Bolečine v nogah!

petek, 03 januar 2025



Vprašanje stranke:

Čutim bolečino v nogah. Kaj bi to lahko pomenilo? Kje je težava? Vprašanje anonimne stranke



Odgovor farmacevta:

Večina bolečin v nogah je posledica obrabe, prekomerne obremenitve ali poškodb sklepov predvsem kosti ali mišic, vezi, kit in drugih mehkih tkiv. Nekatere vrste bolečin v nogah lahko pripišemo težavam v spodnjih delih hrbtenice. Bolečine v nogah so lahko tudi posledica krvnih strdkov, krčnih žil ali tudi slabe cirkulacije.

Periferna arterijska bolezen (PAB)

Pri tem stanju vaši udi – običajno noge – ne dobijo dovolj krvi. Pogosto se to zgodi, ker se vaše arterije zožijo. Med hojo so vaše noge lahko posledično šibke, otrple ali čutite krče.

Morda so noge hladne in so nenavadne barve. Nekateri lahko obvladajo PAB s spremembami življenjskih navad, kot je opustitev kajenja. Če to ne deluje, vam bo zdravnik morda predpisal zdravilo za zdravljenje tovrstne težave ali za lajšanje bolečin, nekateri ljudje pa potrebujejo operacijo.



Globoka venska tromboza (GVT)

To je krvni strdek v veni, običajno v stegnu ali spodnjem delu noge. Ne povzroča vedno simptomov, lahko pa trpite za bolečino, oteklostjo v nogi in podobno - vaša noga je lahko topla na dotik in celo rdeča. Takoj pokličite svojega zdravnika, če opazite kar koli od naštetih simptomov.

GVT lahko posledično povzroči zelo resno stanje, imenovano tudi pljučna embolija – ko se strdek odlomi in zaide v vaša pljuča. Zdravnik vam lahko predpiše zdravilo za preprečevanje nastajanja, rasti ali lomljenja strdkov.



Periferna nevropatija

Ta se pojavi, ko so v telesu poškodovani živci, ki prenašajo sporočila do možganov in iz njih. Najpogostejši vzrok je sladkorna bolezen, vendar jo lahko povzročijo tudi druga zdravstvena stanja, zdravila, poškodbe ali okužbe.

Če stanje vpliva na živce v vaših nogah, so lahko te bodeče ali mravljinčaste ali pa so otrple in šibke. Vaš zdravnik bo zdravil stanje, ki ga periferna nevropatija povzroča, in vam posledično dal zdravilo za bolečino, če ga potrebujete.



Neravnovesje elektrolitov

Elektroliti so minerali, kot so natrij, magnezij, kalij in kalcij, ki pomagajo vašim mišicam delovati optimalno. Med vadbo jih nekaj izgubite s potenjem, in če jih izgubite preveč, vas lahko noge zakrčijo ali postanejo šibke ali odrevenele.

To se lahko zgodi tudi, ko prejmete zdravljenje, kot je npr. kemoterapija. Športne pijače z elektroliti - ali voda skupaj z živili, ki imajo te minerale - lahko pomagajo. Obiščite zdravnika, če imate pogoste krče.



Spinalna stenoza

To stanje se zgodi, ko se prostori v kosteh hrbtenice zožijo. To pritiska na živce na tem območju in pogosto povzroči bolečino, mravljinčenje, odrevenelost ali šibkost v nogah, morda imate tudi težave z ravnotežjem. Takoj obiščite zdravnika, če imate katerega od teh simptomov.

Zdravila lahko olajšajo bolečino, pomaga pa lahko tudi fizioterapija. Če zdravila ne delujejo, boste morda potrebovali operacijo.



Krčne žile

Ko se morajo vene dodatno potruditi, da se kri vrne nazaj v vaše srce, se izbočijo in so videti zavite, modre ali temno vijolične. Zaradi njih so lahko vaše noge težke, pečejo, utripajo ali krčijo. Večja je verjetnost, da jih boste imeli, ko se starate ali če imate prekomerno telesno težo, ste noseči ali če dolgo stojite ali sedite. Izguba teže, vadba ali nošenje kompresijskih nogavic lahko pri tem pomagajo in preprečijo nastajanje krčnih žil. Če taktike niso uspešne, se pogovorite s svojim zdravnikom o drugih možnostih zdravljenja.



Arterije nog in rok

Prvi simptomi postopnega arterijskega oženja v nogi so bolečine, krči ali občutek utrujenosti v mišicah nog med telesno dejavnostjo; te težave imenujemo intermitentna klavdikacija. Mišice bolijo, ko bolnik hodi; bolečina se pojavi hitreje in je močnejša, če hodi hitro ali navkreber. Najpogostejša je v mečih, vendar se lahko pojavi tudi v stopalu, stegnu ali zadnjici, odvisno od lege zožitve. Mirovanje jo ublaži oz. odpravi. Po 1 do 5 minutah sedenja ali stanja lahko oseba znova prehodi že premerjeno razdaljo, preden spet začuti bolečine. Isto vrsto bolečine med naporom povzročijo zožitve v arterijah rok.

S slabšanjem bolezni se razdalja, ki jo bolnik lahko prehodi brez bolečin, skrajšuje. Končno lahko mišice bolijo celo med mirovanjem. Bolečina se po navadi začne v spodnjem delu noge ali stopalu, je huda, ne popušča in se poslabša, če je noga dvignjena. Bolečina pogosto krati spanje. Da bi dosegli olajšanje, bolniki marsikdaj spustijo noge navzdol čez rob postelje ali počivajo sede, tako da noge visijo navzdol.

Stopalo s hudo okrnjeno prekrvitvijo je po navadi hladno in omrtvelo. Koža je suha in luskasta, nohti in dlake pa ne rastejo dobro. Z napredovanjem zožitve se lahko pojavijo razjede, praviloma na prstih ali peti, včasih na goleni, zlasti po poškodbi. Noga lahko atrofi-ra (krni). Huda zožitev povzroči odmrtje tkiva (gangreno).

Če se arterija v nogi ali roki nenadoma popolna zamaši, ima bolnik hude bolečine, ud je hladen in omrtvel ter bodisi bled bodisi modrikast (cianotičen). Pod mestom zapore ni mogoče otipati pulza.



Išias

To je bolečina v nogi, ki izvira iz stisnjenega živca v spodnjem delu hrbtenice. Neprijetnost lahko obsega močne krče do pojava močne streljajoče bolečine, zaradi katere je težko stati ali celo sedeti. Morda ga boste čutili zaradi zdrsa ali hernije diska, zdrsa vretenca, krča zadnjičnih mišic ali spinalne stenoze. Zdravnik vam bo morda priporočil zdravila proti bolečinam brez recepta ali fizioterapijo. Morda bo potrebna operacija.



Artritis

To je pogosto stanje, ki prizadene sklepe in povzroča bolečine, otekline in okorelost. Ko se pojavi v bokih, kolenih ali gležnjih, je lahko težko hoditi ali opravljati druge vsakodnevne dejavnosti. Zdravila ni, lahko pa pomaga vadba in ohranjanje zdrave teže.

Grelne blazinice ali ledeni obkladki na bolečih sklepih lahko olajšajo bolečino in oteklino. Tako lahko tudi protibolečinska zdravila brez recepta.



Pretegnjena mišica

Ljudem, ki se ukvarjajo s športom, se to lahko pogosto dogaja. Bolečina je intenzivna in se začne takoj, območje pa je občutljivo na dotik. Najučinkovitejše zdravljenje je, da predel hladite s hladnimi obkladki 20 minut naenkrat, večkrat na dan. Zunanji predel tega območje rahlo ovijte, dvignite ga, če lahko, in počivajte. Protibolečinska zdravila brez recepta lahko olajšajo bolečino.



Zvin

Ta poškodba se zgodi, ko se tkivo, ki povezuje kost s kostjo, imenovano ligament, raztegne ali strga. Zvin gležnja je pogosta poškodba. Poškodovano mesto oteče in boli, ne morete ublažiti. Najboljši način za zdravljenje je R.I.C.E. metoda - počitek, led (zavit v tanko brisačo približno 20 minut nekajkrat na dan), kompresija (področje ovijte v povoj) in dvig (podprtje). Obiščite svojega zdravnika, ki vas pošlje na rentgensko slikanje in preveri, ali so kosti zlomljene.



Tendinitis

Tetive so prožne strukture, ki povezujejo mišice s kostmi. Lahko zelo boli, če se vnamejo, sploh ko premikate ta sklep. To se imenuje tendinitis in je obrabna poškodba, ki lahko prizadene kolk, koleno ali gleženj. Kot pri zvinu, je najboljši način za zdravljenje R.I.C.E. metoda. Obiščite svojega zdravnika, da bo lahko izključil druge težave. Prav tako lahko predlagajo protivnetna zdravila proti bolečinam, kot sta ibuprofen ali naproksen.



Pekoča bolečina v predelu stegna

Meralgia paresthetica je težava z živci, ki povzroča boleče pekoč občutek, odrevenelost ali mravljinčenje v zgornjem delu stegna. Možnosti, da jo imate, so večje, če ste noseči, imate prekomerno telesno težo, nosite tesna oblačila ali imate kirurško brazgotino v predelu dimelj. Simptome lahko olajšate z zdravili brez recepta, kot sta paracetamol ali ibuprofen. Če bolečina traja več kot 2 meseca, vam bo zdravnik morda priporočil močnejša zdravila na recept.



Domača samooskrba lahko pomaga

Manj intenzivne bolečine v nogah se pogosto dobro odzivajo na domače zdravljenje. Za lajšanje blage bolečine in otekline se čim bolj izogibajte uporabi boleče noge. Na prizadeto mesto za 15 do 20 minut trikrat na dan položite obkladek z ledom ali vrečko zmrznjenega graha. Dvignite nogo, kadarkoli sedite ali ležite. Poskusite z zdravili za lajšanje bolečin brez recepta, kot je ibuprofen ali naproksen.



Kdaj je bolečina v nogah lahko nevarna?

Takoj pokličite zdravniško pomoč ali pojdite na urgenco, če:

  • imate poškodbo noge z globokim rezom ali izpostavljeno kostjo ali kito,
  • ne morete hoditi ali obtežiti svoje noge,
  • trpite za bolečino, oteklino, rdečino ali toploto v meču,
  • slišite pokanje ali škrtanje v času poškodbe noge,
  • imate znake okužbe, kot so rdečina, toplota ali občutljivost, ali imate vročino nad 37,8 stopinj C,
  • je noga, ki je otekla, bleda ali neobičajno hladna,
  • imate bolečine v mečih, zlasti po dolgotrajnem sedenju, na primer na dolgi vožnji z avtomobilom ali letalu,
  • se pojavi otekanje obeh nog skupaj s težavami z dihanjem,
  • če imate bolečino med ali po hoji,
  • imate otekline na obeh nogah,
  • vaša bolečina postaja vse hujša,
  • vaši simptomi se po nekaj dneh zdravljenja doma ne izboljšajo,
  • imate boleče krčne žile.



Zanimivo branjeVnetje vranice



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.