Iskanje po vsebinah

Akne - vzroki, simptomi in načini zdravljenja

torek, 10 januar 2023

Akne in aknavost je stanje kože, ko se lasni folikli zamašijo z maščobo, sebumom in omrlimi kožnimi celicami. Večinoma tovrstno stanje povzročajo predvsem sledeči faktorji: prekomerna proizvodnja sebuma, zamašeni lasni folikli, razrast bakterij in vnetje na površini kože. Obstaja veliko taktik, tudi zdravil, ki vam lahko pomagajo pri tej težavi.



AKNE: Splošno o aknah | Akne - SLIKE | Simptomi | Posvet z zdravnikom | Vzroki aken | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Domača zdravila | Preprečevanje | Akne pri otroku | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Skoraj ni človeka, ki ga ne bi v enem od obdobij življenja pestil izbruh mozoljev. Prav zato so akne eden najpogostejših problemov kože. Začnejo se, ko se drobni mešički dlak zamašijo z mastnimi izločki kožnih lojnic. Črni ogrci se pojavijo kot drobne, ponavadi ploske pike, katerih središče ob izpostavljanju zraku potemni. Beli ogrci so podobne poškodbe kože, le da so brezbarvni. Obe vrsti mozoljev se lahko razvijeta v oteklo, občutljivo vnetje. Ciste ali noduli so čvrste otekline pod površino kože (v podkožju), ki se vnamejo in včasih tudi okužijo ter ponavadi nastajajo na hudo aknasti koži.

Čeprav akne zvečine ostajajo nadloga mladostnikov, se približno 20% vseh primerov aken pojavlja pri odraslih ljudeh. Ponavadi se akne začnejo pojavljati v puberteti in utegnejo biti hujše pri ljudeh z mastno kožo. Pojavljajo se pri obeh spolih, vendar so lahko pri fantih hujše. Ženske v tridesetih letih starosti in kasneje imajo pogosteje kot moški milejše ali zmernejše oblike aken. Poleg tega so tudi bolj nagnjene k pojavu rozaceje.

Video vsebina: Akne, video predstavitev

Zgodbe o škodljivi prehrani in nenadzorovani spolnosti, češ da povzročata akne, je nadomestila preprosta resnica, da so v ozadju večine oblik aken dednost in hormoni. Odpoved čokoladi ali drgnjenje obraza desetkrat na dan ne bo spremenilo nagnjenosti k tej nevšečni, včasih boleči kožni težavi.



Slikovni prizak aken

akne-lekarna

Aknavost je predvsem estetski problem, česar se zalo dobro zavedajo predvsem najstniki. Prekomeren izbruh aknavosti pogosto vpliva tudi na njihovo samopodobo.



Akne - simptomi

  • Trdovratne, ponavljajoče se rdeče pike ali otekline na koži, ki jih ponavadi imenujemo kar mozolji; včasih se lahko vnamejo ali napolnijo z gnojem in se značilno pojavljajo na obrazu, prsnem košu, ramenih, vratu ali na zgornjem delu hrbta, zlasti pri mladostnikih.
  • Temne pike z odprtinico na sredi so črni ogrci.
  • Pike, ki se pojavijo kot bula pod kožo in nimajo odprtinice, so beli ogrci.

Video vsebina: simptomi aken, razlaga doktor medicine, samopomoč

  • Rdeče nabrekline ali bule, ki so včasih vidno napolnjene z gnojem, so pustule, ki nastanejo iz črnih ali iz belih ogrcev.
  • Vnete, s tekočino napolnjene bule, ki lahko v premeru merijo tudi do 2,5 cm, so noduli ali ciste.
  • Nenormalna rdečica lic in nosu je znak rozaceje, motnje, ki je podobna aknam in prizadene odrasle, predvsem ženske, starejše od 30 let.



Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • se akne po dveh ali treh mesecih ne odzovejo na zdravljenje z zdravili, ki ste jih kupili brez recepta; morda potrebujete zdravljenje, ki ga mora predpisati zdravnik.
  • imate hudo obliko aken, pri kateri nastajajo ciste pod kožo in se nenehno pojavljajo ogrci, ki se zlahka vnamejo; dermatolog vam bo morda predpisal zdravilo na recept, da bo bolezen ostala pod nadzorom in da se preprečijo trajne brazgotine.
  • ste po licih in nosu pretirano zaripli; morda imate rozacejo, motnjo, ki je podobna aknam in jo je mogoče nadzirati z ustreznim antibiotičnim zdravilom.



Vzroki za nastanek aken

Vzrok za nastanek aken ni povsem dognan. Medtem ko lahko slaba higiena, slaba prehrana in stres akne poslabšajo, je jasno, da jih ne povzročijo. Navadne akne (acne vulgaris) se začno pri najstnikih pojavljati zaradi zvečanega nastajanja hormonov. Med puberteto pri dekletih in fantih nastaja veliko androgenov - moških spolnih hormonov, vključno s testosteronom.

Slikovni prikaz: struktura androgena

androgen-akne

Androgeni lahko pospešijo nastajanje loja, snovi, ki namasti kožo in jo pomaga ohranjati vlažno, in keratina, ki je osnovna sestavina las. Drobni lasni mešički, še posebej tisti na obrazu, vratu, prsih in hrbtu, se lahko napolnijo z lojem in keratinom. Ko se mešički polnijo in se obenem množijo bakterije, nastajajo na površini kože črni ogrci ali beli ogrci. To stanje imenujemo nevnetne akne. Če stena mešička zaradi pritiska poči in loj steče v okolno tkivo, je posledica gnojni mozolj ali vneta akna. Če se gnojni mozolj okuži, se zadeva še dodatno zaplete: vnetje lahko prodre globoko v kožo in ustvari cisto, ki lahko poči in zapusti začasno ali trajno brazgotino.

Video vsebina: kaj povzroča nastanek aken? Kako si je moč pomagati?

Videti je, da so za nagnjenost k nastajanju aken odgovorni različni dejavniki, kot so družinska anamneza, stres in uporaba kontracepcijskih sredstev in kortikosteroidov. Jemanje kontracepcijskih tablet lahko pri nekaterih ženskah sproža nastanek aken, a lahko pri drugih njihov nastanek zavre, odvisno od vrste tablet, ki jih jemljejo. Tudi anabolni steroidi, ki jih jemljejo nekateri bodibilderji, lahko povzročajo hude izbruhe aken.

Akne imajo veliko podvrst. Nekatere vrste - novorojenčkove akne (acne neonatorum) in rozaceja.

ROZACEJA

Filmski komik W. C. Fields s svojim bulastim nosom in zariplim obrazom je bil morda eden najboljših zgledov žrtve rozaceje, sicer pa so k temu stanju najbolj nagnjene svetlopolte ženske, starejše od 30 let.

Rozaceja se začne s trdovratno, nenormalno rdečico lic in nosu, ki postane izrazitejša po uživanju začinjene hrane, pri pitju vročih napitkov ali alkohola. Vnetje se rado širi in nekateri bolniki z rozacejo, ponavadi moški, dobijo hudo obliko, pri kateri postane nos povsem rdeč, zadebeljen in občutljiv.

Video vsebina: vse o rosaceji

Za lažje primere vam bo zdravnik predpisal antibiotik ali pa vam bo svetoval uporabo mazila s kortikosteroidi. Losjone ali gele, ki vsebujejo žveplo kot aktivno snov, lahko kupite brez recepta. Ker mnogi bolniki z rozacejo trpijo tudi zaradi migrenskih glavobolov, nekateri raziskovalci menijo, da je lahko skupen vzročni dejavnik neprenašanje določenih vrst hrane.

V nekaterih primerih odlično pomagajo veliki odmerki vitaminov B, zlasti vitamina B2 (riboflavin). V hudih primerih rozaceje lahko kirurški postopki ali zdravljenje z laserjem ustavijo vnetje in zatekanje.

otroške akne (acne infantum) - se včasih pojavljajo pri novorojenčkih in otrocih, ponavadi dečkih. Mozoljast izpuščaj se pojavi na obrazu, a ponavadi v nekaj tednih brez kakršnih koli posledic izgine. Pri odraslih ljudeh, ponavadi ženskah, ki se jim je v starosti desetih let uspelo izogniti mozoljem, se lahko z leti razvije trdovratna oblika aken, nastala v odraslem obdobju. V nekaterih primerih so pojavi teh aken alergični odziv na kozmetiko ali hrano, medtem ko so v drugih povezani z menstruacijo. Obe obliki, predmenstrualne in pomenstrualne akne, sta razmeroma blažji od vzbrstov, povezanih s kozmetiko.

Za nastanek aken je manj odgovorna posameznikova raven androgena in bolj odziv človekove kože na povečano nastajanje loja. Bakterije Propionibacterium acnes in Staphylococcus epidermidis naravno nastajajo v zdravih lasnih mešičkih. Če se jih v napolnjenih mešičkih zbere preveč, lahko izločajo encime, ki motijo razgradnjo loja in spodbudijo lokalizirano vnetje. Nekateri ljudje so preprosto bolj občutljivi za ta odziv, zato lahko ravni loja, ki pri eni osebi povzročijo mozolj ali dva, pri drugi osebi povzročijo obsežen pojav ali akutne cistične akne.



Zdravljenje aken

Naključnega mozolja ali dveh ni potrebno zdraviti. Če se odločimo ukrepati, bi morala mazila in kozmetični pripravki, ki jih kupimo, temeljiti na vodi in biti hipoalergenski. Tudi v primerih, ko izbruha aken ni mogoče povsem odpraviti, lahko s konvencionalnim in alternativnim zdravljenjem stanje ublažimo. Konvencionalna medicina je naklonjena zdravljenju z zdravili, ki ovirajo nastajanje loja in keratina, omejujejo rast bakterij ali spodbujajo očiščenje por, v katerih so odmrle kožne celice. Ker utegnejo imeti mnogi načini hude stranske učinke, bi moral biti vsakdo, ki ima probleme s kožo, preden se odloči za nov način zdravljenja, zelo previden.

Video vsebina: doktor Berg razlaga - najhitrejši način za odstranitev aken

Ljudje, ki jih pestijo hudi problemi z aknami, morajo po nasvet k dermatologu, ki naj zdravljenje tudi spremlja.



Konvencionalna medicina

Za zdravljenje blagih aken vam bo zdravnik morda priporočil katerega izmed preparatov, ki jih je mogoče dobiti brez recepta in vsebujejo ben-zoil-peroksid, ali predpisal zdravilo proti aknam tretinoin (retinol), derivat vitamina A. Pred uporabo si prizadeti del kože umijte z blagim milom, ki ne vsebuje olj in dišav. Ko je na tem, da bodo gnojni mozolji počili, utegne nekajminutni obkladek z vročo brisačko pospešiti proces. Okužene mozolje sme odpreti le medicinska sestra ali zdravnik, ki pri tem uporablja kirurške instrumente in spoštuje načela antisepse. Če si sami stiskamo mozolje, lahko to početje vodi k nadaljnji okužbi in možnosti trajnih brazgotin.

V primerih zmernih aken se v glavnem uporablja zdravljenje s tetraciklini, antibiotiki, ki jih običajno jemljemo v obliki tablet, včasih pa v kombinaciji z nanašanjem tretinoina na prizadeto kožo. Druga primerna antibiotika, ki ju zaužijemo, sta eritromicin in klindamicin.

Video vsebina: antibiotično zdravljenje aken

Za kronično vnete ciste vam utegne zdravnik predpisati izotretinoin. Zdravljenje z njim je spričo potencialnih hudih stranskih učinkov potrebno skrbno nadzirati, še posebej pri ženskah v rodnem obdobju. Manj pogosto zdravljenje je vbrizgavanje triamcinolona, vrste kortikosteroida, neposredno v ciste. To zdravljenje lahko pri nekaterih bolnikih na koži povzroči začasne potemnitve okoli prizadetega mesta. Ker se v mnogih primerih problemi z aknami izboljšajo na poletnem soncu, vam bo morda dermatolog svetoval nadzirano izpostavljanje ultravijolični svetlobi.

akne-slika

Bolniki, ki uporabljajo zdravila proti aknam, morajo paziti na morebitne stranske učinke in medsebojno učinkovanje zdravil. Zaradi zdravljenja s tretinoinom in benzoil-peroksidom lahko postane koža rdeča, suha in občutljiva za sončno svetlobo. Benzoil-peroksid lahko zavre učinek celjenja, ki ga ima tretinoin, zato ju nikdar ne nanašajte na kožo hkrati. Ženske, ki jemljejo antibiotike več kot nekaj tednov, lahko postanejo dovzetne za glivične okužbe.

Nekaterim odraslim se po cistah ali globokih ogrcih, ki so si jih spraskali ali pa so se jim zagnojili, poznajo brazgotine ali imajo tam luknjičavo kožo. Dva razmeroma agresivna kirurška postopka lahko popravita videz kože: dermoabrazija, pri kateri dermatolog pravzaprav praska zmrznjeno



Akupresura

1. Akupresura lahko pomaga ublažiti vnetje, hormonsko neravnotežje in čustveno stisko, ki je povezana z aknami. S palcem močno pritisnite na točko Debelo črevo 11, na zunanjem robu komolčne gube. Pritiskajte eno minuto in potem ponovite na drugi roki.

2. Za olajšanje vzdražljivosti kože pritisnite z desnim palcem na točko Debelo črevo 4, ki je med palcem in kazalcem na levi roki. Pritiskajte ob kost nad kazalcem. Pritiskajte eno minuto in ponovite še na drugi roki. Te točke ne smete uporabljati, če ste noseči.

akupresura-akne

kožo, in kemično lupljenje (piling). Oba postopka odstranita brazgotinasto površino iznad nepoškodovane plasti kože. Preden pa se odločite za tovrstno zdravljenje, se pogovorite o postopkih, potrebnih previdnostnih ukrepih in o pričakovanem uspehu vsaj z dvema dermatologoma.



Alternativni načini

Nekatere vrste alternativnega zdravljenja aken poskušajo zmanjšati vnetje in se boriti proti okužbi. Spet drugi pristopi upoštevajo zeliščna zdravila ali pa dieto, da nadzirajo dejavnike, ki bi lahko povzročali akne, na primer stres. Za blage in zmerne primere aken so tovrstni pristopi učinkoviti, vendar pa se akne vulgaris in rozaceja na različne vrste zdravljenja odzivajo precej bolj počasi kot marsikatera druga težava. Bodite potrpežljivi: mnoge vrste zdravljenja aken potrebujejo kar leto dni, preden se pokažejo zadovoljivi učinki.



Kitajska zelišča

Kitajska zelišča za akne so namenjena temu, da se koža znebi vlage in toplote, ki naj bi bili vzrok za nastanek aken. Pripravki, ki jih najpogosteje uporabljajo v ta namen, vsebujejo tudi knidijeva semena (Cnidium monnieri) in japonsko kosteničevje (Lonicera japonica). O specifičnih receptih se posvetujte z izvedencem v kitajski medicini.



Zelišča

Za celjenje kože in za umiritev vnetja in srbečice, se uporabljajo ehinaceja (Echinacea spp), ognjič (Calendula officinalis), čajevčevo olje (Melaleuca spp) in hidrastis (Hydrastis canadensis); tinktura severnoameriške perunike (Iris versicolor) deluje zelo dobro v kombinaciji z ehinacejo. Prav tako lahko pomaga pitje čaja iz mešanice koprive (Urtica dioica) in tinkture smolca (Callium spp).

Video vsebina: 4 skrivnosti kako se znebiti aken

OPOZORILO: Pri dojenčkih nikoli ne uporabljajte zeliščnih pripravkov brez posveta z zdravnikom.

Če je morda stres dodatni dejavnik za nastajanje aken, se poskusite sprostiti s skodelico čaja iz sivke (Lavandula officinalis) ali kamilice (Matricaria recutita). Prav tako je lahko koristno, če si dvakrat do trikrat tedensko pripravite obrazno savno s katerim koli od prej omenjenih zelišč.



Homeopatija

Pri manjših zagonih aken lahko celjenje pospešite s hepar sulphurisom ali s silico v tabletah s potenco 6x (trikrat na dan en teden).



Prehrana

Večina zdravnikov dandanes verjame, da akne niso s hrano povezana težava, in zato redko svetujejo bolniku, naj spremeni svojo prehrano. Nekateri alternativni praktiki pa vendarle menijo, da je sprememba v prehrani temelj zdravljenja. Čeprav se strokovnjaki obeh taborov strinjajo, da čokolada, maščobe in druge vrste sumljive hrane ne povzročajo aken, še vedno ognjevito razpravljajo o tem, ali tovrstna hranila stanja ne poslabšajo.

Video vsebina: nutricionistka razlaga katera hrana povzroča nastajanje aken.

Med vitamini in minerali dietetiki ponavadi priporočajo cink, ki igra določeno vlogo pri tem, kako telo predeluje hormone. Dodatek cinka v odmerku 30 do 50 mg dnevno lahko pripomore k zmanjšanju vnetja in celjenju poškodovane kože. Dodatki kroma naj bi spodbudili sposobnost telesa, da razgrajuje glukozo. Veliki odmerki vitamina A lahko zmanjšajo nastajanje loja in keratina, vendar lahko povzročijo glavobol, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih in druge stranske učinke. Zato jemanje velikih odmerkov brez skrbnega nadzora zdravnika ni priporočljivo. V režim zdravljenja lahko vključimo tudi antioksidant vitamin E v odmerkih med 200 do 400 IE dnevno. Vitamin B6, ki pomaga pri presnovi hormonov, je lahko še zlasti učinkovit pri ženskah, ki trpijo zaradi predmenstruacijskih aken. Običajen odmerek je 50 mg dnevno.



Domača zdravila proti aknam

  • Umivanje obraza z neodišavljenim, brezoljnim milom - ali celo medicinskim milom - pomaga ohraniti čisto kožo, vendar pa drgnjenje že vnete kože akne le še poslabša.
  • Uprite se skušnjavi in ne stiskajte mozoljev. Pustite, da dozorijo in počijo, in jih potem nežno sperite.
  • Za blage do zmerno izražene akne poskusite z zdravili brez recepta, ki vsebujejo benzoil-peroksid.
  • Akne zmerno izpostavljajte sončni svetlobi, vendar pazite, da ne boste pretiravali.

Video vsebina: kako lajšati nastanek aken?

  • Moški z zmerno do hudo obliko aken morajo pri vsakem britju uporabiti svežo britvico, da zmanjšajo tveganje okužbe. Namesto vodic po britju, ki vsebujejo alkohol, naj poskusijo z zeliščnimi alternativami, ki vsebujejo tudi eterična olja, kakršna so olja sivke, kamilice ali čajevca.



Preprečevanje

Ker so akne povezane z nihanjem ravni hormonov in morda tudi z genetskimi vplivi, mnogi zdravniki menijo, da ni načina, s katerim bi jih lahko preprečili. Čeprav na splošno velja, da niti ustrezna higiena niti ustrezna prehrana ne moreta preprečiti novih zagonov, so nasveti v poglavju Prehrana (levo) lahko kljub temu koristni.

Dobra splošna higiena in nega občutljive kože sta še posebej pomembni v mladostniškem obdobju. Med temeljna pravila štejemo vsakodnevno kopanje ali prhanje, umivanje rok in obraza z neodišavljenim milom. Najstnice naj ne bi redno uporabljale kozmetike. Kljub prav nasprotnemu vtisu pa je zelo malo (če je sploh kakšen) komercialnih proizvodov, za katere bi lahko dejali, da imajo dober učinek na akne.



Akne pri otroku

Akne in nečista koža so značilne pubertetne tegobe. Zaradi pretirane tvorbe loja se zamašijo lasni folikli in nastanejo ogrci (komedoni). Kadar so v zgornjih plasteh, so črne pike, kadar pa se razvijejo v globljih plasteh, so belkasti in imajo bunčice.

aknavost

Treba je razlikovati nečisto kožo v puberteti od aken z bakterijskim vnetjem, ki zahteva zdravniško zdravljenje.
Pri aknah se pomeša premočna produkcija loja z maščobnimi kislinami in bakterijami na koži. Lasni folikli se vnamejo: nastanejo značilne rdeče bunčice, gnojni mehurčki in mozolji z rumenim gnojnim žariščem. Zaradi bakterijske superokužbe se lahko razvijejo abscesi. Akne prizadenejo v glavnem samo mladostnike in mlajše odrasle v starosti od 25 do 30 let - zelo redko tudi obraz dojenčkov in novorojenčkov.

Mozoljast obraz najbolj izrazito obremenjuje mladostnike v tem že sicer občutljivem obdobju. Zaradi tega mora biti to sicer neškodljivo obolenje zdravljeno. Potrebni so meseci do leta potrpljenja, da je dosežen uspeh.



Mora otrok k zdravniku?

Kadar vsi opisani ukrepi samopomoči pri nečisti koži ne pomagajo in se akne kljub temu razvijajo, je potrebna zdravniška pomoč.



Kako lahko sami pomagate otroku

• Ko začne postajati koža nečista, morate preprečiti nastanek komedonov. Lasni folikli se ne smejo zamašiti, da lahko loj odteka. Sredstva iz lekarne ali drogerije (učinkovina: kislina vitamina A ali benzolyperoksid) raztapljajo poroženitve in zmanjšajo produkcijo loja.

Video vsebina: kaj povzroča nastajanje aken pri mladostnikih?


• Ne stiskajte mozoljev in ogrcev - hitro se vnamejo. Lahko bolj škodujete kot koristite. Nečistoče s kože veliko bolje odstrani kozmetičarka.

• Za čiščenje uporabljajte nealkalno sintetično milo.

• Odpovejte se nekaterim živilom, kot so čokolada, lešniki, maščobe ali začimbe, vendar pa posebna dieta ne preprečuje nastanka mozoljev.



Kako pomaga zdravnik

• Pri močnem vnet ju zdravnik predpiše antibiotike, da uničijo bakterije.

• Androgeni (moški hormoni) povečajo akne in se v neznatnih količinah pojavljajo tudi pri deklicah in ženskah. Zaradi tega lahko ima pri mladih ženskah s hudim aknami ugoden vpliv na kožo hormonsko zdravljen (tabletke z dodanim antiandrogenom). Za tako zdravljenje se zdravnik odloči le izjemoma!



Pogosta vprašanja in odgovori



Kateri so najpogostejši vzroki za nastanek aken?

Poglejmo si deset najpogostejših vzrokov za akne:

  • hormoni - ko se androgeni hormoni med puberteto povečajo pri fantih in deklicah, se podkožne žleze lojnice povečajo in proizvedejo več sebuma ali olja. ...
  • dednost
  • lepotni izdelki, proizvedeni na osnovi olja
  • stres in anksioznost
  • zdravila
  • diete
  • brada
  • stiskanje mozoljev[1].



7 različnih vrst aken - katere so to?

  • beli mozolji - znani tudi kot "zaprti komedoni", bele glavice so ena najbolj tipičnih oblik aken
  • ogrci - imenovani tudi "odprti komedoni", so dobili svoje ime, ker se pojavijo kot temne lise na koži
  • papule
  • pustule
  • nodule
  • ciste
  • milia[2].



Katera je tista hrana, ki poslabša stanje aken?

Primeri vključujejo predvsem bel kruh, koruzne kosmiče, riž, krompirjev čips, bel krompir ali ocvrt krompirček, krofi ali drugo pecivo, sladke pijače, kot so milkshake, in beli riž. Ugotovitve manj razsežnih študij kažejo, da lahko dieta z nizkim glikemičnim indeksom zmanjša količino aken, za katerimi trpite[3].



Kaj so najresnejše akne?

Cistične akne so vrsta vnetnih aken, ki so najbolj problematične, saj povzročajo nastanek neprijetnih bolečih, z gnojem napolnjenih mozoljev globoko pod kožo. Akne se pojavijo, ko olje in odmrle kožne celice zamašijo kožne pore. Pri cističnih aknah bakterije prodrejo tudi v pore in povzročijo otekanje ali vnetje. Cistične akne so najbolj problematična vrsta aken[4].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. 10 Things that Cause Acne Breakouts You Don’t Know About - https://reverehealth.com

2. 7 DIFFERENT TYPES OF ACNE, EXPLAINED - https://averraglow.com

3. CAN THE RIGHT DIET GET RID OF ACNE? - https://www.aad.org

4. Cystic Acne - https://my.clevelandclinic.org



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.