Bruhanje je sunkovito izločanje vsebine želodca skozi usta. Kolikor mlajši je otrok, toliko lažje in pogosteje bruha. Približno polovica vseh dojenčkov občasno poliva hrano, za kar je samo pri okoli petih odstotkih razlog bolezen.
BRUHANJE PRI OTROCIH: Splošno o bruhanju | Želodec in črevesje | VZROKI BRUHANJA: Vnetje slepiča | Uvihano črevo | Neprehodno črevo | Gastritis, čir na želodcu, čir na dvanajstniku | Gliste | Okužbe sečnih poti | Vnetje možganskih ovojnic | Migrena | Alergija na zdravila | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Bruhanje pri dojenčkih lahko hitro zamenjamo s polivanjem iz želodca po pitju, pri čemer jim tečejo iz ust manjše ali večje količine mleka.
Tako kot pri driski izgubijo otroci tudi pri bruhanju velike količine tekočine. Vašemu bolnemu otroku ponujajte dovolj pijače, bodisi zeliščni čaj, pomarančni čaj ali čaj z elektroliti iz lekarne.
Pregled simtpomov in vzrokov
Pri dolgotrajnejšem bruhanju je razlog neka resnejša bolezen. Ce otrok izbruha dva obroka zapovrstjo ali trpi tudi zaradi glavobola, vrtoglavice, vročine ali bolečin v trebuhu, morate takoj po nasvet k zdravniku - toliko prej, kolikor mlajši je otrok. Zdravniku povejte svoja opažanja: bruha vaš otrok prebavljeno ali neprebavljeno hrano? Je bruhanje penasto, grenko ali prepojeno s krvjo? Kdaj in kako pogosto je otrok bruhal?
Video vsebina: bruhanje pri otrocih - tipi, vzroki in pomoč
Ko je otroku slabo, imejte pripravljeno vedro ali skledo. Če se začne otrok daviti, mu položite roko na čelo in mu podprite glavo - tako bo lažje bruhal,
Tabela: kaj se lahko skriva za bruhanjem?
Simptomi |
Možni vzroki |
Drugi možni simptomi |
bruhanje je sluzavo- penasto, z neprebavljeno hrano, veliko želodčnega soka |
pokvarjena hrana |
zaprtje, driska, kolike, akutna izguba teže |
bruhanje z želodčnim |
Vnetje želodčno-črevesne |
driska, vročina, bolečine v trebuhu, |
sokom, neprebavljeno |
sluznice |
akutna izguba teže, strjena kri v bruhanju |
vsebino želodca, zeleni ali rumeni žolč |
Vnetje slepiča |
bolečine v trebuhu, driska ali zaprtje, vročina, bolečina na pritisk v spodnjem desnem delu trebuha |
bruhanje z želodčno in/ali črevesno vsebino, prisotna kri |
Neprehodno črevo |
bolečine v trebuhu, kot deska trd trebuh, omotičnost |
pred bruhanjem je vedno vročina! |
Meningitis |
otrdel tilnik, glavobol, visoka vročina, omotičnost, krči |
bruhanje s sestavnimi deli hrane ali brez njih, rumeni ali zeleni žolč |
Migrena |
glavobol, pogosto enostranski, vrtoglavica, motnje vida |
bruhanje po obroku določenih živil |
Alergija na hrano |
driska, kožni izpuščaji, izguba teže |
Razumevanje procesa prebave - ključ razumevanja bruhanja
Prebavni trakt sestavljajo želodec, tanko črevo, debelo črevo in danka skupaj z ustno votlino, zobmi, požiralnikom in prebavnimi žlezami - slinavko, jetri z žolčem in žolčnikom ter trebušno slinavko.
Zobje najprej zdrobijo grobe dele hrane. Sekalci hrano razkosajo in podočniki jo zmeljejo. S pomočjo sline in njenih encimov nastane tekoča kaša, ki jo postopoma pogoltnemo po požiralniku.
V želodcu se nadaljuje kemična prebava. Želodčna sluznica izloča solno kislino in prebavne encime. Solna kislina uničuje s hrano vnesene bakterije in hkrati omogoča delovanje prebavnih encimov: pepsinogena, ki razgrajuje beljakovine, in lipaze, ki razgrajuje maščobe. V želodcu se kašasta hrana zadržuje približno štiri do šest ur. Ogljikovi hidrati ostanejo krajši čas v nasprotju z maščobami, ki ostanejo zelo dolgo. Ko je kašasta hrana dovolj prebavljena, jo valujoče gibanje želodčne stene potisne naprej skozi želodčni vratar (pilorus).
Video vsebina: prebavni sistem človeka
V dvanajstnik, ki sledi, prihaja žolč iz jeter in pankreatični sok iz trebušne slinavke (pankreas).
Prehod skozi tanko črevo služi nadaljnji razgradnji hranilnih snovi in sprejemih njenih razgradnih produktov, pa tudi vitaminov in mineralov, v kri.
Neprebavljeni ostanki hrane potujejo v debelo črevo, kjer se s pomočjo gnilobnih bakterij skisajo in zaradi privzema vode zdebelijo. V danki se preostanek skladišči in izloči kot blato (feces) skozi zadnjično odprtino.
Vzroki bruhanja pri otrocih in dojenčkih
1. Vnetje slepiča
Vnetje slepiča (apendicitis) je akutno bakterijsko vnetje slepiča - priveska slepega dela debelega črevesa. Dečki zbolijo pogosteje kot deklice. Čeprav se lahko vnetje slepiča pojavi v vsaki starosti, zboli 70 odstotkov prizadetih med 5. in 30. letom življenja z vrhuncem pri 10. do 15-ih letih.
Video vsebina: vnetje slepiča pri otrocih
Vnetje slepiča se skoraj vedno začne z neenakomernimi napadi bolečin v vsej trebušni votlini, velikokrat tudi v zgornjem delu trebuha in ob popku. Šele postopoma se bolečina lokalizira v desnem spodnjem delu trebuha in ostane stalna. Nekaj ur kasneje se pojavi značilna bolečina v desnem spodnjem delu trebuha: povečana bolečina na pritisk in trda trebušna stena. Značilno je tudi krčenje desnega kolena kot pri poskoku. Pojavijo se lahko tudi vročina, driska ali zaprtje in tudi bruhanje, ki zmotno navede na sum vnetja želodčno-črevesne sluznice.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- bolečine v vsej trebušni votlini, posebej v desnem spodnjem delu trebuha
- napeta trebušna stena
- visoka vročina do 38°C
- slabost in bruhanje, zaprtje ali driska
Mora otrok k zdravniku?
Pri vsaki akutni in nejasni bolečini v trebuhu, ki traja dlje kot dve uri, morate vprašati zdravnika za nasvet. Tudi na počitnicah otroka takoj peljite v najbližjo zdravstveno ustanovo, predvsem če so se nenadoma pojavile bolečine v trebuhu v obliki kolik in če otrok leži spontano na desni strani s pokrčenim desnim kolenom.
Tako vi pomagate otroku
- Po prihodu iz bolnišnice mora otrok najmanj 1 teden ostati doma - vendar ne v postelji.
- Otroku preprečite vsako naprezanje, vsaj štiri tedne naj ne nosi težkih bremen. Več tednov se ne smeudeleževati nobenega športa, ki zahteva izrazitejše telesno naprezanje.
- Vsekakor so priporočljive preproste gimnastične vaje doma, ki vam jih priporoči zdravnik.
Tako pomaga zdravnik
Zaradi postavitve diagnoze izmeri zdravnik otroku telesno temperaturo in pregleda krvno sliko. Če ugotovi vročino in visoka bela krvna telesca, ostane kot edino zdravljenje operativna odstranitev slepiča. Pri zapletenem poteku bo moral otrok ostati v bolnišnici do 10 dni.
Zapleti
Če po nekaj urah bolečina nenadoma izgine in je trebušna stena spet mehka, obstaja sum za akutno kilo slepiča. Gnoj lahko izstopi v trebušno votlino in povzroči vnetje potrebušnice. Otrok mora biti takoj operiran!
2. Uvihano črevo
Uvihano črevo (invaginacija) nastane zaradi prirojenega nenormalnega gibanja črevesja. Del črevesa, najpogosteje zadnji del tankega črevesa, se uviha preko naslednjega dela črevesa. Uvihano črevo se lahko pojavi čisto nepričakovano pri eno- do dveletnem, sicer zdravem otroku.
Video vsebina: razumevanje uvihanega črevesa
Pojavijo se akutni napadi močnih, kolikam podobnih bolečin v trebuhu, s kričanjem, bruhanjem in znaki šoka (bledica, mrzel pot in nemir), ki lahko izmenično prehajajo v stanja povsem brez bolezenskih znakov. Otrok postane apatičen, upadlega videza. Lahko se pojavi tudi driska s primesmi kivi. Velikokrat lahko zdravnik v desnem spodnjem delu trebuha otipa valjasto, trdo spremembo (črevesni valj).
Pomembno: pri sumu na uvihano črevo takoj poiščite zdravnika (nujno medicinsko pomoč). Brez ustreznega zdravljenja vodi ta bolezen v nekaj dneh do smrti.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- bolečine v trebuhu v obliki kolik
- driska s krvavo sluzjo
- znaki šoka
- obdobja brez bolezenskih znakov
- močno bruhanje
Mora otrok k zdravniku?
Pokličite nujno medicinsko pomoč. Otrok mora takoj k najbližjemu zdravniku ali v bolnišnico, sicer se pojavi poškodba črevesja.
Tako pomaga zdravnik
- Zdravnik postavi diagnozo in otroka nemudoma napoti v bolnišnico.
- V zgodnjem stadiju poskušajo uvihano črevo spraviti v normalen položaj z vnosom rentgenskega kontrastnega sredstva. Če to ne pomaga, je potrebna takojšnja operacija.
Tako vi pomagate otroku
- Pri uvihanem črevesu morate zdravljenje vašega otroka prepustiti zdravniku.
- Ostanite (če je mogoče) pri otroku v bolnišnici.
- Ko pride otrok iz bolnišnice, ga morate negovati - kot je to običajno po operativnem posegu. Dajajte otroku lahko hrano in poskrbite, da se telesno ne napreza. Predvsem ne sme nositi teže.
3. Neprehodno črevo
O neprehodnem črevesu (ileus) govorimo, kadar je normalen prehod skozi črevo onemogočen zaradi ovire. Posledica: transport vsebine črevesja je delno ali popolnoma prekinjen. Neprehodno črevo lahko nastane zaradi mehanskega vzroka (tujek), zaradi zapletenega črevesja ali zaradi ohromelosti (paralize) črevesnega gibanja (peristaltike). Pojavi se lahko v vseh starostih, lahko je tudi prirojeno. Znaki neprehodnega črevesa se lahko razvijajo postopoma ali se pojavijo akutno, glede na to, v katerem delu črevesa je ovira.
Pri mehanskem zaprtju se odzove črevo s povečanim gibanjem (mobilizacijo), da bi premagalo oviro. Posledica je boleče napenjanje trebušne votline (napihnjen trebuh) v povezavi z bruhanjem, kolikami in zaprtjem, kar lahko privede do šokovnega stanja z mrzlim potom, nemirom in bledico.
Video vsebina: razumevanje neprehodnega črevesa
Vzrok za neprehodno črevo zaradi ohromelosti je pri otrocih lahko huda okužba. Zaradi vnetnih in strupenih (toksičnih) sprememb se pojavi ohromelost črevesne stene in kašasta vsebina se ne pomika naprej. Pri osluškovanju trebušne votline slišimo »smrtno tišino«. Trebuh je zaradi plinov napihnjen. Blato se ne izloča. Pri neprehodnosti zaradi tujka se pojavijo samo spontane bolečine ali bolečine na pritisk v milejši obliki. Lahko sledita bruhanje in šokovno stanje. Končno se lahko vsebina črevesa (blato) izbljuva.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- obilno bruhanje
- bolečine v trebuhu kot kolike
- zaprtje
- napihnjen trebuh
- slab srčni utrip
Mora otrok k zdravniku?
Pri vsakem sumu na neprehodno črevo peljite otroka takoj k zdravniku (nujna medicinska pomoč!).
Tako pomaga zdravnik
- Pri vsakem sumu na neprehodno črevo postavi zdravnik diagnozo z ultrazvočno preiskavo in z uporabo rentgena.
- Če je diagnoza potrjena, je največkrat potrebna takojšnja operacija.
Tako vi pomagate otroku
- Ko je nujno zdravljenje v bolnišnici končano, ne smete otroka med okrevanjem obremenjevati niti duševno niti telesno.
- Z lečečim zdravnikom se dogovorite o jedilniku vašega otroka v času po operaciji.
4. Gastritis, čir na želodcu ali dvanajstniku
Tudi pri otrocih se vedno pogosteje pojavlja želodčno-črevesni čir (ulkus). Akutni čir lahko nastane že pri novorojenčkih in dojenčkih. Kronične ulkusne težave se začnejo največkrat šele pri šolskih otrocih in mladostnikih. Dečki obolevajo pogosteje kot deklice. Značilno je, da velikokrat trpi za isto boleznijo tudi kdo od staršev. Želodec in zgornji del tankega črevesa (dvanajstnik) sta zavarovana z zaščitno sluznico, ki ju varuje pred kislim želodčnim sokom in encimom za razgradnjo beljakovin. Pri obremenjujočem stresu ali kadar je otrok močno duševno razburjen, lahko želodčni živci spodbudijo sluznico k povečani tvorbi želodčnega soka. Kisli želodčni sok začne dražiti in razgrajevati (samorazkroj) sluznico in kasneje tudi steno želodca in črevesa. Posledica je vnetje želodčne sluznice (gastritis), ki je osnova za razvoj želodčnega čira in čira na dvanajstniku.
Pri majhnih otrocih ga je težko prepoznati
Simptomi za vnetje želodčne sluznice in za čir na želodcu in dvanajstniku so enaki. Oboleli dojenček ali majhen otrok lahko na svojo bolezen opozarja s čisto neznačilnimi znaki, kot so odklanjanje hrane, bruhanje, zaostanek v razvoju, napadi joka po pitju in krčevite bolečine v trebuhu kot pri ko-likah v prvih treh mesecih. Pri dojenčkih se bolezen pogosto prepozna najprej po krvi v blatu ali krvavem bruhanju.
Video vsebina: gastroenteritis pri otroku
Predšolski otroci velikokrat več tednov tožijo o ponavljajočih, nedoločenih bolečinah v trebuhu s splošnim slabim počutjem. So brez teka in nagnjeni k bruhanju, občasno s primesmi krvi. Šele šest do sedemletni otrok lahko točno določi mesto bolečine. Občutijo pekočo, razjedajočo bolečino v žlički ali v predelu popka, so slabo razpoloženi in imajo velikokrat obložen jezik.
Pri čiru na dvanajstniku je tipičen izbruh bolečine dve do tri ure po obroku, medtem ko se pri čiru na želodcu bolečina krepi v času hranjenja. Zadah iz ust, kislo spahovanje iz želodca in občutek napetosti so dodatna opozorila na čir na dvanajstniku.
Vzroki za želodčno-črevesne čire še niso dokončno znani. Veliko se govori o podedovanih zasnovah za obolenje. Tudi duševni konflikti, strah in telesna preobremenjenost, predvsem pa bakterije (Helicobacter pylori) lahko izzovejo čir v želodčno-črevesnem predelu. Bakterije, ki so dokazane s kliničnimi testi, se zdravijo z antibiotiki.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- krčevite, zbadajoče, pritiskajoče ali pekoče težave v zgornjem delu trebuha, med jedjo ali po njej, vendar tudi pred jedjo, ponoči ali zgodaj zjutraj (bolečina na tešče)
- slabost
- bruhanje
- izguba teka
- slaba volja
Zapleti
Če otrok vedno znova bruha kri in ima katransko črno obarvano blato, so to opozorila na resnejšo obliko bolezni.
Mora otrok k zdravniku?
Otrok mora iz previdnosti k zdravniku, če dlje od enega tedna zjutraj in zvečer po obroku toži o bolečinah v trebuhu. Če bruha kri ali je blato katranasto (strjena kri v blatu), mora takoj v bolnišnico.
Tako pomaga zdravnik
- Zdravnik naredi krvno sliko in razišče vzrok krvi v blatu, da se prepriča o diagnozi.
- Celo pri dojenčkih je včasih potrebna endoskopska preiskava želodca. Lečeči zdravnik s pomočjo endoskopa pregleda notranjost želodca vašega otroka in odvzame košček želodčne sluznice za dodatne preiskave.
- Zdravnik bo po potrebi predpisal antibiotike in zdravila za zmanjšanje izločanja želodčne kisline.
Tako vi pomagate otroku
- V akutnem stanju mora otrok ostati v postelji do tri tedne, ali vsaj dokler bolečine ne prenehajo (najmanj 8 dni).
- Posebna dieta ni potrebna. Bolnik najlažje prenaša pogoste in majhne obroke, vendar se morate odpovedati takim živilom, ki jih otrok še vedno slabo prenaša.
- Pomembno je, da otrok v času okrevanja miruje in se ne obremenjuje. Stanja strahu in premočne psihične reakcije pri otrocih, starejših od deset let, zdravite z avtogenim treningom. Psihične probleme iz preteklosti morate obravnavati v okviru družinske terapije.
- Homeopatsko pomaga: nux vomica D4 in arsenicum album D6 pred jedjo in po njej po 5 globul. Pri močnejšem pritisku v želodcu lahko uporabite različna zdravila, vendar jih lahko iščete samo pri homeopatsko izobraženem zdravniku.
- Če se otrok zvija od bolečin, homeopatsko pomaga magnesium D4. Pri bolečinah, ki se zmanjšajo z iztegovanjem telesa, je v ustrezno pomoč belladonna D30 ali mandragora D4 (trikrat dnevno 5 globul).
5. Gliste
Pri otrocih in mladostnikih povzročajo glistavost najpogosteje podančice, vendar jo lahko povzročijo tudi človeške gliste ali trakulje. Gliste lahko pridejo v vašega otroka z živili, v peskovnikih ali od živali. Jajčeca glist pridejo do ust in se v želodcu in črevesju razvijejo v gliste. Samice ponoči zlezejo iz črevesa in ležejo mikroskopsko majhna jajčeca okoli zadnjične odprtine. To povzroča srbenje, s praskanjem pa pridejo jajčeca za nohte in se preko ust spet prenesejo v črevo (samookužba). Ta krog traja do dva meseca, zato morajo biti glistavi otroci zdravljeni dva do trikrat v časovnih presledkih.
Video vsebina: infekcije z glistami pri otrocih
Podančice so videti v blatu kot en do dva milimetra dolgi odrezani koščki vrvice, ki se premikajo. Gliste so videti kot deževniki. Od trakulje najdete v blatu otroka pet do deset milimetrske člene črvov, ki so kot špageti. Otroci, ki imajo gliste, so utrujeni in zaspani. Velikokrat imajo kolobarje okrog oči in slabo napredujejo. Otroke s podančicami ponoči srbi zadnjična odprtina. Otroci z glistami so nagnjeni k bolečinam v trebuhu, vse do kolik, napenja jih in imajo občasno drisko. Pri trakuljah imajo otroci nejasne težave v trebuhu, so strašno lačni ali izgubijo tek in hujšajo.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- srbenje v predelu zadnjične odprtine
- žive gliste ali deli glist v blatu
- bolečine v trebuhu kot kolike
- bruhanje
- kolobarji okrog oči
- utrujenost
- nenapredovanje ali hujšanje
Tako vi pomagate otroku
- Prosim, pazljivo preberite priložen listek k zdravilu proti parazitom in se držite priporočenih higienskih ukrepov, kot je menjava perila po zdravljenju. V času zdravljenja mora otrok ponoči nositi tesne kopalke, da mu preprečite praskanje.
- Ker se jajčeca črvov prilepijo na prste vašega otroka, obstaja nevarnost, da se umažejo igrače, deli obleke, živila. Dobro operite te predmete z vročo vodo in detergentom za posodo, sicer se lahko povzročitelji bolezni prenesejo tudi na druge ljudi.
- Otroku pristrizite nohte čisto na kratko.
- En teden dajajte otroku zjutraj na tešče kozarec soka kislega zelja ali 100 g surovega kislega zelja.
- Dodatno homeopatsko zdravljenje pri podančicah: cina D4, ab-rotanum D3 in spigelia D4 - trikrat dnevno 5 globul za dva tedna. Pri glistah: teucrium marum D2, pri trakuljavosti: natrium sul-furicum Dl2 in crotalus D12.
Mora otrok k zdravniku?
Glistavost mora vedno zdraviti zdravnik. V primeru podančic je najbolje, da se pregleda vsa družina.
Tako pomaga zdravnik
Otroku predpiše zdravilo proti parazitom. Moderna zdravila uničijo parazite, ne škodujejo pa otrokovemu telesu.
6. Okužbe sečnih poti
Pri okužbi sečnih poti se pojavi vnetje sečnice, mehurja ali sečevoda. Vnetje se lahko samodejno razširi na ledvični meh, notranjost ledvic in na ledvično tkivo. Povzročitelji so virusi ali bakterije, ki potujejo po sečnici do mehurja. V toplem seču se razmnožujejo kot v inkubatorju in se lahko dvignejo do ledvic. Okužbe sečnih poti so prav pogoste pri otrocih do tretjega leta starosti. Oboli do pet odstotkov deklic (krajše sečne poti) in en odstotek dečkov.
Video vsebina: okužbe sečnih poti pri otrocih. Ali vaš otrok trpi za okužbo sečnih poti?
Akutno vnetje sečnih poti se lahko kaže s pekočim izločanjem seča, pogostim pritiskom na vodo, vročino do 38,5°C in glavobolom. Otroci, ki so že suhi, so nagnjeni k ponovnemu močenju. Če so obolele tudi ledvice, se vedno pojavi visoka vročina (preko 39°C) in mrzlica. Močne bolečine, ki se pojavljajo v ledvenem delu, se razširjajo v predel dimelj. Vendar šele starejši otrok toži zaradi značilnih težav. Ponavljajoče okužbe kažejo na deformacijo sečnih poti, ki se mora izključiti z zdravniško preiskavo.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
Pri majhnih otrocih:
- izguba teka
- bruhanje
- vročina
- ponovno močenje
Pri starejših otrocih:
- bolečine pri izločanju seča
- pogost pritisk na vodo
- vročina
Zapleti
Okužbe sečnih poti lahko postanejo kronične, če niso pravočasno prepoznane in zdravljene. V kasnejših letih so pogosto vzrok za vnetje in pešanje ledvic.
Mora otrok k zdravniku?
Kadar ima otrok nejasne motnje v razpoloženju, kot so zmanjšan tek, bolečine v trebuhu, driska ali vročina, ga peljite k zdravniku: lahko ima vnetje sečnih poti. Vsako vnetje sečnih poti spada v zdravniško zdravljenje.
Tako pomaga zdravnik
- Pred vsakim zdravljenjem mora zdravnik pregledati otroški seč, ali obstaja nevarnost okužbe z bakterijami.
- Če odkrije bakterije, predpiše zdravnik antibiotike in ponovno kontrolo seča. Pri kroničnem poteku bolezni ali njeni ponovitvi mora tudi v lažjih primerih predpisati.
- Po vnetju sečnih poti mora biti seč redno kontroliran več mesecev (vsaka dva do štiri tedne) zaradi prepoznavanja in zdravljenja ponavljajočih okužb.
7. Vnetje možganskih ovojnic
Vnetje možganskih ovojnic (Meningitis) je posledica virusne ali bakterijske okužbe: povzročitelj doseže ovojnico, ki obdaja možgane, bodisi preko krvi bodisi neposredno, na primer ob vnetju zgornjih dihalnih poti ali ušes. Bakterije izzovejo gnojno vnetje možganskih ovojnic, ki se mora zdraviti z antibiotiki. Virusno vnetje možganskih ovojnic lahko nastane ob mumpsu, ošpicah ali rdečkah.
Video vsebina: vse o meningitisu
Bolan otrok je apatičen, ima glavobole, visoko vročino in bruha. Vsak dotik in gib je boleč. Pogosto otrok ne more premikati glave (otrdel vrat). Kadar otrok v ležečem položaju s stopali ne more doseči brade, je to alarmni znak za vnetje možganskih ovojnic. Pri dojenčkih se ne pojavijo tipični simptomi. So apatični, imajo vročino, njihova zavest je motena, pogosto imajo napade krčev. Če fontanela (mehčava na otroški glavi) še ni zaprta, se izboči.
Vnetje možgan
Vnetje možgan (Encephalitis) lahko nastane samostojno ali iz vnetja možganskih ovojnic. Vzroki so enaki kot pri vnetju možganskih ovojnic; simptomi so glavoboli, motnje zavesti, visoka vročina in krči. Vnetje možgan je potrebno zdraviti v bolnišnici.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- bruhanje
- visoka vročina
- apatičnost
- glavoboli
- otrdel vrat
- bolečine na dotik
Zapleti
Če gnojno vnetje možganskih ovojnic ni pravočasno zdravljeno, lahko povzroči hudo duševno prizadetost, ohromelost in napade krčev. Virusno vnetje možganskih ovojnic poteka večinoma brez posledic.
Mora otrok k zdravniku?
Pri vsakem sumu na vnetje možganskih ovojnic peljite otroka takoj k zdravniku.
Tako vi pomagate otroku
- Ostanite - če je mogoče - pri otroku v bolnišnici. Aktivno sodelujte pri njegovi negi. Zaupajte zdravnikom in prenašajte to zaupanje na otroka.
Tako pomaga zdravnik
Če ima otrok vnetje možganskih ovojnic, ga zdravnik napoti v bolnišnico. Z lumbalno punkcijo se ugotovi, ali gre za bakterijsko ali virusno vnetje. Pri bakterijskem vnetju mora otrok ostati v bolnišnici najmanj 14 dni in biti zdravljen z antibiotiki.
Virusnega vnetja v veliko primerih ni mogoče ciljno zdraviti. Otrok dobiva zdravila proti bolečinam in vročini, da se ublažijo simptomi. Če povzroča vnetje virus herpesa, je mogoča terapija z aciklovirjem.
8. Migrena
Migrena so močni glavoboli, ki se pojavijo v obliki napadov, izzvanih z motnjami v prekrvitvi ali z vnetji v predelu žil na glavi in v možganih. Nagnjenost k migreni je podedovana. Otroci, ki trpijo za migreno, so praviloma posebej nadarjeni, ambiciozni, vendar psihično labilni, pod močnim vplivom sodbe svojega okolja in se sami radi preobremenjujejo.
Video vsebina: migrene in glavoboli pri otrocih
Že dojenčki in majhni otroci imajo lahko migreni podobne glavobole, ki so kratkotrajni. Napadi migrene v obdobju šole trajajo največkrat nekaj minut do nekaj ur. Otroci trpijo za tipičnimi, polstranskimi, zbadajočimi ali vrtajočimi glavoboli na sencih in čelu, povezanimi s slabostjo in bruhanjem. Včasih se pojavijo motnje vida in izguba občutka v predelu obraznih živcev, ki lahko traja nekaj ur.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- močni napadi glavobolov, predvsem enostranskih
- slabost
- bruhanje
- motnje vida zguba občutka
Mora otrok k zdravniku?
Kadar trajajo glavoboli dlje kot dve do tri ure in se ne izboljšajo ob ukrepih samopomoči, se morate povezati z zdravnikom.
Tako pomaga zdravnik
- Otroku predpiše zdravila iz alkaloida rženih rožičkov, ki lahko omilijo napade migrene. Če otrok pogosto trpi zaradi migrene, je morda potrebno trajno zdravljenje z zdravili.
- Pri migreni so z akupunkturo ravno pri otrocih dosegli izjemne uspehe.
Tako vi pomagate otroku
- Položite otroka v zatemnjeno, mirno sobo.
- Hladne komprese na prizadeti strani glave blažijo bolečine.
- Proti migreni obstaja cela vrsta homeopatskih zdravil. Proti bolečinam v predelu oči se daje sanguinaria D4 ali spige-lia D4, 1 tableto vsaki 2 uri do izboljšanja. Pri bolečinah na zadnjem delu glave ustreza gel-semium ali cimicifuga D4, 1 tableta vsaki 2 uri, kot blažilo. Najbolje je, da vam svetuje homeopatsko izobražen zdravnik.
9. Alergija za zdravila
Človek se lahko odzove z alergijo pravzaprav na vsako zdravilo: prizadeti lahko dobi kožne izpuščaje, vročino ali drisko ali tudi vse skupaj. Alergogeno delujoča zdravila je j potrebno kar najhitreje opustiti, da se stanje izboljša.
Pri neprenašanju zdravil se najpogosteje pojavijo rdeči kožni izpuščaji (ekzantem), ki so lahko drobni madeži kot pri rdečkah ali zlivajoči se izpuščaji kot pri ošpicah. Včasih nastanejo tudi bele pustulice z rdečim vrhom.
Video vsebina: več o alergijah na zdravila
Zdravila, ki največkrat povzročajo alergijske reakcije, so: sredstva proti bolečinam, antibiotiki (penicilin, sulfonamid: I in imunoglobulin.
NAJPOGOSTEJŠI SIMPTOMI
- kožni izpuščaji
- driska
- bruhanje
- otečena sluznica ust, žrela in oči
- vročina
Mora otrok k zdravniku?
Pri vsakem sumu na alergijo zaradi zdravil morate k zdravniku.
Tako vi pomagate otroku
- Zapišite si imena zdravil. Teh zdravil otrok ne sme nikoli več dobiti - naslednjič bo lahko alergijska reakcija bistveno močnejša.
- Kadar izpuščaji srbijo, pomagajo hladni ovoji in mazila za nanašanje, ki zmanjšujejo srbenje, ali kapljice, ki jih dobite v lekarni.
Tako pomaga zdravnik
- Takoj ukine zdravilo, ki povzroča alergijo, in ga nadomesti z drugim, če to zahteva osnovna bolezen.
- Če je potrebno, predpiše zdravilo, ki omili alergijsko reakcijo in blaži simptome.
Vprašanja strank
Kdaj naj vas skrbi bruhanje pri otroku?
Pokličite otrokovega zdravnika, če:
- bruhanje pri dojenčkih traja več kot 12 ur.
- bruhanje traja več kot 24 ur pri otrocih, mlajših od 2 let.
- bruhanje traja več kot 48 ur pri otrocih, starih 2 leti in več[1].
Kaj dati otroku proti bruhanju?
Dajte predvsem majhne količine tekočine po sledečem režimu:
Dojenčki: približno 1 žlica (jušna žlica) peroralne raztopine elektrolitov (ORS) vsakih 15–20 minut; krajše, a pogostejše dojenje.
Otroci: 1-2 žlici ORS vsakih 15 minut, lahko pa tudi ingverjevega soka, limonino-limetinega napitka, bistre juhe, ali zelo razredčenega soka[2].
Kateri so pogosti vzroki bruhanja pri otrocih?
Vzroki za bruhanje pri otrocih so ponavadi sledeči:
- gastroenteritis – povzroči ga okužba v prebavnem sistemu
- zastrupitev s hrano
- zastrupitev
- okužbe sečil
- vnetje slepiča
- invaginacija
- črevesna obstrukcija
- stenoza pilorusa[3]
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. Nausea or vomiting in children - https://www.mayoclinic.org
2. How to Handle Vomiting - https://kidshealth.org
3. Vomiting in children - https://www.healthdirect.gov.au