Afte v ustih so plitke ter izredno neprijetne ter boleče razjede v notranjjosti ustne votline, posledično pa je izrendo težko jesti in govoriti. Nastanek aft v ustih je pogostejši pri ženski populaciji, družinska anamneza pa lahko poveča stopnjo pojavnosti aft. Pojav afte v ustih po navadi traja med nekaj dnevi do tedni.
AFTE V USTIH: Splošno o aftah | Vrste aft | Afte - SLIKE | Simptomi | Posvet z zdravnikom | Vzroki nastanka | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Prehrana | Domača zdravila | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Ranice v ustih ali afte (aftne razjede) so neprijetna okužba ust. Najpogosteje se pojavljajo pri mladostnikih, pri katerih imunski sistem še ni dovolj razvit, in pri ženskah tik pred začetkom menstruacije. Dejansko se pri ženskah afte pojavljajo dvakrat pogosteje kot pri moških. Če so afte imeli že vaši starši, imate 90% možnosti, da jih boste imeli tudi vi. Pogosto se afte pojavljajo, kadar ste pod stresom ali izčrpani.
Slika: Pojav afte v ustih po navadi traja med nekaj dnevi do tedni.
Te majhne ranice so lahko okrogle ali ovalne oblike ter povzročajo nelagodje pri prehranjevanju, govoru in vsakodnevnih dejavnostih. Afte se pogosto pojavijo pri mladostnikih in ženskah, zlasti pred menstruacijo, ter so dedno pogojene.
Obstajajo tri glavne vrste aft:
- Majhne afte (aphtae minor): velikosti do 1 cm, običajno se zacelijo brez brazgotin v enem do dveh tednih.
- Velike afte (aphtae major): presegajo 1 cm, celjenje lahko traja do 6 tednov in pogosto puščajo brazgotine.
- Herpetiformne afte: manjše od 1 cm, a se pojavljajo v skupinah od 10 do 100 ter se lahko med seboj zlivajo.
Stres, izčrpanost in oslabljen imunski sistem so pogosti sprožilci njihovega nastanka. Čeprav afte niso nalezljive in običajno izginejo same od sebe v nekaj tednih, je pomembno razumeti njihove vzroke in načine zdravljenja, da bi lajšali simptome in preprečili ponovitve.
Video vsebina: Kaj so afte v ustih?
V nadaljevanju članka bomo raziskali različne vrste aft, njihove simptome ter učinkovite metode za obvladovanje te nadloge.
Slike aft
Afte se običajno pojavijo kot okrogle ali ovalne lezije. Njihov značilen izgled vključuje belo, sivo ali rumeno sredino, obdano z rdečim robom. Te razjede so lahko zelo boleče in povzročajo nelagodje pri prehranjevanju, govoru in požiranju.
Slika: Videz in izgled bolečih aft v ustni sluznici.
Afte se najpogosteje pojavljajo na notranji strani ustnic, na lični sluznici, jeziku in mehkem nebu.
Simptomi
Majhni, boleči, kotanjasti čiri, ki se pojavljajo posamič ali v gručah na notranji strani ust in trajajo pet do deset dni. Ranice so sivkasto-bele ali bledo rumene in imajo rdeč rob. Lahko se pojavljajo na notranji strani lic in ustnic, na jeziku, na začetku dlesni ali na mehkem nebu.
Video vsebina: Simptomi, vzroki in zdravljenje aft.
Skeleč ali pekoč občutek v ustih se ponavadi pojavi 6 do 24 ur, preden postanejo afte vidne.
Posvetujte se z zdravnikom, če so afte izrazito boleče. Zdravnik vam lahko predpiše zdravilo za omilitev bolečine. Prav tako bodite pozorni na afte, ki trajajo dlje kot 14 dni. To lahko pomeni bolj resno stanje, ki terja zdravljenje. Posvetujte se tudi, če imate vedno v ustih večje število aft, kar lahko predstavlja neko drugo osnovno težavo, kot je reakcija na zdravila ali, resda v redkih primerih, ustnega raka ali levkemijo.
Vzroki nastanka
Nihče ne ve, kaj povzroča večino aft ali zakaj se pogosteje pojavljajo pri ženskah. Vendar pa se njihov nastanek pogosto povezuje s stresom. Nekateri zdravniki menijo, da afte lahko nastanejo zaradi pomanjkanja železa, folijske kisline, vitamina Bu ali kombinacije le-teh.
Video vsebina: Določanje vzrokov in zdravljenje aft v ustih.
Afte lahko povzroči tudi okvara v imunskem sistemu, kakršna je alergija na hrano. Afte naj ne bi bile nalezljive.
Zdravljenje
Afte ponavadi izginejo same od sebe. V večini primerov se vam zaradi njih ni treba vznemirjati. Zdravila, ki jih lahko dobite brez recepta, bodo pripomogla k hitrejšem celjenju. Nekatere oblike alternativnega zdravljenja zmanjšujejo stres in blažilno delujejo na vnet predel. Če je afta zelo boleča ali se ne zaceli, pojdite k zdravniku.
Konvencionalna medicina
Za lajšanje neprijetnega občutka zaradi aft mnogi zdravniki priporočajo mazila, ki jih dobite brez recepta. Poiščite zdravila, ki vsebujejo glicerin, ki afto zaščiti, in peroksid, ki deluje proti bakterijam. Če zdravila brez recepta ali domača zdravila ne pomagajo, vam bo morda zdravnik predpisal katero izmed zdravil, ki vsebuje difenhidramin, ki afto posuši, in lidokain, ki omili bolečino.
Video vsebina: Boleča resnica o aftah v ustih.
Če imate okužbo, jo bo zdravnik zdravil z antibiotikom, kakršen je tetraciklin. Če je afta posledica kakšnega drugega bolezenskega stanja, kot je občutljivost za hrano, je treba najprej diagnosticirati osnovno bolezen in jo zdraviti.
Alternativni načini
Alternativne oblike zdravljenja so namenjene zdravljenju aft in preprečevanju njihovega ponovnega pojavljanja.
Akupresura
Za sprostitev stresa pritisnite na Žolčnik 21, zgornjo točko ramenske mišice, nekako na sredini med zunanjim vrhom rame in hrbtenico. Če boste to naredili takoj, ko boste začutili skeleč občutek v ustih, še preden se bo afta sploh pojavila, lahko potek stanja omilite.
Aromaterapija
Aromaterapevti priporočajo, da na afte nanesete antiseptična olja mire (Commiphora molmol), čajevca (Melaleuca spp) in geranije (Pelargonium odoratissimum). Lahko pa si usta štirikrat dnevno izpirate s pol skodelice vode, v katero vmešate 1 kapljico olja geranije in 1 kapljico olja sivke (Lavandula officinalis).
Kitajska zelišča
Praktik kitajske medicine vam bo morda predpisal zeliščno mešanico za krepitev celotnega telesa, za celjenje aft in za preprečevanje ponovitve.
Zelišča
Za celjenje aft in preprečevanje ponovitve pijte regratov (Taraxacum officinale) čaj ali jemljite kapsule po 500 do 1000 mg zmletih regratovih korenin trikrat dnevno - do šest tednov. Lahko si pripravite tudi obkladke iz čajev ognjiča (Calendula officinalis), hidrastisa (Hydrastis canadensis) ali mire (Commiphora molmol).
Medicina duha in telesa
Afte pogosto povzroči stres. Naučite se meditacije, poslušajte avdio kasete vodenih predstav in si sebe predstavljajte kot zdravo in sproščeno osebo. Najpomembneje je, da izberete takšno tehniko sproščanja, pri kateri boste uživali in jo radi uporabljali.
Prehrana
Če imate pogoste težave z aftami, se izogibajte kavi, začimbam, citronskemu sadju in drugi hrani, ki lahko draži ustno sluznico. Če so afte posledica pomanjkanja vitaminov ali mineralov, vam bodo morda pomagali dodatki vitamina C in vitaminov B kompleksa, kot tudi folijske kisline, železa in cinka. Če se vam afte ponavljajo zaradi preobčutljivosti za hrano, se izogibajte hrani, ki vam sproža alergijske reakcije.
Video vsebina: Hrana v času, ko trpite za aftami v ustih.
Hrana v času napada aft naj bo predvsem mehka, po možnosti hladna, predvsem pa konsistence kot želatina, skuta, smutiji ali jogurt ali prehrana, ki je predvsem kremaste teksture.
Nekatere prehrane imajo učinek pomiritve, še posebej tiste, ki temeljijo na ekstraktih rabarbare, predvsem njenih korenin. Izogibajte se prekomerno soljeni prehrani, pa tudi tisti, ki je prekomerno začinjena in kisla. Izogibajte se tudi živilom, ki povzročajo simptome alergije, kot so srbeča usta, otekel jezik ali koprivnica.
Domača zdravila
Spirajte štirikrat dnevno usta z mešanico 60 g vodikovega peroksida, 60 g vode in po 1 čajno žličko soli in sode bikarbone. Tekočine ne smete pogoltniti. Spirajte si usta z magnezijevim mlekom, da zaščitite afte.
Video vsebina: 20 enostavnih domačih zdravil.
Poskusite tudi z ustnimi vodami, ki vsebujejo klorheksidin, ker ublaži bolečino. Pokrijte si ranico z mokro vrečko čaja; tanin pospešuje sušenje afte. Uporabite mazila, ki jih dobite brez recepta in vsebujejo glicerin oz. peroksid. Poskusite z akupresurnimi vajami za sprostitev pred stresom.
Preprečevanje
Zobe si umivajte z razkuževalno sodo bikarbono. Pojejte dnevno po 4 jušne žlice jogurta, narejenega iz žive kulture. V njem so bakterije, ki ohranjajo zdravje. Izogibajte se začinjeni, slani ali kisli hrani. Prav tako jemljite dodatke vitaminov in mineralov, predvsem vitamina C in vitaminov B kompleksa, folijske kisline, železa in cinka.
Pogosta vprašanja in odgovori
Kaj povzroča nastanek aft v ustih?
Vzroki za afte so predvsem vsakodnevni stres, kisla hrana in manjše poškodbe notranjosti ust. Zdravljenje vključuje uporabo ustnih dezinfekcijskih gelov in sredstev za izpiranje brez recepta ali na recept. Tudi brez zdravljenja afte običajno izginejo v dveh tednih[1].
Kako se predvsem hitreje znebite aft v ustih?
V tem času, ko trpite za aftami, uporabite slano vodo in izpirajte ustno votlino. Izogibajte se abrazivnim sredstvom, predvsem tudi kisli ali začinjeni hrani, ki lahko povzroči dodatno draženje in bolečino[2].
So afte posledica stresa?
Čeprav so afte povezane tudi z alergijami in hormonskimi spremembami, mnogi ljudje, ki so nagnjeni k razvoju aft, ugotovijo, da so njihovi izbruhi povezani s stresom. Kombinacija predvsem čustvenega stresa in utrujenosti je eden poglavitnih vzrokov za nastanek aft v ustni votlini[3].
Ali afte pomenijo, da imate v sebi virus?
V nasprotju s splošnim prepričanjem afte vendarle niso posledica bakterijskih ali virusnih okužb in posledično niso nalezljive. Za razliko od herpesa, ki ga povzroča virus herpesa, so afte pravzaprav le majhna razjeda v zaščitni sluznici ust[4].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. Canker Sores - https://my.clevelandclinic.org
2. Canker Sores - https://www.mayoclinic.org
3. Canker Sores and Stress - https://www.pioneerdental.net
4. The Truth behind Canker Sores - https://jamesfamilydentistry.com