno funkcijo. Vendar pa je samozdravljenje lahko nevarno. Zdravila naj predpiše le izkušen zdravilec z licenco.
Zelišča
Številni zagovorniki zeliščne medicine predlagajo uporabo zelišč za izboljšanje zdravja jeter. Nekatere raziskave kažejo, da lahko nekatera zelišča pomagajo v boju proti boleznim jeter, kot je ciroza ali okužbam, kot sta hepatitis B in hepatitis C. Bodeča neža ali pegasti badelj (Silybum marianum) naj bi pospeševal funkcijo zdravih jeter. Vendarle pa se posvetujte z zdravilcem z licenco, preden se odločite za to zdravilo.
Homeopatija
Določena homeopatska zdravila, vkjučno s tara- xacum officinale in chelidonium majus, lahko pomagajo izboljšati učinkovitost zdravih jetrnih celic v primerih ciroze. Posvetujte se s praktikom z licenco o pravilni uporabi.
Prehrana
Prehrana pogosto igra pomembno vlogo pri zdravljenju. Čeprav delov jeter, ki so zabrazgotinjeni, ne moremo več usposobiti, pa lahko uravnotežena dieta - vključno z obilico sadja, zelenjave, žitaric, mleka in beljakovin - pomaga pospešiti obnavljanje tistih celic, ki so ostale na neprizadetem področju.
Video vsebina: Brezalkoholna bolezen zamaščenih jeter in prehrana | Diete za preprečevanje in zmanjšanje resnosti.
Odrasli s to boleznijo morajo nadzirati vnos beljakovin. Premalo beljakovin lahko upočasni proces obnavljanja, preveč pa lahko poveča raven amoniaka v krvi. To lahko vodi v duševno prizadetost. Preverite pri dietetiku ali pri svojem zdravniku, kakšna je količina beljakovin, ki je najbolj pravšnja za vas.
Ker morajo jetra filtrirati in prečiščevati snovi, ki jih vnašamo v telo, bolnikom s cirozo pogosto svetujejo, naj se prej pogovorijo s svojim zdravnikom, preden začno uživati velike odmerke vitaminov ali drugih dietnih dopolnil. Bolniki s cirozo bi se morali izogibati tudi lupinastim morskim sadežem, ki jih včasih nabirajo v onesnaženih področjih in lahko v sebi nosijo organizme, ki povzročajo hepatitis ali druge bolezni.
Preprečevanje
Če pijete, morate poznati svoje meje in jih ne prekoračiti. Na splošno lahko moški spijejo dve do tri pijače dnevno brez možnosti, da bi jim to okvarilo jetra. Varna meja za ženske je ena do dve pijači dnevno. Zapomnite pa si tudi, da se alkoholna toleranca od človeka do človeka lahko zelo razlikuje. Zdravniki pogosto svetujejo, da si svoje pitje na dan omejite na eno ali dve pijači in da ne pijete vsak dan.
Izogibajte se surovim lupinastim morskim sadežem. Nikoli ne mešajte alkohola in zdravil. Nekatera zdravila, vključno s paracetamolom, škodljivo učinkujejo skupaj z alkoholom in lahko okvarijo jetra. Izogibajte se izpostavljanju industrijskim kemičnim snovem, ki lahko vstopijo v krvni obtok in poškodujejo jetra. Obdržite zdravo in uravnoteženo prehrano.
Slika: Uravnotežena prehrana zmanjša tveganje za nastanek nekaterih vrst bolezni jeter v prihodnosti.
Bodite previdni, da se ne nalezete hepatitisa. Varno spolno občujte in, če uporabljate intra- venska zdravila, se izogibajte nečistim iglam. Preden odpotujete v kraje, kjer je ta bolezen pogosta, povprašajte zdravnika glede cepljenja proti hepatitisu in glede injekcij imuno- globulinov. Serumski imunoglobulini v obliki injekcij nudijo takojšnjo zaščito s pomočjo obrambnih beljakovin, ki jih imenujemo protitelesa, medtem ko cepljenje telo pripravi do tega, da samo tvori protitelesa.
Vprašanja in odgovori
Ali je ciroza jeter smrtno nevarna bolezen?
Škode, ki jo povzroči ciroza, ni mogoče odpraviti in lahko sčasoma postane tako obsežna, da vaša jetra prenehajo delovati - to se imenuje odpoved jeter. Ciroza je lahko usodna, če jetra odpovejo, vendar običajno traja leta, da stanje doseže to stopnjo. Zdravljenje lahko pomaga upočasniti napredovanje[1].
Kako se zdravi cirozo jeter?
Zdravila za cirozo trenutno ni. Vendar pa obstajajo načini za obvladovanje simptomov in morebitnih zapletov ter upočasnitev njihovega napredovanja. Zdravljenje težave, ki je povzročila cirozo (na primer uporaba protivirusnih zdravil za zdravljenje hepatitisa C), lahko prepreči poslabšanje ciroze.
Če ciroza napreduje in so vaša jetra resno poškodovana, je lahko presaditev jeter edina možnost zdravljenja. To je obsežna operacija, ki vključuje odstranitev obolelih jeter in njihovo nadomestitev z zdravimi jetri darovalca[2].
Kaj je glavni vzrok za razvoj ciroze?
Najpogostejši vzroki so hepatitis in druge virusne okužbe ter zloraba alkohola. Povzročijo jo lahko tudi druge zdravstvene težave. Prekomerno pitje alkohola poškoduje jetra, kar sčasoma lahko povzroči z alkoholom povezano bolezen jeter. Ciroza je zadnja stopnja jetrne bolezni, povezane z alkoholom. Običajno se zgodi po več letih težkega pitja[3].
Kakšni so prvi simptomi ciroze?
Pogosto simptomov ni, dokler ni bolezen že v zadnjem stadiju. Ko pa se simptomi pojavijo, so lahko med njimi:
- slabost, bruhanje in izguba teka
- nenavadno povečanje ali zmanjšanje telesne teže
- rumenkasto obarvanje kože in oči (zlatenica)
- temen urin
- krvavkasto ali črno blato ali nenavadno svetlo blato
- bruhanje krvi
- oteklost trebuha
- dolgotrajno srbenje po vsem telesu
- otekle noge ali gležnji
- rdeče dlani
- motnje spanja in zmedenostć
- utrujenost ali izguba vzdržljivosti
- povečanje prsi pri moškem
- izguba spolne sle
- menstruacijske motnje pri ženski
- pajkaste krvne žilice po prsnem košu in ramenih
Ali cirozo lahko dobijo tudi otroci?
Pri zelo majhnih otrocih cirozo najpogosteje povzroči genetska (podedovana) težava z jetri, kot je biliarna atrezija. Pri starejših otrocih lahko bolezni, kot sta Wilsonova bolezen in avtoimunski hepatitis, povzročijo cirozo jeter[4].
Viri in reference
- Cirrhosis - https://www.nhsinform.scot
- Treatment - Cirrhosis - https://www.nhs.uk
- Chronic Liver Disease/Cirrhosis - https://www.hopkinsmedicine.org
- What is cirrhosis in children? - https://www.childrenshospital.org