Bolhe so majhne in ploščate žuželke brez kril. Odrasla bolha je dolga le približno 1-3 mm in je pogosto videti kot majhna črna pika. Bolhe lahko pri mačkah opazimo kot žive žuželke ali majhne rjavo-črne lise, ki so videti kot umazanija - te drobne lise so pogosto iztrebki bolh.
Bolhe pri mačkah niso vedno vidne, saj ti drobni ter predvsem hitri zajedalci zlahka zbežijo iz vidnega polja v gosto mačjo dlako. Bolhe grizejo kožo mačk, ko se hranijo z njihovo krvjo, kar povzroča močno srbenje in otekle izbokline. Nekatere mačke lahko razvijejo alergijo na ugrize bolh.
Močne infestacije z bolhami – ali hude alergijske reakcije pri nekaterih mačkah – lahko povzročijo izpadanje dlake in odprte rane. Mačje bolhe lahko prav tako prenašajo bolezni, ki so nevarne tako za mačke, kot tudi za ljudi. Veliko mačk živi z bolhami, vendar kažejo minimalne znake.
Najpogostejša bolha, ki jo najdemo pri mačkah (in psih) je Ctenocephalides felis. Občasno lahko na mačkah najdemo tudi zajčje, ježje in druge bolhe, vendar so te manj pogoste.
Čeprav veliko mačk kaže minimalne znake okužbe, je nadzor priporočljiv iz več razlogov, vključno zaradi sledečih dejstev:
- Mačja bolha lahko prenaša stadij ličinke trakulje Dipylidium caninum in mačke se okužijo z njo posredno z zaužitjem bolh med nego (negovanje dlake).
- Odrasle bolhe se hranijo z mačjo krvjo; pri mladih mačjih mladičih lahko to povzroči šibkost, anemijo in v primeru neukrepanja tudi pogin.
- Bolhe lahko med mačkami prenašajo tudi druge povzročitelje okužb.
- Bolhe sprenašajo bolezen „mačjih prask“ oz. Bartonelozo med mačkami in ljudmi. To je okužba z bakterijo Bartonella hensellae in se širi, ko se bolhe hranijo s krvjo.
- Nekatere mačke razvijejo alergijo na ugrize bolh, zaradi česar se čezmerno praskajo ali razvijejo kožno bolezen – dermatitis.
- Mačje bolhe lahko pri občutljivih ljudeh povzročijo srbeče ugrize, običajno okoli gležnjev.
Kako prepoznati okužbo bolh pri mačkah?
Najboljši način za odkrivanje prisotnosti bolh je pogosto česanje mačke z glavnikom proti bolham - lahko tudi električnim. Če to storite na čisti beli površini, kot je velik kos belega papirja, se bodo morebitne bolhe ali "bolšja umazanija" (bolšji iztrebki, ki so sestavljeni iz prebavljene krvi) odložili na površino.
Simptomi prisotnosti bolh na mački vključujejo:
- rdeče ugrize ali kraste
- izgubo las
- bolšje iztrebke
- čezmerno praskanje
Drugi znak, ki kažejo na prisotnost bolh, so nemir in nenormalno vedenje, saj lahko bolhe povzročijo razdraženost mačke. Stresanje z glavo in praskanje po ušesih je še en znak, da ima lahko vaša mačka težave z bolhami, saj se bolhe rade skrivajo na teh predelih telesa.
Prekomerna nega je še ena stvar, na katero morate biti pozorni, saj sta pretirano lizanje in izpadanje las lahko prav tako znaka prisotnosti bolh. Najpogosteje bodo mačke imele le malo ali celo nič simptomov, zato je pomembno, da svojo mačko redno pregledujete. Če na mački ne opazite bolh ali bolšjih iztrebkov, to ne pomeni, da vaša mačka nima bolh. Bolhe so lahko prisotne v dovolj majhnem številu, da jih je težko najti, vendar še vedno povzročajo srbenje.
Poleg samih bolh lahko mačka trpi za anemijo zaradi izgube krvi (ta je posledica dolgotrajnejše prisotnosti bolh) ali pa ta zboli za resnejšo boleznijo, ki jo prenašajo bolhe, vključno s hemotrofično mikoplazmozo (hemobartoneloza), toksoplazmozo in mišjim tifusom.
Razlogi za pojav okužbe z bolhami pri mačkah
Zunanje mačke se z bolhami srečajo v naravnem okolju in ker so naravni gostitelji teh zajedalcev, jih kopičijo, ne da bi se tega zavedale. Hišne mačke lahko pritegnejo bolhe psov, ki se pogosteje sprehajajo zunaj.
Nekateri dejavniki lahko povečajo verjetnost, da bo mačka pritegnila bolhe, vključno s/z:
- vlažno, gozdnato okolico
- dolgo travo
- okužbo z bolhami v zaprtih prostorih (preproge, posteljnina)
- težavami s sosednjimi bolhami (zlasti v stanovanjskih naseljih)
Odrasle bolhe živijo, se hranijo in parijo na naših ljubljenčkih; samica bolhe izleže jajčeca, ki odpadejo v okolje, kjer se izležejo ličinke. Ličinke jedo organske ostanke, dokler ne dozorijo. Ličinke lahko mirujejo več tednov do mesecev in čakajo na idealne okoljske razmere, preden se izvalijo.
Dva dni po zaužitju krvi gostitelja začne samica bolhe odlagati jajčeca. V idealnih razmerah lahko bolha zaključi svoj celoten življenjski cikel že v dveh tednih; v neugodnih razmerah lahko cikel traja tudi eno leto.
Najpogostejši vir mačjih bolh so na novo izležene odrasle bolhe v vaši hiši ali na dvorišču. Hiše s preprogami in centralnim ogrevanjem zagotavljajo idealne pogoje za celoletni razvoj bolh. Največje število bolšjih jajčec, ličink in vmesnih razvojnih oblik bo najdenih na območjih hiše, kjer hišni ljubljenčki preživijo največ časa, kot so njihove postelje in pohištvo.
Kako poteka odstranjevanje bolh pri mački?
Kot del postopka zdravljenja in eksterminacije bolh morate vse razvojne oblike odstraniti predvsem iz svojega. Če želite to narediti učinkovito, boste morali storiti naslednje:
- Temeljito operite vso posteljnino. Globinsko posesajte vzmetnico, zlasti v špranjah, kjer se lahko naselijo jajčeca bolh.
- Dnevno sesajte preproge in redno zavrzite uporabljene sesalne vrečke.
- Preproge očistite s paro, da uničite morebitna jajčeca.
Za odstranjevanje bolh so na voljo šamponi, razpršila, praški, insekticidne ovratnice in lokalni oziroma peroralni pripravki. Čeprav večina lokalnih insekticidov ubije odrasle bolhe, imajo mnogi omejeno učinkovitost, ker delujejo le nekaj ur po nanosu. To še posebej velja za šampone in praške proti bolham, ki ubijejo bolhe, ki so prisotne na vaši mački v času nanosa, vendar imajo krajši učinek.
Nekatera zdravila proti bolham so na voljo tudi v obliki tablet, na voljo pa so tudi nekatere učinkovite ovratnice proti bolham.
V gospodinjstvu, kjer noben hišni ljubljenček ne hodi ven, morda ne bo potrebno nadaljnje zdravljenje. Če pa se hišni ljubljenčki odpravijo ven, bo vedno potrebno nadaljnje zdravljenje za preprečitev ponovne okužbe.
Najpogostejša vprašanja glede bolh pri mačkah
Kakšni so znaki Bartoneloze pri mački?
Odgovor farmacevta:
Pri mačkah, ki zbolijo, je bolezen običajno sestavljena iz vročine, ki traja 2 do 3 dni. Simptomi, ki zahtevajo veterinarsko oskrbo, vključujejo vročino, ki traja več kot 3 dni, bruhanje, letargijo, rdeče oči, otekle bezgavke ali zmanjšan apetit.
Kakšna zaščita je najboljša za mačko, da preprečimo pojav bolh?
Odgovor farmacevta:
Nekatera zdravila proti bolham so na voljo v obliki tablet, na voljo pa so tudi nekatere učinkovite ovratnice proti bolham.
Priporočamo naslednje produkte:
https://www.moja-lekarna.com/foresto-ovratnica-proti-zajedalcem-do-8-kg-1-ovratnica
https://www.moja-lekarna.com/frontline-combo-cat-raztopina-proti-bolham-za-macke-05-ml