Zakaj imam boleče noge v mečih? Ali je vzrok lahko tudi venska bolezen?
Vene so tankostenske strukture, znotraj katerih niz ventilov ohranja pretok krvi v telesu v eno smer. Srce črpa s kisikom bogato kri v telesna tkiva skozi arterije z debelejšo steno; žile vračajo to kri v srce. Vene, ki se nahajajo blizu površine kože, se imenujejo površinske vene, vene v mišicah rok in nog pa se imenujejo globoke vene.
Poškodovane venske stene ovirajo cirkulacijski sistem, kar omogoča zbiranje in retrogradni (nazaj) pretok krvi, ko se mišice sprostijo. To ustvarja nenavadno visok pritisk v venah. To kopičenje povzroči nadaljnje raztezanje in zvijanje ven, prekomerno otekanje, večjo neopravilnost zaklopk, počasen pretok krvi in potencialno nastajanje krvnih strdkov. Sčasoma lahko to stanje privede do različnih motenj, znanih kot venska bolezen.
Kaj je flebitis?
Flebitis pomeni vnetje ven. Tromboflebitis je posledica enega ali več krvnih strdkov v veni, ki povzročajo vnetje in delno ali celo popolno zaprtje vene. Tromboflebitis se običajno pojavi v venah nog, vendar se lahko pojavi v rokah ali drugih delih telesa. Tromb v veni povzroča bolečino in draženje ter lahko blokira pretok krvi v venah. Flebitis se lahko pojavi v površinskih (površinskih) ali globokih venah.
Površinski flebitis je obolenje, ki prizadene vene na površini kože. Stanje je redko resno in ob ustrezni oskrbi običajno hitro izzveni. Včasih ljudje s površinskim flebitisom dobijo tudi globok venski tromboflebitis, zato je potrebna zdravniška ocena in pomoč.
Globoki venski tromboflebitis prizadene večje krvne žile, običajno globoko v nogah. Nastanejo lahko veliki krvni strdki, ki se lahko odlomijo in potujejo v pljuča. To je resno stanje, imenovano pljučna embolija.
Kaj povzroča flebitis?
Površinski flebitis je lahko zaplet ali posledica zaradi medicinskega ali kirurškega posega. Poškodba vene poveča tveganje za nastanek krvnega strdka. Včasih se strdki pojavijo tudi brez poškodb ven. Nekateri dejavniki tveganja za tromboflebitis vključujejo naslednje:
- dolgotrajna nedejavnost - večurno bivanje v postelji ali sedenje, denimo v avtu ali na letalu, kar povzroča stagnacijo ali počasnejši pretok krvi iz področja nog - to kopičenje krvi v nogah povzroči nastanek trombov.
- sedeči način - življenje brez gibanja
- debelost
- kajenje cigaret in pasivno kajenje
- določena zdravstvena stanja, kot so rak ali krvne bolezni, ki pohitrijo sposobnost strjevanja krvi
- poškodbe rok ali nog
- hormonsko nadomestno zdravljenje ali kontracepcijske tablete
- Nosečnost
- Krčne žile
Kako lahko prepoznamo flebitis?
Običajno se počasi pojavi občutljivo rdeče območje vzdolž površinskih žil na koži. Opaziti je lahko dolgo, tanko rdeče območje, saj vnetje sledi površinski veni. To področje je ponavadi trdo, toplo in občutljivo. Koža okoli vene je lahko srbeča in otekla, območje pa lahko začne utripati ali tudi peči.
Simptomi so lahko hujši, ko je noga spuščena, zlasti pa ko zjutraj prvič vstanete iz postelje. Lahko se pojavi nizka vročina. Če je prisotna okužba, lahko simptomi vključujejo rdečico, zvišano telesno temperaturo, bolečino, oteklino ali celo razpad kože.
Kaj pa Globoki venski tromboflebitis?
Stanje je lahko podobno kot površinski flebitis, vendar nekateri ljudje morda nimajo simptomov globokega venskega tromboflebitisa. Človek ima lahko bolečino in oteklino po celotnem udu. Na primer, spodnji del noge lahko nabrekne brez očitnega razloga. Nekateri ljudje dobijo vročino zaradi bakterijske okužbe in razbarvanja kože ali razjed, če stanje postane kronično in je bilo prej zdravljeno neustrezno.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Pokličite svojega zdravnika, če imate znake in simptome otekanja, bolečine in vnetja površinskih ven na rokah ali nogah. Če stanje v tednu ali dveh ni izboljšano ali če se stanje še poslabša, pojdite na ponoven pregled, da se prepričate, da se stanje ni še poslabšalo.
Globoki venski tromboflebitis zahteva takojšnjo zdravniško oskrbo. Če imate katerega od teh znakov in simptomov, pojdite na urgentni oddelek bolnišnice na oceno:
- Visoka vročina s kakršnimi koli simptomi v roki ali nogi
- Zatrdline v nogi
- Huda bolečina in otekanje v roki ali nogi
- Nova, nepojasnjena kratka sapa, ki je lahko prvi namig, da je krvni strdek že pripotoval v vaša pljuča; pokličite 911, če imate težave z dihanjem.
Kako se določi diagnoza?
Vaš osebni zdravnik vas bo pregledal in povprašal o simptomih, ki jih doživljate. D-dimer je krvni test, ki meri snov, ki se sprosti, ko se krvni strdek raztopi. Če je ta krvni test negativen in ne opažate dejavnikov tveganja, je malo verjetno, da imate krvni strdek.
Ultrazvok lahko učinkovito odkrije strdke ali blokado krvnega pretoka, zlasti v večjih, proksimalnih venah (na zgornjih predelih nog). Majhen ročni instrument (sonda) se prisloni na vašo kožo in tako pomaga prepoznati krvne strdke in ugotovi kje je ovira. To je neboleč, neinvaziven test.
Občasno je potreben venogram za odkrivanje krvnih strdkov v manjših, bolj distalnih venah. To je invaziven postopek, ki zahteva vbrizgavanje rentgenskega barvila ali kontrastnega materiala v veno na stopalu, nato pa se naredi rentgenski posnetek toka barve navzgor po nogi.
Kako se lahko zdravimo?
Protivnetno zdravilo, kot je aspirin ali ibuprofen, lahko pomaga zmanjšati bolečino in vnetje površinskega flebitisa., pred uporabo zdravila pa se dodatno posvetujte še s svojim zdravnikom. Če povečate telesno aktivnost (denimo hoja) povečate tudi pretok krvi, kar pomaga preprečiti nastanek krvnih strdkov. Kompresijske nogavice z graduirano kompresijo (do kolen ali stegen) izboljšajo pretok krvi in lahko pomagajo pri lajšanju bolečin in oteklin.
Smiselno je, da v primeru težav z venami posežete po zdravilu Detralex, ki je namenjen zdravljenju venskih bolezni. Če imate globok venski tromboflebitis, boste morda morali ostati v bolnišnici kar nekaj dni za izvajanje diagnoze in zdravljenja z namenom, da se zagotovi, da ne pride do zapletov.
Če vaš pregled pokaže površinski flebitis in ste sicer zdravi, se boste najverjetneje kaj kmalu odpravili domov. Za obvladovanje simptomov boste morali uporabljati kompresijske nogavice in protivnetna zdravila. Dodatno zdravljenje vključuje dvig roke/noge in uporabo toplih obkladkov. Le nekaj primerov zahteva antibiotike.
Če ste v preteklosti imeli globok venski tromboflebitis ali če bi se flebitis morda razširil na globoke vene, boste morali vzeti zdravilo za redčenje krvi (antikoagulant). Trajanje antikoagulantnega zdravljenja je običajno 3-6 mesecev ali 3-12 mesecev, če imate prvič GVT.
Če imate znake okužbe, boste morali vzeti antibiotik. Če je površinski flebitis napredoval do globokih ven, je to resno stanje in lahko celo zahteva sprejem osebe v bolnišnico za zdravljenje in nadaljnjo oceno stanja.
Katere vrste venske bolezni obstajajo? Kakšni so simptomi?
Krčne žile
Krčne žile so zvite, otekle vene blizu površine kože in se pojavijo, ko šibke ali okvarjene zaklopke omogočajo, da kri teče nazaj ali zastaja v venah. Krčne žile so precej pogosta zdravstvena težava, čeprav ženske zbolijo dvakrat pogosteje kot moški. Običajno se pojavijo v nogah, krčne žile pa se lahko pojavijo tudi v anusu, kjer so znane kot hemoroidi. Čeprav krčne žile ne predstavljajo resnega tveganja za zdravje, jih je mogoče odpraviti iz kozmetičnih razlogov ali pa če povzročajo nelagodje.
Površinski tromboflebitis
Tromboflebitis je vnetje vene (običajno na okončini, zlasti na eni od nog), ki se pojavi kot odgovor na krvni strdek v žili.
Ko se pojavi v veni blizu površine kože, je znan kot površinski tromboflebitis, manjša motnja, ki jo običajno prepoznamo po rdeči, občutljivi veni.
Globoki venski tromboflebitis
Globoki venski tromboflebitis (ki prizadene večje vene globoko pod površino kože) je resnejši zdravstveni zaplet. Sprva lahko povzroči manj izrazite simptome (polovica vseh primerov je asimptomatskih), vendar prinaša tveganje za pljučno embolijo (ko se strdek odcepi od mesta izvora in potuje do pljuč) in kronično vensko insuficienco (moten obtok krvi skozi žile), kar povzroči dermatitis, povečano pigmentacijo kože in otekanje.
Ali venska bolezen lahko povzroča tudi otekanje noge?
Limfedem je dolgotrajno (kronično) stanje, ki povzroča otekanje telesnih tkiv. Prizadene lahko kateri koli del telesa, običajno pa se razvije v rokah ali nogah. Razvije se, ko limfni sistem ne deluje pravilno. Limfni sistem je mreža kanalov in žlez po celem telesu, ki pomaga pri boju proti okužbam in pri odstranjevanju odvečne tekočine. Pomembno je, da se limfedem čim prej prepozna in zdravi. Če se ne zdravi, se lahko poslabša.
Limfedem nastane zaradi težave z limfnim sistemom, mrežo žil in žlez, ki so razširjene po telesu. Glavne funkcije limfnega sistema so pomoč pri boju proti okužbam in odvajanje odvečne tekočine iz tkiv.
Obstajata dve glavni vrsti limfedema
primarni limfedem – povzročajo ga napačni geni, ki vplivajo na razvoj limfnega sistema; lahko se razvije v kateri koli starosti, običajno pa se začne v otroštvu, adolescenci ali zgodnji odrasli dobi.
sekundarni limfedem – nastane zaradi poškodbe limfnega sistema ali težav s premikanjem in odvajanjem tekočine v limfnem sistemu; lahko je posledica zdravljenja raka, okužbe, poškodbe, vnetja uda ali pomanjkanja gibanja.
Kakšni so simptomi limfedema?
Sprva lahko limfedem v roki ali nogi povzroči simptome, kot so:
- otekanje in težak ali boleč občutek v rokah ali nogah, ki se lahko razširi na prste na rokah in nogah
- udrtina, ko pritisnete na oteklo mesto
- oteklina, ki je mehka na dotik in običajno sprva ni boleča
Limfedem, ki ni nadzorovan, lahko povzroči:
- večjo oteklino, šibkost in težave pri premikanju roke ali noge
- srbeča, rdeča, topla koža in včasih izpuščaj
- rane, ki se ne celijo, in povečano tveganje za okužbe kože, ki lahko povzročijo bolečino, rdečino in oteklino
- zadebelitev ali otrdelost kože
- občutek napetosti v koži; pritisk na oteklo mesto ne pušča vdrtine
- izgubo las
Limfedem v glavi ali vratu lahko povzroči:
- oteklino in zategnjen neprijeten občutek na obrazu, vratu ali pod brado
- težave pri premikanju glave ali vratu
Omenite svojemu zdravniku takoj, ko opazite tovrstne simptome. Zgodnje zdravljenje lahko prepreči ali zmanjša resnost težav, ki jih povzroča limfedem.
Kako si lahko pomagamo?
Zdravilo Detralex je namenjeno zdravljenju ter lajšanju simptomov kronične bolezni ven, limfedema in akutne hemoroidalne bolezni pri odraslih.
Kako se lahko izognemo nastanku venske bolezni?
- Osredotočite se na to, da ostanete telesno aktivni. Če imate pisarniško delo, redno vstanite in se malo sprehodite naokoli, da vam požene kri.
- Ostanite hidrirani. Ko pijete veliko vode, je vaša kri redkejša in bolje se lažje pretaka po žilah. Gostejša kri lahko zaradi prekomerne dehidracije še poslabša težave z vensko insuficienco.
- Jejte zdravo. Sadje in zelenjava sta odlična za prekrvavitev in zdravje žilnih sten.
- Ne kadite. Kemikalije v tobačnem dimu lahko deoksigenirajo in zgostijo kri. Poleg tega nikotin povzroča otrdelost in zoženje žil.
- Uporabite kompresijske nogavice. Če ste dovzetni za razvoj venske insuficience, bodisi zaradi genetike, nosečnosti, kroničnih bolezni, kot so debelost ali bolezni srca, ali delovnih/življenjskih navad, potem se predlaga nošenje kompresijskih nogavic. Le-te pomagajo krčiti mišice okoli žil, da se kri premika nazaj proti srcu. Prav tako bi bilo dobro, da noge nekajkrat na dan dvignete (višje od bokov), da pospešite prekrvavitev.
- Poiščite zdravljenje. Če začnete opažati simptome, kot so utrujenost, teža nog in otekanje, bi bil pravi čas za pregled pri vaskularnem zdravniku.
Kako lajšati bolečine zaradi venske bolezni?
- Dvig nog. Dvignite noge nad nivo srca – za največ 30 minut ali zgolj za kratek čas treh minut ter čim pogosteje. Najboljši čas za tovrstno vadbo je po dolgem stanju ali po vročem tušu.
- Nosite ohlapna oblačila. Izogibajte se tesnim oblačilom okoli nog in pasu, ki lahko ovirajo cirkulacijo krvi v spodnjem delu telesa.
- Izogibajte se visokim petam. Čevlji z visoko peto skrajšajo mišice na zadnji strani noge in preprečijo, da bi globoke žile delovale s polno zmogljivostjo.
- Sedite pravilno. Osredotočite se na pravilno držo in se izogibajte križanju nog ali sedenju na načine, ki bi lahko dolgo časa stiskale žile in onemogočale pretok.
- Hodite. Hoja povzroča ritmično krčenje mišic in pomaga spodbujati pretok krvi nazaj v srce. Vsak dan hodite vsaj 30 minut.
- Vzemite si odmor. Vzemite si pogoste odmore za hojo, da se izognete sedenju ali stanju dlje kot dve uri.
- Nosite kompresijske nogavice. Nošenje kompresijskih nogavic, kupljenih v lekarni, bo pomagalo pospešiti pretok krvi, ko letite z letalom, ste dolgo časa na nogah ali sedite.
- Spoznajte svojo zgodovino. Ženske z družinsko anamnezo bolezni ven ali tiste, ki imajo sorodnike s krčnimi žilami, morajo nositi kompresijske nogavice med menarho (prvo menstruacijo) in menopavzo ter med nosečnostjo – kar je najpomembnejše v prvem trimesečju.
- Zdravilo Detralex. Zdravilo Detralex prav tako predstavlja možnost za zdravljenje ali lajšanje bolečine, saj se uporablja pri odraslih in je namenjeno zdravljenju simptomov kronične bolezni ven.
- Ne kadite. Kajenje in izpostavljenost pasivnemu kajenju zožuje vene in vpliva na splošno cirkulacijo.
- Obrnite se na flebologa. Obiščite pooblaščenega flebologa za pregled stanja - v kolikor želite izvedeti več o tveganjih, preprečevanju in zdravljenju venske bolezni se posvetujte z njim.
Zanimivo branje: Pekoča bolečina v nogi
Zanimivo branje: Detralex - NAVODILA!